(this is a closed league - please view Related Leagues)
Help
Contact Sportability
Home
WBLA Home
League Home
Evaluations
Schedule
Standings
Head to Head
Playoffs
Rosters
Player Statistics
Goalie Statistics
Locations
Notices
FAQ
Washington High School Boys Lacrosse
>
2017 WHSBLA Varsity
>
Schedule
Schedule Filter
Show
All Teams
Archbishop Murphy
Auburn Riverside
Bainbridge
Ballard
Bellarmine Prep
Bellevue
Bellingham
Bethel
Blanchet
Bonney Lake
Bothell
Burlington-Edison
Camas
Cascade
Central Valley
Chiawana
Columbia River
Curtis
Eastlake
Eastside Catholic
Emerald Ridge
Ferris
Franklin
Friday Harbor
Garfield
Gig Harbor
Glacier Peak
Gonzaga Prep
Inglemoor
Issaquah
Jackson
Juanita
Kamiak
Kennedy Catholic
Klahowya
Lake Washington
Lakeside
Lewis & Clark
Liberty
Lynden
Meadowdale
Mercer Island
Monroe
Montesano
Mount Si
Mt. Spokane
Nathan Hale
Newport
North Kitsap
O'Dea
Olympia
Orting
Overlake
Peninsula
Redmond
Richland
Rogers
Roosevelt
Sammamish-Interlake
Seattle Academy
Seattle Prep
Sehome
Selah
Sequim
Shorecrest
Skyline
Skyview
Snohomish
South Kitsap
Southridge
Stadium
Stanwood
Sumner
Tahoma
Union
Vashon
Wenatchee
West Seattle
West Valley
White River
Woodinville
Aloha
Billings West
Bishop's School
Bonner's Ferry
Bozeman
Centennial
Claremont
Cleveland
Conestoga
Coppell
Copper Hills
Coronado
Couer d'Alene
Dallas Jesuit
Denver East
Eagle
Emmett
Episcopal Dallas
Fairview
Faith Lutheran
Flower Mound
Forest Grove
Fort Worth
Fremont
Frisco
Glencoe
Grant
Hellgate
Hermiston
Highland Park
Hillsboro
Judge Memorial
La Salle Prep
Lake City
Lake Oswego
Lakeridge
Lincoln
Logan
McNary
Middleton
Moorestown
Moscow
Mountain View
Nadzitsaga
New West
Northwest Kalispell
Oregon City
Palo Verde
Plano West
Radnor
Ridgeview
Rocky Mountain
San Marcos
Sandpoint
Sentinel
Sherwood
Sprague
St. Margaret's Episcopal
Stevenson
Sunset
Tigard
Timberline
West Salem
Westview
Wilson
Wilsonville
1A/2A Central
1A/2A Gr. Spokane
1A/2A GSHL
1A/2A KingCo (D2)
1A/2A Metro
1A/2A Northwest
1A/2A Olympic
1A/2A Pierce County
3A Central
3A KingCo (D1)
3A KingCo (D2)
3A Metro (D1)
3A Metro (D2)
3A Olympic
3A Pierce County
3A Wesco (D1)
3A Wesco (D2)
4A Central
4A Greater Spokane
4A GSHL
4A KingCo (D1)
4A KingCo (D2)
4A Olympic
4A Puget Sound (D1)
4A Puget Sound (D2)
4A Wesco (D1)
4A Wesco (D2)
PV - Gr. Spokane
PV - Metro (D1)
PV - Puget Sound
Schedule
Date
Time
Teams
Location
Fri 3/10/2017
7:00p
(NL) Stevenson 3 at
Blanchet 10
Blanchet HS
8:00p
(NL) Roosevelt 4 at
Newport 9
Newport HS
Sat 3/11/2017
3:00p
(NL) Bellingham 3 at
Issaquah 12
Issaquah HS
3:30p
Curtis 22
at Kennedy Catholic 6
Kennedy Catholic HS
4:00p
(NL)
Stevenson 8
at Overlake 7
Overlake School
7:00p
(NL) Mercer Island 7 at
Bainbridge 8
Bainbridge HS
Mon 3/13/2017
8:00p
Bellarmine Prep 0 at
Tahoma 18
Maple View MS
Tue 3/14/2017
5:00p
Seattle Academy 15
at Garfield 1
Genesee Park
5:30p
South Kitsap 5
at
Sequim 5
(Overtime)
Agnew Field
6:00p
Overlake 11
at Nathan Hale 7
Jane Addams MS
7:00p
Selah 2 at
Richland 13
Badger Mountain Park
7:00p
(NL) Hillsboro 0 at
Camas 20
Camas HS
7:00p
(NL) Sumner 9 at
Eastlake 11
Eastlake HS
7:00p
Eastside Catholic 25
at O'Dea 13
Genesee Park
7:00p
Southridge 15
at Chiawana 2
Highland Park
7:00p
Shorecrest 6 at
Cascade 12
Kasch Park
7:15p
Lakeside 7 at
Seattle Prep 12
Lower Woodland #7
7:30p
(NL)
Woodinville 13
at Snohomish 2
Lake Stevens HS
7:30p
(NL) Cleveland 0 at
Skyview 11
Ridgefield HS
7:30p
North Kitsap 8 at
Peninsula 25
Strawberry Fields
7:45p
Roosevelt 13
at West Seattle 11
Moshier Park
8:00p
Skyline 9 at
Bellevue 11
Bellevue HS
8:00p
Curtis 17
at Rogers 8
Curtis HS
8:00p
Stanwood 10
at Kamiak 2
Kamiak HS
8:00p
Jackson 8 at
Monroe 9
Monroe HS
8:00p
(NL)
Union 11
at Aloha 3
Oregon
Wed 3/15/2017
5:00p
Vashon 15
at Klahowya 2
Ridgetop Middle School
7:00p
Bainbridge 10
at Blanchet 6
Blanchet HS
7:00p
Bethel 5 at
Bonney Lake 15
Bonney Lake HS
7:00p
Stadium 18
at Orting 5
Orting HS
7:00p
(NL) Auburn Riverside 10 at
Sammamish-Interlake 19
Sammamish HS
7:00p
Archbishop Murphy 16
at Burlington-Edison 12
Sedro-Woolley HS
7:00p
(NL)
Issaquah 13
at White River 2
White River HS
7:30p
(NL)
Mercer Island 15
at Peninsula 3
Peninsula HS
8:00p
(NL) Sehome 2 at
Juanita 17
Kirkland Lacrosse Center
8:00p
(NL) Liberty 4 at
Lake Washington 10
Lake Washington HS
8:00p
Redmond 3 at
Mount Si 13
Mount Si HS
Thu 3/16/2017
4:00p
Eastside Catholic 16
at Lakeside 4
Lakeside HS
5:00p
Overlake 8
at Roosevelt 5
Overlake School
5:30p
Friday Harbor 1 at
Bellingham 18
Phillips 66 Soccer Park
6:30p
(NL) La Salle Prep 8 at
Camas 18
Camas HS
7:00p
Sehome 8 at
Archbishop Murphy 9
Archbishop Murphy HS
7:00p
Nathan Hale 15
at Garfield 4
Genesee Park
7:00p
Kamiak 6 at
Jackson 12
Kasch Park
7:00p
Glacier Peak 8
at Shorecrest 6
Shorecrest HS
7:00p
Olympia 0 at
Rogers 22
Sparks Stadium
