Sportability
(this is a closed league - please view Related Leagues)

Washington High School Boys Lacrosse  >   2011 WHSBLA Division I  >   Schedule

Schedule Filter
Show

Schedule
Date Time   Teams   Location
Fri 3/11/2011 3:45p   (NL) Eastlake 8 at Boise 7 Idaho
7:00p   (NL) Lake Washington 8 at Bainbridge 15 Bainbridge HS
7:00p   (NL) Skyline 10 at Centennial 22 Nevada
7:30p   (NL) Couer d'Alene 2 at Issaquah 20 Issaquah HS
Sat 3/12/2011 4:00p   (NL) Skyline 5 at Henderson 18 Nevada
Sun 3/13/2011 11:45a   (NL) Eastlake 4 at Eagle 4
(Overtime)
Idaho
Tue 3/15/2011 5:00p   Lake Washington 13 at Lynnwood 6 Brier Terrace Middle School
7:00p   Overlake 9 at Northshore 13 Bothell HS
8:00p   Lakeside 3 at Curtis 19 Curtis HS
8:00p   Mukilteo 1 at Issaquah 19 Issaquah HS
Wed 3/16/2011 5:00p   Vashon 6 at Tacoma 16 Cirque-Bridgeport Park
5:00p   (NL) Tahoma 11 at Garfield 4 Upper Genesee
6:30p   Lake Tapps 4 at Bainbridge 27 Bainbridge HS
7:00p   Puyallup 9 at Seattle Prep 11 Delridge Playfield
7:30p   Mercer Island 13 at Eastlake 1 Eastlake HS
8:00p   Eastside Catholic 3 at Bellevue 11 Bellevue HS
8:00p   (NL) Central Catholic 1 at King's Way 13 Columbia River HS
Thu 3/17/2011 5:00p   Lakeside 1 at Stadium 10 Mason Middle School
Fri 3/18/2011 6:00p   (NL) Overlake 7 at King's Way 11 Columbia River HS
7:00p   Skyline 16 at Northshore 15 Bothell HS
7:30p   Tahoma 3 at Bainbridge 24 Bainbridge HS
8:00p   Eastlake 3 at Bellevue 11 Bellevue HS
8:00p   Issaquah 17 at Lake Washington 3 Lake Washington HS
8:30p   Mukilteo 0 at Mercer Island 19 Kamiak HS
Sat 3/19/2011 5:00p   (NL) Northshore 10 at Tacoma 17 Mt. Tahoma HS
7:00p   (NL) Lynnwood 9 at Seattle Prep 11 Lower Woodland #7
7:30p   (NL) Vashon 3 at Eastside Catholic 18 Eastside Catholic HS
7:30p   Lake Tapps 15 at Puyallup 13 Sparks Stadium
Mon 3/21/2011 5:00p   Issaquah 19 at Eastlake 1 Marymoor Park #3
7:00p   (NL) Hood River 4 at Tahoma 13 Wilson Field
Tue 3/22/2011 5:00p   (NL) Hood River 8 at Tacoma 12 Cirque-Bridgeport Park
5:00p   (NL) Mukilteo 10 at Lakeside 7 Lakeside HS
5:00p   (NL) Northshore 5 at Stadium 7 Mason Middle School
5:00p   Skyline 14 at Overlake 6 Overlake School
7:00p   Curtis 13 at Vashon 5 Vashon HS
7:30p   (NL) Seattle Prep 7 at Eastside Catholic 17 Eastside Catholic HS
8:00p   (NL) Puyallup 1 at Bellevue 19 Bellevue HS
8:00p   (NL) Lake Tapps 10 at Lake Washington 11 Lake Washington HS
Wed 3/23/2011 7:00p   (NL) Tahoma 17 at Lynnwood 11 Lynnwood HS
Thu 3/24/2011 5:00p   Mukilteo 4 at Overlake 12 Overlake School
7:00p   Lakeside 6 at Seattle Prep 13 Delridge Playfield
7:30p   Lake Washington 9 at Northshore 15 Lake Washington HS
8:00p   (NL) Lakeridge 6 at Mercer Island 17 Mercer Island HS
