Sportability
(this is a closed league - please view Related Leagues)

Washington High School Boys Lacrosse  >   2013 WHSBLA Division I  >   Schedule

Schedule Filter
Show

Schedule
Date Time   Teams   Location
Fri 3/8/2013 6:00p   (NL) Tahoma 6 at Woodinville 7 Woodinville HS
7:15p   (NL) Seattle Prep 6 at Sammamish-Newport 3 Newport HS
7:30p   (NL) Bellevue 14 at Bainbridge 6 Bainbridge HS
Sat 3/9/2013 6:00p   King's Way 16 at Curtis 11 Curtis HS
6:00p   (NL) Issaquah 15 at Liberty 1 Liberty HS
Mon 3/11/2013 5:30p   (NL) Stadium 9 at Bellarmine Prep 5 First Creek Middle School
Tue 3/12/2013 7:00p   Eastlake 17 at Bothell-Inglemoor 11 Bothell HS
7:30p   Tahoma 2 at Bainbridge 19 Bainbridge HS
8:00p   Woodinville 4 at Bellevue 19 Bellevue HS
8:00p   Curtis 3 at Eastside Catholic 14 Eastside Catholic HS
8:00p   Emerald Ridge-Puyallup 6 at Kamiak 9 Kamiak HS
Wed 3/13/2013 5:30p   Auburn Riverside 18 at Bellarmine Prep 1 First Creek Middle School
8:00p   Lake Washington 5 at Mercer Island 19 Mercer Island HS
8:00p   Snohomish 6 at Sammamish-Newport 7 Sammamish HS
Thu 3/14/2013 5:00p   Eastlake 9 at Lakeside 7 Lakeside HS
8:00p   Woodinville 2 at Eastside Catholic 14 Eastside Catholic HS
Fri 3/15/2013 7:30p   Skyline 6 at Bainbridge 9 Bainbridge HS
8:00p   Sammamish-Newport 9 at Curtis 12 Curtis HS
8:00p   (NL) Kamiak 7 at Lake Washington 13 Kirkland Lacrosse Center
8:00p   Issaquah 17 at Bellarmine Prep 1 Mt. Tahoma HS
9:00p   Mercer Island 17 at Auburn Riverside 12 Sumner HS
Sat 3/16/2013 2:00p   King's Way 7 at Lakeside 4 Lakeside HS
7:00p   (NL) Couer d' Alene 2 at Sammamish-Newport 8 Newport HS
7:00p   Bellevue 18 at Emerald Ridge-Puyallup 2 Sparks Stadium
Tue 3/19/2013 8:00p   Sammamish-Newport 3 at Eastlake 13 Eastlake HS
8:00p   Bellevue 18 at Issaquah 10 Issaquah HS
8:00p   Lake Washington 12 at Snohomish 7 Lake Stevens HS
8:00p   Bellarmine Prep 11 at Emerald Ridge-Puyallup 10 Mt. Tahoma HS
8:00p   Lakeside 5 at Auburn Riverside 4
(Overtime)
Sumner HS
Wed 3/20/2013 7:00p   Bothell-Inglemoor 4 at Skyline 14 Skyline Community Fields
8:00p   Bainbridge 7 at Curtis 8 Curtis HS
8:00p   Mercer Island 19 at Woodinville 3 Woodinville HS
Thu 3/21/2013 5:00p   Tahoma 5 at Lakeside 13 Lakeside HS
8:00p   Snohomish 5 at Kamiak 7 Kamiak HS
Fri 3/22/2013 4:00p   (Exh) New West 10 at Sunset 9 Islander MS Turf
4:00p   (Exh) Claremont 12 at Lakeridge 6 Mercer Island HS
6:00p   (Exh) Palo Verde 9 at Lincoln 6 Islander MS Turf
6:00p   (NL) Henderson 13 at Issaquah 9 Mercer Island HS
7:00p   Auburn Riverside 15 at Bothell-Inglemoor 12 Bothell HS
7:00p   Eastside Catholic 13 at King's Way 14
(Overtime)