7:30p
(NL) Bonney Lake 3 at
Emerald Ridge 12
Bonney Lake HS
7:30p
West Valley 13 at
Gonzaga Prep 14
Gonzaga Prep
7:30p
South Kitsap 2 at
Gig Harbor 7
Peninsula HS
8:00p
Cascade 6 at
Snohomish 10
Glacier Peak HS
8:00p
Stanwood 14
at Monroe 7
Monroe HS
8:00p
(NL)
Ballard 10
at Newport 4
Newport HS
8:00p
Bellarmine Prep 6 at
Sumner 15
Sumner HS
Fri 3/17/2017
5:00p
Blanchet 6 at
Seattle Prep 19
Lower Woodland #7
5:00p
Central Valley 21
at Ferris 8
Plantes Ferry #7
5:00p
(NL)
Southridge 12
at West Valley 3
Plantes Ferry #9
6:00p
(NL)
Grant 11
at Union 3
Camas HS
6:00p
Sequim 5 at
North Kitsap 14
Strawberry Fields
7:00p
Wenatchee 16
at Selah 2
Sozo Sports Complex
7:00p
White River 15
at Montesano 1
Stewart Field
7:00p
Bothell 7 at
Woodinville 8
Woodinville HS
7:30p
O'Dea 9 at
Bainbridge 10
Bainbridge HS
7:30p
(NL) Richland 3 at
Juanita 14
Kirkland Lacrosse Center
7:30p
Klahowya 1 at
Peninsula 19
Peninsula HS
8:00p
Bellevue 15
at Issaquah 2
Issaquah HS
8:00p
Skyline 15
at Lake Washington 7
Lake Washington HS
8:00p
(NL)
Camas 13
at Sprague 11
Oregon
8:00p
Redmond 1 at
Sammamish-Interlake 15
Sammamish HS
Sat 3/18/2017
11:00a
(NL) Seattle Academy 6 at
Lakeside 10
Lakeside HS
1:00p
(NL) Lewis & Clark 6 at
Wenatchee 12
Apple Bowl
1:00p
Lynden 9
at Friday Harbor 8
Linde Community Park
1:00p
(NL)
Glencoe 15
at Skyview 3
Ridgefield HS
2:00p
Mt. Spokane 11 at
Gonzaga Prep 12
Gonzaga Prep
2:00p
(NL) Stadium 2 at
Bellarmine Prep 11
Lincoln Bowl
2:00p
Eastlake 8 at
Mercer Island 13
Mercer Island HS
2:00p
(NL) Chiawana 3 at
Ferris 17
Plantes Ferry #7
3:00p
(NL) Liberty 3 at
Union 13
Camas HS
3:00p
(NL) Richland 3 at
Issaquah 12
Issaquah HS
3:30p
(NL) Inglemoor 10 at
Bellingham 17
Whatcom C.C.
4:00p
Auburn Riverside 15 at
Kennedy Catholic 16
Kennedy Catholic HS
5:00p
Olympia 0 at
Curtis 22
Curtis HS
5:00p
Monroe 7 at
Jackson 10
Kasch Park
5:00p
Ballard 13
at Overlake 6
Overlake School
6:00p
(NL) Tahoma 3 at
Eastside Catholic 18
Eastside Catholic HS
7:00p
Orting 4 at
Bonney Lake 16
Bonney Lake HS
7:00p
Meadowdale 8 at
Glacier Peak 13
Glacier Peak HS
7:00p
Newport 4 at
Mount Si 7
Mount Si HS
7:00p
Sumner 20
at Rogers 8
Sparks Stadium
Sun 3/19/2017
11:30a
(NL)
Liberty 8
at Camas 7
(Overtime)
Camas HS
Mon 3/20/2017
5:00p
Franklin 0 at
Seattle Academy 13
Genesee Park
5:30p
(NL)
Mt. Spokane 11
at Couer d'Alene 6
Idaho
6:00p
Roosevelt 11
at Nathan Hale 10
(Overtime)
Jane Addams MS
6:00p
South Kitsap 3 at
Vashon 11
Vashon Island HS
7:00p
Emerald Ridge 12
at Bellarmine Prep 11
(Overtime)
Foss HS
7:30p
(NL) Shorecrest 3 at
Inglemoor 16
Inglemoor HS
7:45p
Garfield 5 at
West Seattle 17
Moshier Park
8:00p
Glacier Peak 4 at
Kamiak 5
Kamiak HS
8:00p
Tahoma 19
at Sumner 7
Sumner HS
Tue 3/21/2017
5:00p
Archbishop Murphy 14
at Lynden 6
Bender Fields
5:00p
Gonzaga Prep 6 at
Central Valley 21
Central Valley HS
5:00p
Seattle Prep 9 at
O'Dea 10
Genesee Park
5:00p
Blanchet 3 at
Lakeside 8
Lakeside HS
5:00p
Mt. Spokane 8 at
West Valley 13
Ness Elementary
5:15p
Kennedy Catholic 14
at Olympia 2
Regional Athletic Complex
5:45p
Peninsula 25
at Sequim 2
Agnew Field
6:00p
Skyline 13
at Mercer Island 5
Mercer Island HS
7:00p
Southridge 3 at
Wenatchee 16
Apple Bowl
7:00p
(NL) Hermiston 3 at
Richland 14
Badger Mountain Park
7:00p
Mount Si 19
at Sammamish-Interlake 3
Chief Kanim MS
7:00p
Bainbridge 8 at
Eastside Catholic 18
Eastside Catholic HS
7:00p
Cascade 4 at
Jackson 19
Kasch Park
7:00p
Eastlake 13
at Lake Washington 3
Lake Washington HS
7:00p
Chiawana 3 at
Selah 8
Sozo Sports Complex
7:00p
Burlington-Edison 2 at
Bellingham 18
Whatcom C.C.
7:00p
Bellevue 7
at Woodinville 5
Woodinville HS
8:00p
Juanita 10 at
Issaquah 14
Issaquah HS
Wed 3/22/2017
5:00p
West Seattle 3 at
Seattle Academy 10
Genesee Park
5:00p
Garfield 0 at
Overlake 1
(Forfeit)
Overlake School
6:00p
Nathan Hale 3 at
Ballard 16
Ballard HS
6:30p
Rogers 15
at Bellarmine Prep 11
Foss HS
7:00p
Emerald Ridge 19
at Auburn Riverside 11
Auburn Riverside HS
7:00p
Franklin 0 at
Roosevelt 14
Lower Woodland #7
7:00p
Stanwood 10
at Meadowdale 3
Lynnwood HS
7:00p
Orting 3 at
White River 16
White River HS
7:30p
Gig Harbor 10 at
North Kitsap 11
Strawberry Fields
8:00p
Tahoma 19
at Curtis 5
Curtis HS
8:00p
Monroe 14
at Snohomish 9
Lake Stevens HS
8:00p
Liberty 6
at Newport 5
(Overtime)
Newport HS
8:00p
Inglemoor 8
at Redmond 4
Redmond HS
Thu 3/23/2017
5:00p
(NL)
Mercer Island 16
at Lakeside 3
Lakeside HS
5:00p
Central Valley 17
at Lewis & Clark 3
Spokane Polo Fields #1
6:00p
(NL)
Union 8
at Timberline 7
(Overtime)
Idaho
7:00p
O'Dea 18
at Blanchet 11
Blanchet HS
7:00p
White River 10 at
Bonney Lake 17
Bonney Lake HS
7:00p
Kennedy Catholic 8 at
Emerald Ridge 20
Emerald Ridge HS
7:00p
Eastside Catholic 20
at Seattle Prep 5
Lower Woodland #7
7:00p
Burlington-Edison 9 at
Sehome 12
Whatcom C.C.
