Sportability
(this is a closed league - please view Related Leagues)

Washington High School Boys Lacrosse  >   2011 WHSBLA Division II  >   Schedule

Schedule Filter
Show

Schedule
Date Time   Teams   Location
Sat 3/12/2011 12:00p   (NL) Couer d'Alene 5 at Sammamish 15 Newport HS
Tue 3/15/2011 5:00p   Gig Harbor 3 at Port Angeles 9 Agnew Field
5:15p   Franklin 2 at Ballard 11 Ballard HS
7:00p   Everett 2 at Snohomish 17 Lake Stevens HS
7:30p   Highline 4 at Redmond 5
(Overtime)
Redmond HS
8:00p   Woodinville 11 at Providence 4 Lynnwood HS
Wed 3/16/2011 5:00p   North County 9 at Skagit Valley 12 Skagit River Park
5:00p   (NL) Tahoma 11 at Garfield 4 Upper Genesee
5:00p   San Juan 3 at Whatcom 9 Whatcom C.C.
7:00p   Blanchet 11 at Roosevelt 7 Lower Woodland #7
7:00p   Wenatchee 8 at Selah 1 Selah Middle School
Thu 3/17/2011 5:00p   South Kitsap 6 at North Kitsap 8 Strawberry Field
7:00p   Mt. Si 2 at Sammamish 18 Interlake HS
7:30p   Stanwood 5 at Snohomish 17 Glacier Peak HS
Fri 3/18/2011 5:00p   Woodinville 19 at North County 7 Bender Fields
5:45p   (NL) Mt. Si 3 at Nathan Hale 13 Jane Addams Fields
7:00p   Gig Harbor 6 at Liberty 4 Liberty HS
7:00p   Three Rivers 17 at Roosevelt 13 Lower Woodland #7
7:00p   Whatcom 7 at Skagit Valley 6
(Overtime)
Mt. Vernon HS
Sat 3/19/2011 2:00p   Three Rivers 10 at Blanchet 8 Blanchet HS
2:00p   Stanwood 18 at San Juan 6 Friday Harbor HS
2:00p   (NL) Gonzaga Prep 8 at Wenatchee 4 Wenatchee Valley College
5:00p   South Kitsap 0 at Sammamish 16 Newport HS
7:00p   Port Angeles 3 at Mt. Si 5 Mount Si HS
7:00p   North Kitsap 5 at Redmond 11 Redmond HS
Tue 3/22/2011 3:15p   San Juan 3 at Providence 18 Woodinville Sports Fields
4:45p   South Kitsap 2 at Klahowya 15 Central Kitsap MS
7:00p   Garfield 17 at Ballard 6 Lower Woodland #7
7:00p   Redmond 2 at Sammamish 16 Newport HS
Wed 3/23/2011 5:00p   Gig Harbor 6 at Klahowya 17 Central Kitsap MS
5:00p   Blanchet 13 at Franklin 0 Franklin HS
5:00p   Stanwood 14 at Everett 5 Walter Hall Park
5:45p   Roosevelt 4 at Nathan Hale 7 Jane Addams Fields
7:00p   Selah 9 at Three Rivers 23 Badger Mountain Park
8:00p   (NL) Ballard 6 at Highline 7 Moshier Park
Thu 3/24/2011 7:00p   Skagit Valley 1 at Woodinville 16 Woodinville HS
7:30p   Liberty 2 at Redmond 5 Marymoor Park #3
Fri 3/25/2011 4:00p   Roosevelt 2 at Wenatchee 16 Wenatchee Valley College
6:00p   Snohomish 11 at Whatcom 0 Whatcom C.C.