Kings Way Christian
8:00p   (Exh) Centennial 12 at Portland Jesuit 9 Islander MS Turf
8:00p   (NL) Lake Oswego 5 at Mercer Island 14 Mercer Island HS
8:00p   Curtis 14 at Bellarmine Prep 5 Mt. Tahoma HS
8:00p   Woodinville 9 at Sammamish-Newport 6 Newport HS
Sat 3/23/2013 10:00a   (Exh) Palo Verde 16 at Sunset 6 Islander MS Turf
10:00a   (Exh) Centennial 19 at New West 20 Mercer Island HS
12:00p   (Exh) Henderson 9 at Claremont 20 Islander MS Turf
12:00p   (NL) Lake Oswego 5 at Lake Washington 11 Mercer Island HS
2:00p   (NL) Portland Jesuit 7 at Skyline 11 Mercer Island HS
4:00p   (NL) Palo Verde 5 at Issaquah 4 Mercer Island HS
6:00p   (NL) Lincoln 0 at Bellevue 5 Bellevue HS
6:00p   (Exh) Centennial at Sunset Islander MS Turf
6:00p   (NL) Claremont 13 at Bainbridge 8 Mercer Island HS
8:00p   (Exh) Henderson at New West Islander MS Turf
8:00p   (NL) Lakeridge 12 at Mercer Island 8 Mercer Island HS
Sun 3/24/2013 10:00a   (Exh) Centennial 6 at Lakeridge 12 Islander MS Turf
10:00a   (NL) Palo Verde 2 at Bellevue 9 Mercer Island HS
12:00p   (Exh) Claremont 16 at Lincoln 6 Islander MS Turf
12:00p   (NL) Henderson 14 at Bainbridge 5 Mercer Island HS
2:00p   (Exh) New West 8 at Lake Oswego 9 Islander MS Turf
2:00p   (NL) Sunset 8 at Skyline 6 Mercer Island HS
4:00p   (NL) Portland Jesuit 11 at Lake Washington 7 Mercer Island HS
Tue 3/26/2013 7:00p   (NL) Monroe 2 at Bothell-Inglemoor 15 Bothell HS
7:00p   Bellarmine Prep 3 at Skyline 19 Eastlake Comm Field
8:00p   Eastside Catholic 10 at Eastlake 6 Eastlake HS
8:00p   Lakeside 2 at Issaquah 11 Issaquah HS
8:00p   Bainbridge 20 at Snohomish 3 Lake Stevens HS
Wed 3/27/2013 8:00p   Tahoma 2 at Bellevue 12 Bellevue HS
8:00p   Emerald Ridge-Puyallup 1 at Mercer Island 16 Islander MS Turf
8:00p   Curtis 5 at Lake Washington 14 Lake Washington HS
8:00p   Kamiak 10 at Woodinville 4 Woodinville HS
Fri 3/29/2013 7:00p   Bothell-Inglemoor 11 at King's Way 12
(Overtime)
Kings Way Christian
8:00p   Issaquah 12 at Lake Washington 3 Lake Washington HS
8:00p   Skyline 10 at Mercer Island 11 Mercer Island HS
8:00p   (NL) Auburn Riverside 13 at Woodinville 8 Woodinville HS
Sat 3/30/2013 11:00a   (NL) Nathan Hale 6 at Lakeside 8 Lakeside HS
4:00p   King's Way 13 at Sammamish-Newport 8 Newport HS
7:00p   Curtis 3 at Emerald Ridge-Puyallup 11 Sparks Stadium
7:30p   Kamiak 9 at Tahoma 13 Maple View MS
Mon 4/1/2013 8:00p   (NL) Smoky Hill 13 at Lake Washington 10 Kirkland Lacrosse Center
Tue 4/2/2013 4:00p   (NL) Mercer Island 4 at Duxbury 8 Massachusetts
7:00p   (Exh) Smoky Hill 5 at Sammamish-Newport 11 Sammamish HS
8:00p   Eastlake 5 at Bellevue 18 Bellevue HS