7:30p
(NL)
Skyview 10
at Wilsonville 9
(Overtime)
Oregon
7:30p
Klahowya 8
at South Kitsap 7
South Kitsap HS
8:00p
Eastlake 2 at
Bellevue 9
Bellevue HS
Fri 3/24/2017
2:30p
Friday Harbor 6 at
Archbishop Murphy 16
Archbishop Murphy HS
5:30p
Ferris 20
at West Valley 5
Ness Elementary
5:30p
Nathan Hale 2 at
Seattle Academy 13
Starfire Sports Complex
6:00p
(NL)
Jackson 10
at Judge Memorial 5
Idaho
7:00p
(NL) Columbia River 9 at
Richland 14
Badger Mountain Park
7:00p
Montesano 5 at
Bethel 17
Bethel HS
7:00p
Issaquah 13
at Bothell 5
Bothell HS
7:00p
Olympia 0 at
Bellarmine Prep 16
Foss HS
7:00p
Roosevelt 16
at Garfield 3
Genesee Park
7:00p
Shorecrest 1 at
Glacier Peak 7
Glacier Peak HS
7:00p
Kamiak 10
at Cascade 2
Kasch Park
7:00p
Mount Si 16 at
Liberty 17
(Overtime)
Liberty HS
7:00p
(NL)
Bellingham 15
at Meadowdale 6
Meadowdale HS
7:00p
Juanita 6 at
Skyline 15
Skyline Community Fields
7:30p
Klahowya 3 at
Gig Harbor 13
Peninsula HS
8:00p
(NL) Camas 12 at
Southridge 13
Columbia HS
8:00p
Snohomish 3 at
Stanwood 15
Haller Middle School
8:00p
(NL) Bainbridge 8 at
Rocky Mountain 12
Idaho
8:00p
(NL)
Union 14
at Copper Hills 13
Idaho
8:00p
Mercer Island 16
at Lake Washington 3
Kirkland Lacrosse Center
8:00p
Redmond 5
at Newport 4
Newport HS
Sat 3/25/2017
10:00a
(NL) Union 2 at
Mountain View 14
Idaho
10:00a
Bonney Lake 13
at Stadium 6
Stadium HS
12:00p
(NL)
Camas 17
at Selah 2
Columbia HS
1:00p
Richland 10
at Wenatchee 9
(Overtime)
Apple Bowl
1:00p
(NL)
Columbia River 19
at Chiawana 0
Highland Park
1:00p
Sehome 14
at Friday Harbor 4
Linde Community Park
2:00p
(NL)
Skyview 10
at North Kitsap 9
Strawberry Fields
3:00p
(NL) Kamiak 2 at
Juanita 15
Juanita HS
4:00p
(NL) Bainbridge 8 at
Fremont 13
Idaho
5:00p
West Seattle 15
at Franklin 2
Franklin HS
5:00p
Lewis & Clark 3 at
Mt. Spokane 6
Old Mead MS
6:00p
(NL)
White River 16
at Auburn Riverside 9
Auburn Riverside HS
6:00p
(NL) Jackson 11 at
Logan 22
Idaho
6:00p
Rogers 6 at
Tahoma 18
Maple View MS
7:00p
Inglemoor 11
at Sammamish-Interlake 8
Sammamish HS
Sun 3/26/2017
10:00a
(NL) Jackson 6 at
Timberline 9
Idaho
12:00p
(NL) Bainbridge 5 at
Lake Oswego 17
Idaho
Mon 3/27/2017
5:30p
Nathan Hale 15
at Franklin 0
Franklin HS
5:30p
Shorecrest 6 at
Stanwood 14
Stanwood Middle School
6:00p
Klahowya 11 at
North Kitsap 12
(Overtime)
Strawberry Fields
6:30p
Seattle Academy 10
at Roosevelt 3
Lower Woodland #7
7:00p
Eastside Catholic 20
at Blanchet 2
Blanchet HS
7:00p
(NL) McNary 3 at
Curtis 15
Curtis HS
7:00p
Redmond 2 at
Liberty 14
Liberty HS
7:00p
Bethel 16
at Orting 4
Orting HS
7:30p
(NL) Newport 0 at
Juanita 16
Juanita HS
7:45p
Ballard 18
at West Seattle 9
Moshier Park
8:00p
(NL) Denver East 3 at
Bellevue 13
Bellevue HS
8:00p
Kennedy Catholic 0 at
Tahoma 21
Maple View MS
Tue 3/28/2017
3:00p
(NL) Denver East 7 at
O'Dea 11
Genesee Park
5:00p
(NL)
West Salem 16
at Chiawana 0
Highland Park
5:30p
(NL)
Southridge 8
at Hermiston 3
Oregon
6:00p
(NL) McNary 6 at
Bellarmine Prep 18
SERA
6:30p
(NL) White River 2 at
Tahoma 15
Maple View MS
7:00p
Bellingham 5 at
Archbishop Murphy 8
Archbishop Murphy HS
7:00p
Lewis & Clark 14
at Gonzaga Prep 10
Gonzaga Prep
7:00p
Ferris 11
at Mt. Spokane 10
Old Mead MS
7:00p
(NL)
Camas 16
at Aloha 6
Oregon
7:00p
Stadium 14
at Montesano 1
Stewart Field
7:00p
Lynden 7 at
Sehome 13
Whatcom C.C.
7:30p
Lakeside 7 at
Bainbridge 10
Bainbridge HS
7:30p
Gig Harbor 12
at South Kitsap 8
South Kitsap HS
8:00p
(NL) Emerald Ridge 5 at
Issaquah 9
Issaquah HS
8:00p
Cascade 4 at
Monroe 7
Monroe HS
8:00p
Inglemoor 14 at
Mount Si 15
Mount Si HS
Wed 3/29/2017
5:00p
Garfield 4 at
Seattle Academy 10
Genesee Park
5:30p
Klahowya 10 at
Sequim 11
Agnew Field
5:30p
North Kitsap 3 at
Vashon 13
Vashon Island HS
6:00p
Franklin 0 at
Ballard 21
Ballard HS
7:00p
(NL) Peninsula 7 at
Curtis 8
Curtis HS
7:00p
Bothell 9 at
Eastlake 11
Eastlake HS
7:00p
Snohomish 4 at
Jackson 19
Kasch Park
7:30p
Camas 9
at Skyview 8
Ridgefield HS
8:00p
Olympia 0 at
Auburn Riverside 12
Auburn Riverside HS
8:00p
Lake Washington 1 at
Bellevue 15
Bellevue HS
8:00p
Mercer Island 9
at Juanita 8
Kirkland Lacrosse Center
8:00p
Sammamish-Interlake 6
at Newport 5
Newport HS
8:00p
Skyline 13
at Woodinville 4
Woodinville HS
Thu 3/30/2017
5:00p
(NL)
West Salem 9
at Richland 6
Badger Mountain Park
5:00p
West Valley 10 at
Lewis & Clark 11
Spokane Polo Fields #2
5:30p
(NL) Bellingham 5 at
Stanwood 6
Stanwood Middle School
7:00p
Burlington-Edison 10 at
Archbishop Murphy 12
Archbishop Murphy HS
7:00p
Glacier Peak 6 at
Jackson 16
Kasch Park
7:00p
Kamiak 9
at Snohomish 4
Lake Stevens HS
7:00p
(NL) Sammamish-Interlake 3 at
Roosevelt 9
Lower Woodland #7
7:00p
White River 11
at Bethel 9
Petes Pool Stadium
7:00p
Bellarmine Prep 10 at
Rogers 11
Sparks Stadium
7:30p
Seattle Prep 8 at
Bainbridge 10
Bainbridge HS
7:30p
Ferris 16
at Gonzaga Prep 6
Gonzaga Prep
Fri 3/31/2017
4:00p
(Exh)
Centennial 13
at New West 3
Islander MS
4:00p
(NL) Palo Verde 6 at
Bellevue 15
Mercer Island HS
5:00p
O'Dea 11
at Lakeside 10
(Overtime)
Lakeside HS
5:30p
Gig Harbor 18
at Sequim 4
Agnew Field
6:00p
Garfield 1 at
Ballard 25
Ballard HS
6:00p
Selah 2 at
Southridge 11
Columbia HS
6:00p
(NL)
Faith Lutheran 7
at Bainbridge 3
Islander MS
6:00p
West Seattle 11 at
Nathan Hale 12
Jane Addams MS
6:00p
(NL) Blanchet 9 at
Lake Washington 11
Lake Washington HS
6:00p
(NL)
Claremont 12
at Eastside Catholic 11
Mercer Island HS
7:00p