6:30p   Gig Harbor 12 at South Kitsap 9 Gig Harbor HS
7:00p   Garfield 13 at Three Rivers 11 Badger Mountain Park
7:00p   Franklin 0 at Selah 1
(Forfeit)
Selah Middle School
7:30p   Highline 15 at Mt. Si 5 Mount Si HS
8:00p   North County 7 at Providence 19 Lynnwood HS
Sat 3/26/2011 11:00a   (NL) Blanchet 18 at Lakeside 3 Lakeside HS
2:00p   Franklin 0 at Three Rivers 1
(Forfeit)
Badger Mountain Park
2:00p   Woodinville 17 at San Juan 3 Friday Harbor HS
3:00p   Garfield 9 at Wenatchee 11 Wenatchee Valley College
4:00p   Sammamish 17 at Port Angeles 2 Agnew Field
5:00p   Roosevelt 13 at Selah 7 Selah Middle School
7:00p   (NL) Mt. Si 0 at Eastside Catholic 21 Eastside Catholic HS
Tue 3/29/2011 5:00p   Nathan Hale 6 at Ballard 15 Queen Anne Bowl
7:00p   Liberty 1 at Sammamish 17 Interlake HS
7:00p   South Kitsap 9 at Gig Harbor 13 Peninsula HS
Wed 3/30/2011 4:15p   Three Rivers 5 at Wenatchee 9 Wenatchee Valley College
5:00p   San Juan 5 at North County 13 Bender Fields
5:00p   Blanchet 8 at Garfield 10 Upper Genesee
6:00p   Providence 6 at Stanwood 5 Stanwood Middle School
7:00p   Franklin 0 at Roosevelt 20 Lower Woodland #7
7:00p   Everett 3 at Woodinville 21 Woodinville HS
Thu 3/31/2011 5:15p   Mt. Si 1 at Liberty 10 Maywood Middle School
8:00p   (NL) Northshore 11 at Sammamish 6 Newport HS
Fri 4/1/2011 5:00p   Blanchet 6 at Wenatchee 11 Wenatchee Valley College
6:00p   Everett 7 at Stanwood 14 Stanwood Middle School
7:00p   Nathan Hale 11 at Three Rivers 22 Badger Mountain Park
7:00p   Sammamish 19 at Gig Harbor 1 Gig Harbor HS
7:15p   (NL) Roosevelt 7 at Highline 8
(No Referees)
Lower Woodland #7
7:30p   Ballard 5 at Selah 6 Selah Middle School
8:00p   Snohomish 2 at Woodinville 8 Woodinville HS
Sat 4/2/2011 2:00p   Nathan Hale 4 at Wenatchee 14 Wenatchee Valley College
5:00p   Ballard 5 at Three Rivers 7 Badger Mountain Park
5:00p   Blanchet 4 at Selah 3
(Overtime)
Selah Middle School
Mon 4/4/2011 7:00p   (NL) Providence 17 at Roosevelt 3 Lower Woodland #7
Tue 4/5/2011 5:00p   (NL) Ballard 7 at Lakeside 8 Lakeside HS
5:30p   Franklin 0 at Blanchet 18 Blanchet HS
7:00p   (NL) Wenatchee 2 at Tahoma 14 Maple View MS
7:00p   (NL) Skagit Valley 5 at Sammamish 8 Newport HS
Wed 4/6/2011 6:00p   Klahowya 13 at North Kitsap 3 North Kitsap HS
Thu 4/7/2011 5:00p   Nathan Hale 16 at Franklin 0 Franklin HS
5:00p   (NL) Sammamish 16 at Lakeside 4 Lakeside HS
5:30p   Ballard 2 at Blanchet 11 Blanchet HS
7:00p   (NL) Northshore 7 at Woodinville 10 Pop Keeney Stadium
Fri 4/8/2011 5:00p   (NL) Highline 6 at North County 8 Bender Fields
5:00p   Selah 2 at Garfield 17 Upper Genesee
5:30p   (NL) Wenatchee 6 at Skagit Valley 3 Skagit River Park
6:00p   Gig Harbor 6 at North Kitsap 5 North Kitsap HS
7:00p   (NL) Klahowya 1 at Tahoma 10 Maple View MS
7:00p   (NL) Three Rivers 4 at Woodinville 9 Woodinville HS
Sat 4/9/2011 1:00p   (NL) Three Rivers 4 at Eastlake 14 Eastlake HS
1:00p   (NL) Highline 2 at Skagit Valley 3 Volunteer Park
2:00p   (NL) Wenatchee at North County To Be Determined Skagit River Park
3:00p   (NL) Mt. Si 1 at Ballard 14 Ballard HS
4:30p   Selah 9 at Nathan Hale 10 Jane Addams Fields
Mon 4/11/2011 5:30p   (NL) Three Rivers 18 at Hermiston 8 Oregon
8:00p   Klahowya 5 at Highline 6 Moshier Park
Tue 4/12/2011 5:00p   Ballard 18 at Franklin 1 Franklin HS
5:00p   Nathan Hale 3 at Garfield 18 Upper Genesee
5:00p   Stanwood 9 at Whatcom 3 Whatcom C.C.