Fri 3/25/2011 4:00p   (Exh) Claremont 10 at Lakeridge 13 Islander MS Turf
4:00p   (Exh) New Westminister 17 at Sunset 2 Mercer Island HS
6:00p   (NL) Palo Verde 3 at Bellevue 6 Bellevue HS
6:00p   (NL) Timberline 12 at Skyline 13
(Overtime)
Islander MS Turf
6:00p   (Exh) Centennial 7 at Lincoln 11 Mercer Island HS
7:00p   Lynnwood 6 at Eastlake 14 Marymoor Park #3
8:00p   Puyallup 3 at King's Way 15 Columbia River HS
8:00p   (NL) O.E.S. 6 at Issaquah 9 Mercer Island HS
Sat 3/26/2011 10:00a   (Exh) Centennial 11 at Claremont 17 Islander MS Turf
10:00a   (Exh) Palo Verde 8 at Timberline 3 Mercer Island HS
10:00a   Lake Washington 7 at Overlake 11 Overlake School
11:00a   (NL) Blanchet 18 at Lakeside 3 Lakeside HS
12:00p   (Exh) O.E.S. 4 at New Westminister 8 Islander MS Turf
12:00p   (NL) Sunset 18 at Skyline 10 Mercer Island HS
2:00p   (NL) Claremont 5 at Bainbridge 9 Mercer Island HS
4:00p   (Exh) Lakeridge 11 at Timberline 3 Islander MS Turf
4:00p   (NL) Centennial 11 at Issaquah 10
(Overtime)
Mercer Island HS
6:00p   (Exh) Palo Verde at New Westminister Islander MS Turf
6:00p   (NL) Sunset 7 at Mercer Island 15 Mercer Island HS
7:00p   Lake Tapps 6 at King's Way 18 Columbia River HS
7:00p   (NL) Mt. Si 0 at Eastside Catholic 21 Eastside Catholic HS
8:00p   (NL) Lincoln 7 at Bellevue 8 Bellevue HS
Sun 3/27/2011 10:00a   (Exh) Centennial 21 at Timberline 8 Islander MS Turf
10:00a   (Exh) Palo Verde 5 at Claremont 12 Mercer Island HS
12:00p   (Exh) Lakeridge 7 at New Westminister 13 Islander MS Turf
12:00p   (NL) O.E.S. 8 at Bainbridge 9 Mercer Island HS
2:00p   (NL) Lincoln 9 at Mercer Island 13 Mercer Island HS
Mon 3/28/2011 8:00p   Seattle Prep 6 at Curtis 19 Curtis HS
Tue 3/29/2011 TBD   (NL) King's Way 5 at Wilsonville 6 Oregon
5:00p   Tahoma 18 at Lakeside 2 Lakeside HS
7:30p   Northshore 16 at Eastside Catholic 18 Eastside Catholic HS
8:00p   Tacoma 29 at Lake Tapps 17 Bonney Lake HS
8:00p   (NL) Mukilteo 2 at Curtis 14 Curtis HS
8:00p   Overlake 3 at Issaquah 13 Issaquah HS
8:00p   Lynnwood 2 at Skyline 23 Skyline HS
Wed 3/30/2011 6:00p   (NL) Overlake 8 at Tacoma 13 Mt. Tahoma HS
Thu 3/31/2011 5:00p   Vashon 13 at Lakeside 8 Lakeside HS
8:00p   Mercer Island 8 at Bellevue 6 Bellevue HS
8:00p   (NL) Northshore 11 at Sammamish 6 Newport HS
8:00p   (NL) Curtis 4 at Skyline 22 Skyline HS
Fri 4/1/2011 8:00p   (NL) Mercer Island 7 at King's Way 5 Columbia River HS
Sat 4/2/2011 4:00p   (NL) Mercer Island 3 at O.E.S. 10 Kiggins Bowl
7:00p   Seattle Prep 8 at Lake Tapps 13 Game Farm Park
7:00p   Lakeside 1 at King's Way 19 Kiggins Bowl
7:00p   (NL) Issaquah 15 at Puyallup 5 Sparks Stadium
7:30p   (NL) Eastside Catholic 15 at Tahoma 16