(NL) Wenatchee 8 at
Bothell 10
Bothell HS
7:00p
(NL)
Camas 10
at Seattle Academy 3
Genesee Park
7:00p
(NL) Mount Si 4 at
Kamiak 9
Kamiak HS
7:00p
Shorecrest 9 at
Meadowdale 10
Meadowdale HS
7:00p
Tahoma 20
at Olympia 0
Regional Athletic Complex
7:30p
Vashon 5 at
Peninsula 11
Peninsula HS
7:30p
South Kitsap 9
at North Kitsap 7
Strawberry Fields
8:00p
(Exh)
Coronado 15
at Lincoln 6
Islander MS
8:00p
(NL) Hellgate 3 at
Issaquah 19
Kirkland Lacrosse Center
8:00p
(NL) Lakeridge 10 at
Mercer Island 11
(Overtime)
Mercer Island HS
8:00p
Inglemoor 10
at Newport 7
Newport HS
Sat 4/1/2017
10:00a
(Exh)
Palo Verde 21
at Hellgate 4
Islander MS
10:00a
(Exh)
Faith Lutheran 12
at Claremont 11
Mercer Island HS
12:00p
(NL) Coronado 4 at
Skyline 12
Mercer Island HS
1:00p
Emerald Ridge 21
at Kennedy Catholic 9
Kennedy Catholic HS
1:00p
Archbishop Murphy 14
at Friday Harbor 5
Linde Community Park
1:00p
(NL) Lewis & Clark 1 at
Bozeman 18
Montana
2:00p
(Exh)
Faith Lutheran 14
at New West 5
Islander MS
2:00p
(NL) Centennial 7 at
Issaquah 12
Mercer Island HS
3:00p
(NL) Camas 4 at
Sumner 18
Sumner HS
4:00p
(Exh) Coronado 7 at
Claremont 10
Islander MS
4:00p
(NL)
Palo Verde 17
at Bainbridge 11
Mercer Island HS
6:00p
Curtis 13
at Auburn Riverside 5
Auburn Riverside HS
6:00p
(NL) Lakeridge 3 at
Bellevue 10
Bellevue HS
6:00p
(Exh)
Centennial 19
at Hellgate 4
Islander MS
6:00p
(NL)
Faith Lutheran 7
at Woodinville 4
Mercer Island HS
6:00p
Montesano 1 at
White River 16
Petes Pool Stadium
7:00p
Liberty 16
at Sammamish-Interlake 7
Sammamish HS
8:00p
(NL) New West 8 at
Bothell 13
Islander MS
8:00p
(NL)
Lincoln 11
at Mercer Island 9
Mercer Island HS
8:00p
(NL) Wenatchee 9 at
Mount Si 11
Mount Si HS
Sun 4/2/2017
10:00a
(Exh)
Coronado 7
at Lakeridge 6
Islander MS
10:00a
(NL) Centennial 4 at
Bainbridge 12
Mercer Island HS
12:00p
(Exh)
Palo Verde 11
at Lincoln 9
Islander MS
12:00p
(NL) Claremont 5 at
Bellevue 14
Mercer Island HS
1:00p
(NL) Lewis & Clark 3 at
Northwest Kalispell 12
Montana
2:00p
(Exh) Hellgate 9 at
New West 14
Mercer Island HS
Mon 4/3/2017
TBD
(NL) Eastlake 5 at
Frisco 8
Texas
6:30p
Ballard 17
at Roosevelt 2
Lower Woodland #7
7:00p
Franklin 2 at
Garfield 9
Genesee Park
7:00p
Emerald Ridge 13
at Rogers 7
Sparks Stadium
7:30p
Liberty 10
at Inglemoor 8
Inglemoor HS
7:30p
Peninsula 13
at Gig Harbor 9
Peninsula HS
Tue 4/4/2017
TBD
(NL) Eastlake 4 at
Plano West 10
Texas
5:00p
Seattle Prep 12
at Lakeside 9
Lakeside HS
7:00p
Bellevue 19
at Bothell 1
Bothell HS
7:00p
Auburn Riverside 3 at
Tahoma 19
Maple View MS
8:00p
Woodinville 15
at Issaquah 4
Issaquah HS
8:00p
(NL)
Mercer Island 18
at Kamiak 3
Kamiak HS
8:00p
Sammamish-Interlake 13
at Mount Si 11
Mount Si HS
Wed 4/5/2017
TBD
(NL) Eastlake 7 at
Flower Mound 11
Texas
6:00p
(NL) Blanchet 5 at
Ballard 18
Ballard HS
6:00p
Garfield 0 at
Nathan Hale 11
Jane Addams MS
6:00p
Newport 2 at
Liberty 5
Maywood MS
7:00p
(NL) Monroe 8 at
Archbishop Murphy 9
Archbishop Murphy HS
8:00p
Sumner 11 at
Curtis 12
Curtis HS
8:00p
(NL) Eastside Catholic 12 at
Skyline 13
Skyline HS
Thu 4/6/2017
5:30p
Ballard 15
at Franklin 1
Franklin HS
5:30p
(NL) West Seattle 16 at
Kennedy Catholic 19
Kennedy Catholic HS
6:00p
(NL) Chiawana 2 at
Middleton 12
Idaho
7:00p
Auburn Riverside 6 at
Emerald Ridge 17
Emerald Ridge HS
7:00p
(NL) Bothell 13 at
Seattle Prep 14
Lower Woodland #7
7:00p
Peninsula 9
at Vashon 8
(Overtime)
Vashon Island HS
8:00p
(NL) O'Dea 2 at
Bellevue 13
Bellevue HS
Fri 4/7/2017
5:00p
(NL) Roosevelt 4 at
Blanchet 16
Blanchet HS
6:00p
(NL) Chiawana 1 at
Mountain View 20
Idaho
7:00p
(NL) Rogers 11 at
Bonney Lake 12
(Overtime)
Bonney Lake HS
7:00p
Vashon 5 at
Gig Harbor 6
Peninsula HS
8:00p
Sumner 11 at
Tahoma 20
Maple View MS
8:00p
(NL)
Eastside Catholic 20
at Mercer Island 12
Mercer Island HS
8:00p
(NL)
Central Valley 8
at Newport 3
Newport HS
Sat 4/8/2017
TBD
(NL) Mount Si 0 at
Mountain View 13
Oregon
10:00a
(NL) Chiawana 0 at
Emmett 18
Idaho
2:00p
(NL)
Issaquah 9
at Wenatchee 7
Apple Bowl
3:00p
(NL) Central Valley 8 at
Rogers 11
Rogers HS
5:00p
(NL) Bellevue 7 at
Dallas Jesuit 9
Texas
7:00p
Emerald Ridge 13 at
Curtis 18
Curtis HS
7:00p
(NL) Bothell 8 at
Lake Oswego 16
Oregon
Sun 4/9/2017
10:00a
(NL)
Bothell 10
at Camas 9
(Overtime)
Camas HS
1:00p
(NL) Mount Si 7 at
Ridgeview 13
Oregon
Mon 4/10/2017
5:15p
(NL) Woodinville 6 at
Bishop's School 8
Southern California
5:30p
(NL)
Seattle Prep 20
at Kennedy Catholic 4
Kennedy Catholic HS
7:00p
Lynden 4 at
Archbishop Murphy 14
Archbishop Murphy HS
7:00p
(NL)
Bothell 17
at Columbia River 1
Delta Park
7:00p
Orting 1 at
Stadium 16
Stadium HS
7:00p
(NL) Bellevue 8 at
Highland Park 9
Texas
8:00p
(NL) Union 8 at
Sherwood 9
(Overtime)
Oregon
Tue 4/11/2017
TBD
(NL) Mercer Island 6 at
Radnor 15
Pennsylvania
4:00p
(NL) Woodinville 7 at
St. Margaret's Episcopal 14
Southern California
5:00p
Mt. Spokane 11
at Ferris 9
Spokane Polo Fields #2
5:30p
Blanchet 6 at
Bainbridge 17
Bainbridge HS
5:30p
West Valley 4 at
Central Valley 19
Central Valley HS
6:00p
(NL)
Issaquah 8
at Stanwood 7
Haller Middle School
6:30p
(NL)
Tahoma 10
at Eastlake 8
Eastlake Comm Field
7:00p
O'Dea 9 at
Eastside Catholic 11
Eastside Catholic HS
7:00p
(NL)
Juanita 20
at Glacier Peak 6
Glacier Peak HS
7:00p
Wenatchee 14
at Chiawana 0
Hanford HS
7:00p
(NL) Selah 2 at
Hermiston 21
Oregon
7:00p
(NL)
Bellevue 9
at Plano West 2
Texas
7:00p
Sehome 8 at
Bellingham 10
Whatcom C.C.