5:30p   Roosevelt 5 at Blanchet 13 Blanchet HS
5:30p   Liberty 7 at Mt. Si 1 Mt. Si HS Freshman Campus
7:30p   North County 2 at Snohomish 11 Glacier Peak HS
8:00p   Everett 1 at Providence 24 Lynnwood HS
Wed 4/13/2011 5:00p   Klahowya 8 at Port Angeles 5 Agnew Field
5:00p   San Juan 6 at Skagit Valley 11 Anacortes HS
5:00p   North Kitsap 5 at South Kitsap 3 Mullenix Ridge Elementary
6:00p   Selah 5 at Wenatchee 15 Wenatchee Valley College
7:30p   Sammamish 10 at Redmond 3 Redmond HS
Thu 4/14/2011 5:00p   Franklin 3 at Garfield 18 Upper Genesee
5:00p   Whatcom 12 at Everett 7 Walter Hall Park
5:45p   Blanchet 10 at Nathan Hale 7 Jane Addams Fields
7:00p   Ballard 6 at Roosevelt 7 Lower Woodland #7
8:00p   Providence 13 at Snohomish 6 Lake Stevens HS
Fri 4/15/2011 7:00p   Redmond 14 at Gig Harbor 11 Peninsula HS
Sat 4/16/2011 12:00p   (NL) Holy Cross 7 at Snohomish 9 Monroe HS
1:00p   Mt. Si 4 at North Kitsap 5 Strawberry Field
2:00p   (NL) North County 6 at Port Angeles 1 Agnew Field
2:00p   Whatcom 12 at San Juan 7 Friday Harbor HS
5:00p   Liberty 5 at Klahowya 14 Central Kitsap MS
5:00p   Highline 14 at South Kitsap 1 Mullenix Ridge Elementary
Mon 4/18/2011 5:00p   South Kitsap 5 at Port Angeles 8 Agnew Field
Tue 4/19/2011 5:00p   Providence 12 at Skagit Valley 3 Skagit River Park
5:00p   North County 2 at Whatcom 5 Whatcom C.C.
5:45p   (NL) Everett 12 at Nathan Hale 16 Jane Addams Fields
7:00p   Highline 3 at Sammamish 17 Newport HS
7:00p   Three Rivers 16 at Selah 9 Selah Middle School
7:00p   Stanwood 7 at Woodinville 8 Woodinville HS
Wed 4/20/2011 5:00p   Mt. Si 1 at Redmond 9 Marymoor Park #5
6:00p   Port Angeles 2 at Klahowya 9 Central Kitsap MS
Thu 4/21/2011 6:00p   Snohomish 11 at Stanwood 6 Heritage Park
7:00p   North Kitsap 4 at Gig Harbor 11 Peninsula HS
8:00p   Liberty 1 at Highline 8 Moshier Park
Fri 4/22/2011 5:00p   Skagit Valley 3 at North County 7 Bender Fields
5:30p   South Kitsap 6 at Liberty 11 Liberty HS
8:00p   Whatcom 3 at Woodinville 15 Woodinville HS
Sat 4/23/2011 2:00p   Wenatchee 10 at Three Rivers 7 Badger Mountain Park
2:00p   Everett 15 at San Juan 13 Friday Harbor HS
3:00p   Port Angeles 5 at Highline 7 Moshier Park
3:00p   North Kitsap 1 at Sammamish 22 Newport HS
3:00p   (NL) Vashon 9 at Selah 15 Selah Middle School
5:00p   Gig Harbor 14 at Mt. Si 7 Mount Si HS