(Overtime)
Maple View MS
Tue 4/5/2011 5:00p   (NL) Ballard 7 at Lakeside 8 Lakeside HS
7:00p   (NL) Wenatchee 2 at Tahoma 14 Maple View MS
Wed 4/6/2011 TBD   (NL) Mercer Island 7 at Duxbury 6
(Overtime)
Massachusetts
TBD   (NL) Curtis 4 at West Linn 11 Oregon
TBD   (NL) Bellevue 10 at Plano West 4 Texas
4:30p   (NL) Issaquah 9 at Rutgers Prep 10
(Overtime)
New Jersey
7:00p   (NL) Eastlake 16 at Seattle Prep 8 Lower Woodland #7
7:30p   Stadium 2 at Bainbridge 13 Bainbridge HS
7:30p   (NL) Lake Washington 14 at Puyallup 5 Sumner HS
Thu 4/7/2011 TBD   (NL) Curtis 4 at Lakeridge 14 Oregon
4:30p   (NL) Issaquah 3 at Lawrenceville 10 New Jersey
5:00p   (NL) Sammamish 16 at Lakeside 4 Lakeside HS
7:00p   (NL) Eastside Catholic 15 at Grant 5 Oregon
7:00p   (NL) Northshore 7 at Woodinville 10 Pop Keeney Stadium
Fri 4/8/2011 TBD   (NL) Mercer Island 5 at Concord-Carlisle 9 Massachusetts
7:00p   (NL) Klahowya 1 at Tahoma 10 Maple View MS
7:00p   (NL) Skyline 17 at Liberty (OR) 2 Oregon
7:00p   (NL) Eastside Catholic 15 at Beaverton 1 Oregon
7:00p   (NL) Bellevue 8 at Highland Park 7 Texas
8:00p   Eastlake 6 at Lake Washington 9 Lake Washington HS
Sat 4/9/2011 TBD   (NL) Mercer Island 7 at Lincoln-Sudbury 5 Massachusetts
TBD   (NL) Bellevue 6 at Coppell 13 Texas
1:00p   (NL) Three Rivers 4 at Eastlake 14 Eastlake HS
1:00p   (NL) Issaquah 4 at Peddie 6 New Jersey
3:00p   (NL) Eastside Catholic 19 at Central Catholic 5 Oregon
4:00p   (NL) Skyline 9 at Jesuit 17 Oregon
7:00p   Bainbridge 12 at King's Way 7 Columbia River HS
7:00p   Lakeside 8 at Puyallup 7
(Overtime)
Sumner HS
Sun 4/10/2011 12:00p   (NL) Bainbridge 9 at West Linn 3 Oregon
Tue 4/12/2011 5:00p   Lake Tapps 7 at Lakeside 8 Lakeside HS
5:00p   Curtis 14 at Stadium 1 Mason Middle School
7:30p   Eastside Catholic 21 at Lynnwood 4 Lynnwood HS
8:00p   Skyline 17 at Mukilteo 6 Kamiak HS
8:00p   (NL) Seattle Prep 3 at Lake Washington 11 Lake Washington HS
Wed 4/13/2011 7:00p   Bainbridge 28 at Vashon 3 Vashon HS
Thu 4/14/2011 7:00p   (NL) Lakeside 1 at Northshore 18 Bothell HS
7:00p   (NL) Vashon 2 at Eastlake 18 Eastlake HS
7:30p   Skyline 19 at Eastside Catholic 22 Eastside Catholic HS
8:00p   Lake Tapps 6 at Curtis 15 Curtis HS
8:00p   Bellevue 18 at Lynnwood 1 Lynnwood HS
Fri 4/15/2011 7:00p   Bellevue 14 at Mukilteo 1 Mariner HS
8:00p   Issaquah 4 at Mercer Island 8 Mercer Island HS
8:00p   Tahoma 13 at Tacoma 18 Mt. Tahoma HS
8:30p   King's Way 15 at Seattle Prep 2 Lower Woodland #7
Sat 4/16/2011 5:00p   King's Way 11 at Stadium 5 Mason Middle School
7:00p   Curtis 13 at Puyallup 5 Sparks Stadium
7:00p   (NL) Lynnwood 0 at Vashon 1
(Forfeit)
Vashon HS