7:30p
(NL) Skyview 6 at
Wilson 9
Oregon
7:30p
Peninsula 20
at North Kitsap 6
Strawberry Fields
Wed 4/12/2017
TBD
(NL)
Skyline 17
at Fort Worth 4
Texas
5:30p
Sumner 13
at Bellarmine Prep 7
Foss HS
6:00p
Sequim 4 at
South Kitsap 16
South Kitsap HS
7:00p
Stadium 5 at
Bonney Lake 17
Bonney Lake HS
7:00p
Richland 16
at Southridge 6
Columbia HS
7:00p
(NL)
Seattle Prep 19
at Lake Washington 5
Lake Washington HS
7:00p
(NL)
Rogers 17
at White River 10
Petes Pool Stadium
7:00p
Snohomish 16
at Shorecrest 9
Shorecrest HS
7:30p
Camas 4 at
Union 8
Camas HS
7:30p
Gig Harbor 10
at Klahowya 5
Gig Harbor HS
Thu 4/13/2017
TBD
(NL) Mercer Island 5 at
Conestoga 15
Pennsylvania
TBD
(NL)
Skyline 11
at Coppell 7
Texas
5:30p
(NL)
Eastlake 12
at O'Dea 7
Genesee Park
5:30p
Lewis & Clark 8
at West Valley 6
Ness Elementary
5:30p
Kamiak 2 at
Stanwood 14
Stanwood Middle School
7:00p
Cascade 9
at Shorecrest 8
(Overtime)
Shorecrest HS
7:00p
(NL) Olympia 2 at
South Kitsap 10
South Kitsap HS
7:00p
Bethel 17
at Montesano 0
Stewart Field
7:00p
Kennedy Catholic 0 at
Sumner 22
Sumner HS
7:00p
Archbishop Murphy 15
at Sehome 6
Whatcom C.C.
8:00p
(NL) Peninsula 8 at
Tahoma 14
Maple View MS
Fri 4/14/2017
5:00p
Central Valley 17
at Mt. Spokane 5
Old Mead MS
6:00p
Burlington-Edison 7 at
Lynden 8
Bender Fields
6:00p
Richland 17
at Selah 2
Sozo Sports Complex
7:00p
Chiawana 2 at
Southridge 17
Columbia HS
7:00p
Snohomish 11
at Glacier Peak 8
Glacier Peak HS
7:00p
Jackson 14
at Meadowdale 12
Meadowdale HS
7:00p
(NL)
Wenatchee 16
at Redmond 4
Redmond HS
7:00p
(NL) Orting 2 at
South Kitsap 13
South Kitsap HS
7:00p
(NL) Newport 5 at
Bellingham 12
Whatcom C.C.
7:30p
(NL) Lake Washington 1 at
Bainbridge 15
Bainbridge HS
7:30p
Sequim 2 at
Peninsula 21
Peninsula HS
8:00p
Columbia River 13 at
Camas 14
Camas HS
8:00p
North Kitsap 6 at
Klahowya 7
Strawberry Fields
Sat 4/15/2017
TBD
(NL) Mercer Island 4 at
Moorestown 14
New Jersey
TBD
(NL) Lakeside 2 at
Sunset 9
Oregon
TBD
(NL) Skyline 3 at
Episcopal Dallas 16
Texas
9:00a
Skyview 13
at Columbia River 8
Kings Way Christian
10:00a
(NL)
Ferris 14
at Moscow 5
Spokane Polo Fields #1
11:00a
(NL) Newport 8 at
Sehome 11
Whatcom C.C.
1:00p
(NL) Gonzaga Prep 4 at
Lake Washington 12
Lake Washington HS
1:00p
Bellingham 17
at Friday Harbor 5
Linde Community Park
2:00p
Bonney Lake 17
at Montesano 1
Stewart Field
3:00p
(NL)
Central Valley 14
at Richland 8
Carmichael Middle School
3:00p
(NL)
Wenatchee 9
at Juanita 8
Juanita HS
6:00p
Sumner 21
at Olympia 2
Regional Athletic Complex
Mon 4/17/2017
TBD
(NL) O'Dea 3 at
Coronado 14
Southern California
5:15p
(NL)
Eastlake 8
at Seattle Academy 4
Genesee Park
7:00p
(NL) Stanwood 10 at
Bothell 12
Bothell HS
7:00p
Bellingham 21
at Burlington-Edison 10
Sedro-Woolley HS
7:00p
Bethel 10
at Stadium 8
Stadium HS
8:00p
(NL)
Lake Washington 9
at Kamiak 8
Kamiak HS
8:00p
Meadowdale 11 at
Monroe 16
Monroe HS
Tue 4/18/2017
4:00p
(NL)
Eastside Catholic 14
at Fairview 4
Colorado
5:00p
West Seattle 17
at Roosevelt 8
Genesee Park
5:00p
West Valley 6 at
Mt. Spokane 9
Old Mead MS
5:30p
Sequim 3 at
Klahowya 18
Central Kitsap MS
5:30p
Overlake 14
at Franklin 2
Franklin HS
5:30p
Seattle Academy 16
at Nathan Hale 7
Jane Addams MS
5:30p
Friday Harbor 0 at
Sehome 1
(Forfeit)
Whatcom C.C.