7:00p   Klahowya 10 at Redmond 3 Redmond HS
Mon 4/25/2011 6:30p   (NL) Hermiston 7 at Three Rivers 17 Badger Mountain Park
Tue 4/26/2011 5:00p   Ballard 3 at Garfield 15 Upper Genesee
5:00p   Woodinville 20 at Everett 3 Walter Hall Park
5:30p   Redmond 16 at Mt. Si 5 Mt. Si HS Freshman Campus
7:00p   Nathan Hale 9 at Roosevelt 13 Lower Woodland #7
7:00p   Wenatchee 15 at Selah 2 Selah Middle School
8:00p   Highline 10 at Liberty 7 Liberty HS
Wed 4/27/2011 4:30p   (Pra) Bellevue JV 8 and Blanchet 7 Blanchet HS
5:00p   Stanwood 15 at North County 5 Bender Fields
5:00p   Port Angeles 12 at South Kitsap 3 Mullenix Ridge Elementary
5:00p   Snohomish 7 at Skagit Valley 4 Skagit River Park
5:30p   North Kitsap 4 at Klahowya 14 Klahowya Secondary
Thu 4/28/2011 5:45p   Franklin 4 at Nathan Hale 15 Jane Addams Fields
7:00p   (NL) Providence 5 at Lake Washington 3 Lake Washington HS
7:00p   Garfield 13 at Roosevelt 4 Lower Woodland #7
8:00p   Sammamish 17 at Liberty 1 Liberty HS
8:00p   Mt. Si 2 at Highline 14 Moshier Park
Fri 4/29/2011 5:00p   Wenatchee 15 at Franklin 0 Franklin HS
5:00p   Snohomish 15 at Everett 7 Walter Hall Park
5:00p   Skagit Valley 8 at Whatcom 4 Whatcom C.C.
5:30p   (NL) Selah 13 at Mt. Si 4 Mt. Si HS Freshman Campus
7:00p   Providence 8 at Woodinville 9 Woodinville HS
Sat 4/30/2011 3:00p   Liberty 6 at Port Angeles 5 Roosevelt Elementary
3:00p   Highline 7 at North Kitsap 2 Strawberry Field
5:00p   Redmond 7 at South Kitsap 4 Mullenix Ridge Elementary
5:30p   Wenatchee 19 at Ballard 2 Ballard HS
5:45p   Mt. Si 7 at Klahowya 15 Klahowya Secondary
Tue 5/3/2011 5:00p   Roosevelt 11 at Franklin 4 Franklin HS
5:00p   San Juan 2 at Snohomish 16 Harvey Field
5:00p   North Kitsap 4 at Port Angeles 2 Roosevelt Elementary
5:30p   Garfield 16 at Blanchet 4 Blanchet HS
5:45p   Ballard 6 at Nathan Hale 8 Jane Addams Fields
6:00p   Skagit Valley 5 at Stanwood 4
(Overtime)
Stanwood Middle School
7:00p   Providence 13 at Everett 3 Marysville-Getchell HS
7:00p   Sammamish 15 at Mt. Si 1 Mount Si HS
Wed 5/4/2011 5:00p   Klahowya 15 at South Kitsap 8 Mullenix Ridge Elementary
6:30p   Three Rivers 4 at Wenatchee 13 Wenatchee Valley College
7:00p   Port Angeles 4 at Gig Harbor 12 Peninsula HS
8:00p   Redmond 3 at Highline 9 Moshier Park
Thu 5/5/2011 5:00p   Providence 9 at Whatcom 0 Whatcom C.C.