7:30p   (NL) Eastside Catholic 19 at Lake Tapps 7 Sumner HS
Tue 4/19/2011 7:00p   Stadium 7 at Seattle Prep 6 Delridge Playfield
8:00p   Issaquah 14 at Eastside Catholic 8 Eastside Catholic HS
8:00p   Lake Washington 17 at Mukilteo 6 Kamiak HS
Wed 4/20/2011 7:00p   Vashon 7 at Lake Tapps 12 Bonney Lake HS
7:00p   Curtis 14 at Tahoma 9 Curtis HS
7:00p   Mercer Island 1 at Lynnwood 0
(Forfeit)
Meadowdale HS
8:00p   Northshore 6 at Bellevue 16 Bellevue HS
8:00p   Overlake 2 at Eastlake 13 Eastlake HS
8:00p   (NL) Skyline 15 at Tacoma 12 Mt. Tahoma HS
Fri 4/22/2011 5:00p   (NL) Tahoma 12 at Lake Washington 6 Marymoor Park #3
5:00p   (NL) Overlake 8 at Stadium 7 Mason Middle School
7:00p   Mercer Island 16 at Northshore 2 Inglemoor HS
7:00p   (NL) Lake Tapps 1 at Lynnwood 0
(Forfeit)
Meadowdale HS
7:30p   (NL) Bellevue 6 at Bainbridge 7 Bainbridge HS
Sat 4/23/2011 3:00p   (NL) Vashon 9 at Selah 15 Selah Middle School
3:00p   Eastlake 12 at Skyline 11 Skyline HS
7:00p   (NL) King's Way 7 at Issaquah 17 Issaquah HS
7:00p   (NL) Mercer Island 16 at Puyallup 2 Sparks Stadium
8:00p   (NL) Tacoma 14 at Mukilteo 5 Kamiak HS
Mon 4/25/2011 7:00p   Stadium 2 at Tahoma 11 Maple View MS
Tue 4/26/2011 5:00p   (NL) Skyline 19 at Lakeside 1 Lakeside HS
7:00p   (NL) Lake Washington 11 at Vashon 7 Vashon HS
7:30p   Curtis 5 at Bainbridge 14 Bainbridge HS
8:00p   Northshore 4 at Issaquah 18 Issaquah HS
8:00p   Eastside Catholic 5 at Mercer Island 19 Mercer Island HS
Wed 4/27/2011 5:00p   Tacoma 14 at Stadium 8 Mason Middle School
5:00p   Bellevue 14 at Overlake 4 Overlake School
7:00p   Puyallup 16 at Vashon 14 Vashon HS
8:00p   (NL) Eastlake 19 at Lake Tapps 9 Auburn Riverside HS
Thu 4/28/2011 7:00p   (NL) Providence 5 at Lake Washington 3 Lake Washington HS
8:00p   (NL) Northshore 10 at Curtis 9 Curtis HS
8:00p   (NL) Stadium 6 at Skyline 13 Skyline HS
Fri 4/29/2011 4:00p   Overlake 7 at Eastside Catholic 14 Eastside Catholic HS
7:00p   Lynnwood 0 at Mukilteo 1
(Forfeit)
Kamiak HS
Sat 4/30/2011 5:00p   (NL) Tahoma 5 at Eastlake 9 Eastlake HS
7:00p   (NL) Bellevue 8 at King's Way 2 Columbia River HS
7:00p   (NL) Bainbridge 6 at Issaquah 8 Issaquah HS
7:00p   Tacoma 18 at Puyallup 6 Sumner HS
Mon 5/2/2011 8:00p   Tacoma 13 at Curtis 15 Curtis HS
Tue 5/3/2011 5:00p   Puyallup 2 at Stadium 4 Mason Middle School
8:00p   Mukilteo 4 at Eastlake 12 Eastlake HS
8:00p   Overlake 0 at Mercer Island 19 Mercer Island HS
8:00p   Bellevue 17 at Skyline 6 Skyline HS
Wed 5/4/2011 5:00p   (NL) Eastlake 10 at Tacoma 11 Cirque-Bridgeport Park
5:00p   Bainbridge 16 at Lakeside 1 Lakeside HS
5:00p   Vashon 7 at Stadium 8 Mason Middle School
7:00p   Northshore 1 at Lynnwood 0
(Forfeit)