6:00p
(NL) Montesano 4 at
Olympia 8
Regional Athletic Complex
7:00p
Chiawana 0 at
Wenatchee 16
Apple Bowl
7:00p
Ballard 16
at Garfield 1
Genesee Park
7:00p
(NL)
Richland 12
at Hermiston 5
Oregon
7:00p
Bonney Lake 16
at Orting 1
Orting HS
7:00p
(NL)
Liberty 10
at White River 6
Petes Pool Stadium
7:00p
(NL)
Jackson 15
at Sammamish-Interlake 1
Sammamish HS
7:00p
Vashon 13
at South Kitsap 5
South Kitsap HS
7:30p
Skyview 4 at
Union 10
Camas HS
7:45p
Tahoma 17
at Emerald Ridge 15
Sparks Stadium
Wed 4/19/2017
TBD
(NL) O'Dea 8 at
San Marcos 9
(Overtime)
Southern California
5:30p
Curtis 15
at Bellarmine Prep 13
Foss HS
7:00p
Issaquah 4 at
Eastlake 7
Eastlake HS
7:00p
Cascade 8 at
Meadowdale 11
Lynnwood HS
7:00p
Auburn Riverside 0 at
Sumner 17
Sumner HS
7:30p
Redmond 10 at
Inglemoor 11
Inglemoor HS
8:00p
(NL) Mount Si 6 at
Juanita 20
Kirkland Lacrosse Center
Thu 4/20/2017
5:00p
Mt. Spokane 6
at Lewis & Clark 4
Spokane Polo Fields #1
5:30p
Garfield 4 at
Roosevelt 16
Lower Woodland #7
6:00p
Ballard 16
at Nathan Hale 5
Jane Addams MS
7:00p
Wenatchee 11
at Southridge 7
Columbia HS
7:00p
Overlake 8 at
Seattle Academy 9
Genesee Park
7:00p
Richland 17
at Chiawana 1
Highland Park
7:00p
Stadium 5 at
White River 15
Petes Pool Stadium
7:00p
(NL) Kamiak 3 at
Skyline 17
Skyline HS
7:00p
Orting 11
at Montesano 6
Stewart Field
7:00p
Lynden 7 at
Bellingham 12
Whatcom C.C.
7:30p
Skyview 8 at
Camas 14
Camas HS
7:30p
North Kitsap 9
at South Kitsap 8
(Overtime)
South Kitsap HS
7:45p
Franklin 3 at
West Seattle 14
Moshier Park
8:00p
(NL)
Couer d'Alene 15
at Gonzaga Prep 6
Gonzaga Prep
8:00p
Jackson 10 at
Stanwood 16
Haller Middle School
Fri 4/21/2017
5:00p
West Valley 6 at
Ferris 9
Spokane Polo Fields #1
6:00p
Sequim 5 at
Vashon 16
VES Fields
7:00p
Rogers 17
at Auburn Riverside 2
Auburn Riverside HS
7:00p
Lake Washington 14 at
Bothell 18
Bothell HS
7:00p
Monroe 11
at Glacier Peak 9
Glacier Peak HS
7:00p
Bellevue 15
at Juanita 2
Juanita HS
7:00p
Snohomish 10
at Cascade 3
Kasch Park
7:00p
Bethel 5 at
White River 15
Petes Pool Stadium
7:00p
(NL) Kamiak 2 at
Tahoma 20
Wilson Field
7:30p
(NL) Issaquah 8 at
Bainbridge 10
Bainbridge HS
7:30p
Union 9
at Columbia River 3
Delta Park
7:30p
Sammamish-Interlake 10 at
Inglemoor 16
Inglemoor HS
7:45p
Sumner 14
at Emerald Ridge 13
(Overtime)
Sparks Stadium
8:00p
Woodinville 5 at
Mercer Island 12
Mercer Island HS
Sat 4/22/2017
9:00a
Camas 11
at Columbia River 1
Kings Way Christian
12:00p
(NL) Mt. Spokane 5 at
Richland 8
Carmichael Middle School
12:00p
(NL)
Southridge 16
at Ferris 4
Spokane Polo Fields #1
12:30p
Klahowya 9 at
Vashon 16
Vashon Island HS
2:00p
(NL)
Stanwood 13
at Wenatchee 6
Apple Bowl
3:00p
Lewis & Clark 5 at
Central Valley 18
Central Valley HS
3:00p
(NL) Jackson 7 at
Juanita 19
Juanita HS
3:15p
(NL)
West Valley 10
at Selah 6
Sozo Sports Complex
4:30p
West Seattle 8 at
Overlake 10
Overlake School
8:00p
Meadowdale 13
at Kamiak 6
Kamiak HS
Mon 4/24/2017
5:00p
Roosevelt 4 at
Overlake 10
Overlake School
6:00p
Seattle Academy 6 at
Ballard 12
Ballard HS
6:00p
Franklin 1 at
Nathan Hale 14
Jane Addams MS
7:00p
Bonney Lake 14
at Bethel 2
Bethel HS
7:00p
West Seattle 1
at Garfield 0
(Forfeit)
Genesee Park
7:00p
Glacier Peak 8
at Cascade 0
Kasch Park
7:00p
Snohomish 8 at
Meadowdale 9
(Overtime)
Meadowdale HS
7:00p
(NL) Camas 8 at
Oregon City 9
(Overtime)
Oregon
7:00p
White River 16
at Orting 4
Orting HS
7:00p
Sehome 5 at
Burlington-Edison 6
(Overtime)
Sedro-Woolley HS
8:00p
Jackson 9
at Kamiak 3
Kamiak HS
8:00p
(NL)
Bellingham 13
at Lake Washington 6
Lake Washington HS
Tue 4/25/2017
5:00p
Gonzaga Prep 6 at
Mt. Spokane 12
Old Mead MS
5:00p
Ferris 8
at Lewis & Clark 6
Spokane Polo Fields #1
6:00p
North Kitsap 21
at Sequim 11
Agnew Field
6:00p
Sehome 15
at Lynden 7
Bender Fields
6:00p
Gig Harbor 8 at
Vashon 10
Vashon Island HS
6:30p
Monroe 4 at
Stanwood 14
Stanwood HS
7:00p
Selah 3 at
Wenatchee 16
Apple Bowl
7:00p
Chiawana 0 at
Richland 13
Badger Mountain Park
7:00p
Seattle Prep 18
at Blanchet 8
Blanchet HS
7:00p
Bainbridge 7 at
O'Dea 14
Genesee Park
7:30p
Mount Si 17
at Inglemoor 11
(Short Game)
Inglemoor HS
7:30p
Liberty 17
at Redmond 6
Redmond HS
8:00p
Rogers 14
at Curtis 13
Curtis HS
8:00p
(NL) Sumner 7 at
Issaquah 15
Issaquah HS
8:00p
Bothell 14 at
Juanita 19
Kirkland Lacrosse Center
8:00p
Newport 5 at
Sammamish-Interlake 6
Sammamish HS
8:00p
Eastlake 9 at
Skyline 15
Skyline HS
Wed 4/26/2017
5:30p
Central Valley 18
at West Valley 5
Ness Elementary
6:00p
Overlake 4 at
Ballard 13
Ballard HS
7:00p
Bellarmine Prep 18
at Auburn Riverside 3
Auburn Riverside HS
7:00p
Emerald Ridge 16
at Olympia 2
Regional Athletic Complex
7:00p
Meadowdale 12
at Shorecrest 8
Shorecrest HS
7:00p
Montesano 3 at
Stadium 15
Stadium HS
7:30p
Union 15
at Skyview 0
Ridgefield HS
7:30p
Peninsula 19
at South Kitsap 4
South Kitsap HS
7:45p
Seattle Academy 16
at West Seattle 9
Moshier Park
8:00p
Mercer Island 6
at Bellevue 4
Bellevue HS
Thu 4/27/2017
5:30p
Gonzaga Prep 8 at
Ferris 16
Spokane Polo Fields #1
6:00p
(NL) Kamiak 5 at
Sehome 6
Whatcom C.C.