5:45p   Garfield 11 at Nathan Hale 4 Jane Addams Fields
7:00p   Blanchet 9 at Ballard 3 Lower Woodland #7
7:00p   North County 10 at Everett 9 Marysville-Getchell HS
7:30p   Woodinville 6 at Snohomish 5 Glacier Peak HS
Fri 5/6/2011 5:00p   (NL) Mt. Si 6 at Roosevelt 14 Lower Woodland #7
5:30p   (NL) Hermiston at Wenatchee To Be Determined Wenatchee Valley College
7:00p   Selah 8 at Three Rivers 11 Badger Mountain Park
7:00p   Skagit Valley 13 at San Juan 5 Friday Harbor HS
7:00p   Klahowya 10 at Sammamish 13 Newport HS
7:00p   Highline 16 at Gig Harbor 9 Peninsula HS
8:00p   Stanwood 3 at Providence 14 Lynnwood HS
Sat 5/7/2011 1:00p   (NL) Hermiston at Selah Selah Middle School
2:00p   North County 14 at San Juan 6 Friday Harbor HS
3:00p   Redmond 8 at Port Angeles 6 Agnew Field
3:00p   Liberty 7 at North Kitsap 0 Strawberry Field
5:00p   (NL) Highline 7 at Ballard 11 Ballard HS
5:00p   South Kitsap 2 at Mt. Si 6 Mount Si HS
Mon 5/9/2011 5:30p   Roosevelt 8 at Garfield 9
(Overtime)
Upper Genesee
6:00p   Woodinville 11 at Stanwood 7 Stanwood Middle School
Tue 5/10/2011 5:00p   Whatcom 4 at North County 6 Bender Fields
5:00p   Nathan Hale 0 at Blanchet 10 Blanchet HS
5:00p   Garfield 16 at Franklin 3 Franklin HS
5:00p   Everett 10 at Skagit Valley 9
(Overtime)
Skagit River Park
6:00p   Port Angeles 7 at North Kitsap 6 North Kitsap HS
7:00p   Redmond 2 at Liberty 5 Liberty HS
7:00p   Roosevelt 7 at Ballard 12 Lower Woodland #7
7:00p   Klahowya 12 at Gig Harbor 8 Peninsula HS
8:00p   Snohomish 7 at Providence 10 Lynnwood HS
8:00p   Sammamish 15 at Highline 4 Moshier Park
Thu 5/12/2011 5:15p   (Pla) Roosevelt 7 at Nathan Hale 8 Georgetown Fields
6:00p   (Pla) Whatcom 1 at North County 5
(Short Game)
Mt. Vernon HS
6:30p   (Pla) Whatcom 1 at Skagit Valley 4
(Short Game)
Anacortes HS
6:30p   (Pla) North County 1 at Skagit Valley 3
(Short Game)
Mt. Vernon HS
6:30p   (Pla) Port Angeles 5 at North Kitsap 7 North Kitsap HS
Fri 5/13/2011 4:30p   (Pla) Redmond 5 at Blanchet 11 Blanchet HS
6:00p   (Pla) Providence 14 at Klahowya 3 Klahowya Secondary
7:00p   (Pla) Nathan Hale 5 at Woodinville 11 Woodinville HS
Sat 5/14/2011 2:00p   (Pla) Gig Harbor 4 at Wenatchee 19 Wenatchee Valley College
3:30p   (Pla) North Kitsap 0 at Skagit Valley 5 Mt. Vernon HS
4:00p   (Pla) Three Rivers 11 at Sammamish 14 Robinswood Park
8:30p   (Pla) Snohomish 7 at Garfield 11 Georgetown Fields
Wed 5/18/2011 7:30p   (Pla) North County 9 at Highline 6 Moshier Park
Fri 5/20/2011 7:00p   (Pla) North County 3 at Woodinville 19 Woodinville HS
7:00p   (Pla) Providence 7 at Sammamish 9 Newport HS
Sat 5/21/2011 2:00p   (Pla) Garfield 8 at Wenatchee 6 Wenatchee Valley College
4:00p   (Pla) Blanchet 10 at Skagit Valley 6 Anacortes HS
Wed 5/25/2011 7:00p   (Pla) Garfield 3 at Woodinville 8 Woodinville HS
7:00p   (Pla) Blanchet 4 at Sammamish 16 Newport HS
Sat 5/28/2011 5:00p   (Pla) Sammamish 7 at Woodinville 10 Memorial Stadium
The playoff tournament is online

Game Rescheduled  This game has been postponed
Makeup Game  This is a makeup game