Meadowdale HS
8:00p   Tahoma 14 at Lake Tapps 8 Bonney Lake HS
8:00p   Eastside Catholic 11 at Lake Washington 18 Lake Washington HS
Fri 5/6/2011 5:00p   (NL) Lakeside 7 at Overlake 11 Overlake School
7:00p   Mukilteo 5 at Northshore 13 Bothell HS
7:00p   Seattle Prep 15 at Vashon 11 Vashon HS
7:30p   Eastlake 7 at Eastside Catholic 11 Eastside Catholic HS
8:00p   Bellevue 2 at Issaquah 6 Issaquah HS
8:00p   King's Way 11 at Tacoma 16 Mt. Tahoma HS
Sat 5/7/2011 12:00p   (NL) Aloha 11 at Lake Tapps 24 Bonney Lake HS
4:00p   (NL) Aloha 6 at Puyallup 20 Bonney Lake HS
6:00p   King's Way 10 at Curtis 14 Curtis HS
7:00p   (NL) Bainbridge 3 at Mercer Island 18 Mercer Island HS
7:30p   Seattle Prep 3 at Tahoma 14 Maple View MS
Mon 5/9/2011 7:00p   Skyline 7 at Lake Washington 12 Lake Washington HS
7:30p   Tacoma 2 at Bainbridge 18 Bainbridge HS
Tue 5/10/2011 5:00p   Lynnwood 0 at Overlake 1
(Forfeit)
Overlake School
7:00p   Vashon 5 at Tahoma 17 Maple View MS
8:00p   Eastside Catholic 16 at Mukilteo 4 Kamiak HS
8:00p   Lake Washington 5 at Mercer Island 19 Mercer Island HS
Wed 5/11/2011 5:00p   Tacoma 18 at Lakeside 2 Lakeside HS
7:00p   Eastlake 13 at Northshore 9 Bothell HS
7:00p   Bainbridge 18 at Seattle Prep 2 Georgetown Fields
8:00p   Stadium 8 at Lake Tapps 10 Game Farm Park
8:00p   Issaquah 9 at Skyline 10
(Overtime)
Skyline HS
Thu 5/12/2011 5:00p   (NL) Curtis 11 at Overlake 8 Overlake School
7:00p   Puyallup 9 at Tahoma 16 Maple View MS
Fri 5/13/2011 6:00p   King's Way 20 at Vashon 4 Vashon HS
7:00p   (NL) Liberty 1 at Issaquah 17 Issaquah HS
8:00p   Lake Washington 5 at Bellevue 14 Bellevue HS
8:00p   Lynnwood 0 at Issaquah 1
(Forfeit)
Issaquah HS
8:00p   (NL) Stadium 5 at Mukilteo 3 Kamiak HS
8:00p   Mercer Island 8 at Skyline 5 Skyline HS
Sat 5/14/2011 12:00p   Seattle Prep 3 at Tacoma 17 Bellarmine Prep
5:00p   Bainbridge 18 at Puyallup 3 Sparks Stadium
7:30p   King's Way 6 at Tahoma 5 Maple View MS
Tue 5/17/2011 7:00p   (Pla) Lake Tapps 4 at Bellevue 17 Bellevue HS
7:00p   (Pla) Lake Washington 8 at King's Way 12 Columbia River HS
7:00p   (Pla) Tahoma 10 at Eastside Catholic 13 Eastside Catholic HS
8:00p   (Pla) Eastlake 10 at Tacoma 11 Curtis HS
Fri 5/20/2011 5:00p   (Pla) Eastside Catholic 4 at Bainbridge 14 Bainbridge HS
7:00p   (Pla) Bellevue 8 at Curtis 6 Curtis HS
7:00p   (Pla) King's Way 2 at Mercer Island 15 Mercer Island HS
Sat 5/21/2011 7:00p   (Pla) Tacoma 5 at Issaquah 18 Issaquah HS
Wed 5/25/2011 7:00p   (Pla) Issaquah 9 at Bainbridge 13 Bainbridge HS
8:00p   (Pla) Bellevue 5 at Mercer Island 9 Mercer Island HS
Sat 5/28/2011 7:30p   (Pla) Bainbridge 3 at Mercer Island 5 Memorial Stadium
The playoff tournament is online