7:00p
Southridge 6 at
Richland 11
Badger Mountain Park
7:00p
Orting 2 at
Bethel 20
Bethel HS
7:00p
Lakeside 17
at Blanchet 4
Blanchet HS
7:00p
Stanwood 9
at Cascade 3
Kasch Park
7:00p
O'Dea 6 at
Seattle Prep 7
(Overtime)
Lower Woodland #7
7:00p
Bonney Lake 11
at White River 8
Petes Pool Stadium
7:30p
Sequim 9 at
Gig Harbor 24
Gig Harbor HS
7:30p
(NL) Nathan Hale 9 at
Redmond 12
Redmond HS
7:30p
Tahoma 16
at Rogers 10
Sparks Stadium
8:00p
Woodinville 8 at
Eastlake 12
Eastlake HS
8:00p
Shorecrest 2 at
Snohomish 11
Lake Stevens HS
8:00p
(NL)
Camas 8
at Wilsonville 5
Oregon
Fri 4/28/2017
5:00p
Roosevelt 8 at
Seattle Academy 9
Genesee Park
5:30p
(NL) Lewis & Clark 6 at
Richland 8
Badger Mountain Park
5:30p
Peninsula 11
at Klahowya 5
Central Kitsap MS
6:00p
West Seattle 8 at
Ballard 16
Ballard HS
6:00p
Inglemoor 7 at
Liberty 16
Maywood MS
6:00p
Vashon 17
at North Kitsap 10
Strawberry Fields
7:00p
Montesano 1 at
Bonney Lake 21
Bonney Lake HS
7:00p
Selah 9
at Chiawana 1
Highland Park
7:00p
Glacier Peak 9
at Meadowdale 6
Lynnwood HS
7:00p
(NL)
Jackson 12
at Bellingham 5
Whatcom C.C.
7:30p
Columbia River 6 at
Skyview 9
Ridgefield HS
8:00p
Eastside Catholic 15
at Bainbridge 11
Bainbridge HS
8:00p
Monroe 9
at Kamiak 8
Kamiak HS
8:00p
Juanita 9
at Lake Washington 3
Kirkland Lacrosse Center
8:00p
Issaquah 6 at
Mercer Island 11
Mercer Island HS
8:00p
Mount Si 12
at Newport 9
Newport HS
Sat 4/29/2017
TBD
(NL)
Mt. Spokane 13
at Sentinel 0
Montana
11:00a
(NL) West Valley 4 at
Billings West 18
Montana
11:30a
(NL)
Wenatchee 8
at Lake Washington 3
Kirkland Lacrosse Center
12:00p
(NL)
Southridge 10
at Gonzaga Prep 6
Gonzaga Prep
12:00p
(NL)
Lewis & Clark 12
at Chiawana 6
Pasco S.D. Field #1
12:30p
(NL) Kamiak 4 at
Seattle Prep 19
Montlake Playfield
1:00p
Columbia River 7 at
Union 15
Camas HS
1:00p
Burlington-Edison 18
at Friday Harbor 7
Linde Community Park
2:00p
Bellarmine Prep 4 at
Curtis 9
Curtis HS
2:00p
Jackson 1
at Shorecrest 0
(Forfeit)
Shorecrest HS
3:00p
Ferris 6 at
Central Valley 20
Central Valley HS
3:00p
Rogers 18
at Kennedy Catholic 6
Kennedy Catholic HS
5:00p
Nathan Hale 10 at
Overlake 11
Overlake School
7:00p
Sammamish-Interlake 18
at Redmond 11
Redmond HS
7:00p
Bothell 10 at
Skyline 17
Skyline HS
Sun 4/30/2017
TBD
(NL) Mt. Spokane 4 at
Bozeman 11
Montana
Mon 5/1/2017
5:00p
Tahoma 19
at Bellarmine Prep 2
Foss HS
5:30p
Seattle Academy at Franklin
(No Contest)
Franklin HS
6:00p
Nathan Hale 5 at
Roosevelt 6
Jane Addams MS
7:00p
Auburn Riverside 14
at Olympia 2
Auburn Riverside HS
7:00p
Overlake 0
at
Garfield 0
(No Contest)
Genesee Park
7:00p
Stanwood 11
at Glacier Peak 4
Glacier Peak HS
7:00p
(NL) Klahowya 6 at
White River 10
Petes Pool Stadium
7:30p
Newport 13 at
Inglemoor 14
Inglemoor HS
8:00p
Rogers 7 at
Sumner 15
Sumner HS
Tue 5/2/2017
5:00p
Wenatchee 8
at Richland 6
Badger Mountain Park
5:00p
Bellingham 17
at Lynden 10
Bender Fields
5:00p
Mt. Spokane 2 at
Central Valley 17
Central Valley HS
5:00p
Bainbridge 5 at
Lakeside 9
Lakeside HS
5:00p
(NL) Chiawana 1 at
Hermiston 17
Oregon
5:00p
Lewis & Clark 8 at
Ferris 14
Spokane Polo Fields #1
6:00p
Vashon 17
at Sequim 7
Agnew Field
6:00p
Meadowdale 11
at Snohomish 8
Centennial Middle School
6:00p
Blanchet 6 at
O'Dea 16
Genesee Park
6:00p
Sammamish-Interlake 6 at
Liberty 15
Maywood MS
7:00p
Stadium 4 at
Bethel 13
Bethel HS
7:00p
Mercer Island 8
at Bothell 5
Bothell HS
7:00p
(NL) Bonney Lake 13 at
Curtis 15
Curtis HS
7:00p
Seattle Prep 5 at
Eastside Catholic 8
Eastside Catholic HS
7:00p
Montesano 10
at Orting 9
Orting HS
7:00p
Monroe 22
at Shorecrest 9
Shorecrest HS
7:30p
North Kitsap 14
at Gig Harbor 13
Gig Harbor HS
7:30p
South Kitsap 3 at
Peninsula 16
Peninsula HS
7:30p
Mount Si 21
at Redmond 13
Redmond HS
7:45p
Olympia 2 at
Emerald Ridge 16
Sparks Stadium
8:00p
Lake Washington 7
at Issaquah 6
Issaquah HS
8:00p
(NL)
Eastlake 9
at Kamiak 2
Kamiak HS
8:00p
Woodinville 13
at Juanita 6
Kirkland Lacrosse Center
Wed 5/3/2017
5:00p
Meadowdale 19
at Cascade 11
Walter Hall Park
5:30p
Roosevelt 12
at Franklin 0
Franklin HS
6:00p
Southridge 17
at Selah 1
Sozo Sports Complex
6:30p
Ballard 13
at Seattle Academy 6
Ballard HS
7:00p
Kennedy Catholic 14 at
Auburn Riverside 23
Auburn Riverside HS
7:00p
Stanwood 15
at Jackson 9
Kasch Park
7:45p
Overlake 12 at
West Seattle 14
Moshier Park
8:00p
Union 13
at Camas 6
Camas HS
Thu 5/4/2017
7:00p
Cascade at Glacier Peak
(No Contest)
Glacier Peak HS
7:00p
Central Valley 17
at Gonzaga Prep 9
Gonzaga Prep
7:00p
Bainbridge 9
at Seattle Prep 8
(Overtime)
Lower Woodland #7
7:00p
Kamiak at Monroe
(No Contest)
Monroe HS
7:00p
White River 17
at Stadium 6
Stadium HS
7:30p
(NL) Inglemoor 0 at
Bothell 7
(Short Game)
North Creek #1
8:00p
Juanita at Eastlake
(No Contest)
Eastlake HS
8:00p
Blanchet 2 at
Eastside Catholic 8
(Short Game)
Eastside Catholic HS
Fri 5/5/2017
5:00p
Gonzaga Prep 11 at
Lewis & Clark 13
Spokane Polo Fields #2
5:30p
South Kitsap 4 at
Klahowya 11
Central Kitsap MS
5:30p
Garfield 9
at Franklin 2
Franklin HS
6:00p
Roosevelt 3 at
Ballard 17
Ballard HS
6:00p
Bellarmine Prep 19
at Kennedy Catholic 11
Kennedy Catholic HS
6:00p
Nathan Hale 8 at
West Seattle 23
Moshier Park
7:00p
(NL) Jackson 6 at
Bothell 9
Bothell HS
7:00p
(NL) Bethel 4 at
Rogers 18
Sparks Stadium
7:00p
Bellingham 16
at Sehome 4
Whatcom C.C.
7:30p
Gig Harbor 9 at
Peninsula 17
Peninsula HS
8:00p
(NL)
Bonney Lake 17
at Auburn Riverside 3
Auburn Riverside HS
8:00p
Shorecrest 3 at
Kamiak 10
Kamiak HS
8:00p
Issaquah 9 at
Skyline 12
Skyline HS
8:00p
Glacier Peak 12
at Snohomish 10
Snohomish HS
8:00p
Curtis 7 at
Sumner 12
Sumner HS
8:00p
Lake Washington 0 at
Woodinville 13
Woodinville HS
Sat 5/6/2017
12:00p
(NL) Juanita 6 at
Bainbridge 13
Bainbridge HS
12:00p
(NL) West Seattle 8 at
Blanchet 13
Blanchet HS
12:00p
Newport 17
at Redmond 1
Newport HS
1:00p
Friday Harbor 0 at
Lynden 1
(Forfeit)
Bender Fields
2:00p
Seattle Academy 11
at Overlake 1
Overlake School
5:00p
(Pla) Camas 4 at
Richland 11
Carmichael Middle School
6:00p
(NL) White River 4 at
Emerald Ridge 13
Emerald Ridge HS
7:00p
(Pla) Montesano 1 at
Columbia River 21
Delta Park
7:00p
Lakeside 8 at
Eastside Catholic 13
Eastside Catholic HS
7:00p
Curtis 13 at
Tahoma 21
Maple View MS
7:00p
Liberty 9 at
Mount Si 16
Mount Si HS
7:00p
(NL) Olympia 6 at
Orting 11
Orting HS
Mon 5/8/2017
5:30p
Friday Harbor 0 at
Burlington-Edison 1
(Forfeit)
Allen Playfield
Tue 5/9/2017
5:00p
Olympia 1 at
Kennedy Catholic 12
Kennedy Catholic HS
5:00p
Franklin 2 at
Overlake 12
Overlake School
5:15p
(Pla) Kamiak 2 at
Glacier Peak 11
Valley View MS
5:30p
Gonzaga Prep 17
at West Valley 12
Ness Elementary
6:00p
(NL) Klahowya 5 at
Bellarmine Prep 19
Bellarmine Prep
6:00p
(NL) Ballard 5 at
Mercer Island 18
Mercer Island HS
6:00p
Archbishop Murphy 10 at
Bellingham 11
(Overtime)
Whatcom C.C.
7:00p
(Pla) Rogers 6 at
Emerald Ridge 13
Emerald Ridge HS
7:00p
(Pla)
Bothell 17
at Mount Si 8
Mount Si HS
Wed 5/10/2017
4:00p
Lakeside 7 at
O'Dea 18
Lower Woodland #7
5:30p
(Pla) Roosevelt 3 at
Southridge 14
Columbia HS
6:00p
Lynden 11 at
Burlington-Edison 16
Allen Playfield
8:00p
(Pla)
Juanita 16
at Sammamish-Interlake 4
Sammamish HS
Thu 5/11/2017
5:15p
(Pla)
Bothell 11
at Glacier Peak 6
Valley View MS
7:30p
(Pla) Gig Harbor 6 at
Bethel 12
Bethel HS
7:30p
(Pla)
Emerald Ridge 16
at South Kitsap 6
South Kitsap HS
Fri 5/12/2017
2:00p
(Pla)
Seattle Prep 19
at Gonzaga Prep 1
Gonzaga Prep
6:00p
(Pla) Meadowdale 13 at
Bonney Lake 18
Bonney Lake HS
6:30p
(Pla) Kennedy Catholic 4 at
Bellarmine Prep 21
Foss HS
7:00p
(Pla)
Woodinville 13
at Jackson 2
Kasch Park
7:00p
(Pla)
Issaquah 15
at Tahoma 14
(Overtime)
Maple View MS
7:30p
(Pla) Southridge 7 at
Juanita 16
Kirkland Lacrosse Center
7:30p
(Pla) West Seattle 5 at
Peninsula 18
Peninsula HS
Sat 5/13/2017
9:00a
(Pla) Bothell 5 at
Sumner 12
Bonney Lake HS
12:00p
(Pla) Emerald Ridge 4 at
Union 16
Camas HS
12:00p
(Pla) Richland 7 at
Skyline 18
Skyline HS
1:00p
(Pla) Bethel 3 at
Ballard 17
Ballard HS
1:00p
(Pla) Ferris 1 at
Eastlake 19
Eastlake HS
1:00p
(Pla) West Valley 0 at
Liberty 1
(Forfeit)
Liberty HS
1:00p
(Pla) Selah 0 at
Bellingham 13
Whatcom C.C.
2:00p
(Pla)
Curtis 20
at Central Valley 10
Central Valley HS
2:00p
(Pla)
Sehome 9
at Overlake 8
(Overtime)
Overlake School
3:00p
(Pla)
Columbia River 15
at North Kitsap 11
Strawberry Fields
8:00p
(Pla) Monroe 6 at
Wenatchee 7
(Overtime)
Apple Bowl
Fri 5/19/2017
7:00p
(Pla) Bonney Lake 3 at
Bainbridge 12
Bainbridge HS
7:00p
(Pla) Ballard 2 at
Bellevue 19
Bellevue HS
7:00p
(Pla) Peninsula 4 at
Mercer Island 16
Mercer Island HS
7:00p
(Pla) Curtis 4 at
Skyline 14
Skyline HS
7:00p
(Pla)
Juanita 11
at Stanwood 10
Stanwood HS
8:15p
(Pla)
Woodinville 13
at Sumner 6
Sumner HS
Sat 5/20/2017
12:00p
(Pla)
Eastlake 9
at Union 5
Camas HS
12:00p
(Pla) Sehome 4 at
Vashon 10
Vashon Island HS
1:00p
(Pla)
Issaquah 10
at Wenatchee 8
Apple Bowl
1:00p
(Pla) Seattle Prep 8 at
Eastside Catholic 14
Eastside Catholic HS
1:00p
(Pla)
Bellingham 18
at White River 11
Petes Pool Stadium
2:00p
(Pla)
Liberty 14
at Archbishop Murphy 0
Archbishop Murphy HS
2:00p
(Pla) Bellarmine Prep 7 at
O'Dea 17
Eckstein Middle School
6:30p
(Pla) Columbia River 5 at
Seattle Academy 12
Washington Park
Wed 5/24/2017
6:00p
(Pla)
Bellingham 15
at Vashon 5
Vashon Island HS
7:00p
(Pla) Juanita 4 at
Bellevue 11
Bellevue HS
7:00p
(Pla)
Seattle Academy 8
at Liberty 7
Liberty HS
7:00p
(Pla) Bainbridge 7 at
Mercer Island 16
Mercer Island HS
7:00p
(Pla) Woodinville 6 at
Skyline 9
Skyline HS
7:30p
(Pla) Issaquah 7 at
Eastlake 11
Eastlake HS
Sat 5/27/2017
10:30a
(Pla) Bellingham 4 at
Seattle Academy 12
Starfire Sports Complex
1:30p
(Pla) O'Dea 2 at
Eastside Catholic 18
Starfire Sports Complex
4:30p
(Pla)
Bellevue 12
at Mercer Island 4
Starfire Sports Complex
7:30p
(Pla) Eastlake 7 at
Skyline 9
Starfire Sports Complex
WBLA website
Contact WBLA
narrow
|
wide
Printable page