8:00p   Auburn Riverside 11 at Curtis 4 Curtis HS
Wed 4/3/2013 8:00p   Skyline 13 at Woodinville 11 Woodinville HS
Thu 4/4/2013 4:00p   (NL) Mercer Island 15 at Scarborough 2 Maine
8:00p   Lake Washington 9 at Tahoma 8 Maple View MS
Fri 4/5/2013 8:00p   Bothell-Inglemoor 16 at Sammamish-Newport 13 Newport HS
8:00p   (NL) Skyline 15 at Tualatin 9 Oregon
8:00p   (NL) Issaquah 11 at Auburn Riverside 4 Petes Pool Stadium
Sat 4/6/2013 TBD   (NL) Mercer Island 7 at Concord-Carlisle 2 Massachusetts
TBD   (NL) Bellevue 7 at Port Washington 6 New York
3:00p   (NL) Sammamish-Newport 9 at Liberty (OR) 3 Oregon
7:00p   Tahoma 10 at Emerald Ridge-Puyallup 4 Sparks Stadium
7:30p   (NL) Skyline 12 at Oregon Episcopal 13 Oregon
Sun 4/7/2013 11:00a   (NL) Sammamish-Newport 17 at West Salem 8 Oregon
Mon 4/8/2013 7:00p   (NL) Skyline 9 at Tahoma 12 Maple View MS
Tue 4/9/2013 TBD   (NL) Bellevue 5 at Long Beach 10 New York
3:00p   (NL) Eastlake 8 at Terry Fox Academy 14 Canada
6:45p   (NL) Sammamish-Newport 14 at Oregon City 2 Oregon
7:00p   Mercer Island 15 at Bothell-Inglemoor 9 Bothell HS
8:00p   (NL) Woodinville 8 at Curtis 4 Curtis HS
Wed 4/10/2013 TBD   (NL) Bellevue 6 at Wantagh 8 New York
Thu 4/11/2013 8:00p   (NL) Bothell-Inglemoor 8 at Kamiak 10 Kamiak HS
8:00p   (NL) Issaquah 11 at Oregon Episcopal 2 Oregon
Fri 4/12/2013 7:00p   Mercer Island 12 at King's Way 7 Kings Way Christian
7:15p   (NL) Issaquah 11 at Lake Oswego 2 Oregon
8:00p   Bainbridge 21 at Bellarmine Prep 1 Lincoln Bowl
Sat 4/13/2013 7:00p   Emerald Ridge-Puyallup 1 at King's Way 9 Kings Way Christian
Mon 4/15/2013 7:00p   (NL) Mt. Si 3 at Tahoma 8 Maple View MS
7:30p   Eastside Catholic 9 at Bainbridge 8
(Overtime)
Bainbridge HS
8:00p   Kamiak 12 at Bellarmine Prep 4 Mt. Tahoma HS
Tue 4/16/2013 6:00p   Eastlake 12 at Snohomish 5 Centennial Middle School
8:00p   Lake Washington 1 at Bellevue 15 Bellevue HS
8:00p   Issaquah 12 at Skyline 5 Skyline HS
Wed 4/17/2013 8:00p   Tahoma 6 at Auburn Riverside 13 Petes Pool Stadium
Thu 4/18/2013 7:00p   (Exh) Woodinville at Bothell-Inglemoor Bothell HS
8:00p   Skyline 6 at Eastlake 17 Eastlake HS
8:00p   Kamiak 10 at Eastside Catholic 11 Eastside Catholic HS
Fri 4/19/2013 7:00p   Bainbridge 9 at King's Way 8 Kings Way Christian
8:00p   Snohomish 4 at Issaquah 14 Issaquah HS
8:00p   Sammamish-Newport 5 at Mercer Island 11 Mercer Island HS
Sat 4/20/2013 2:00p   (NL) Bainbridge 12 at Lakeridge 4 Oregon
2:00p   (NL) Curtis 6 at West Linn 11 Oregon
6:00p   King's Way 3 at Bellevue 16 Wilburton Hill Park
8:00p   Emerald Ridge-Puyallup 8 at Auburn Riverside 15 Petes Pool Stadium
Sun 4/21/2013 12:00p   (NL) Curtis 16 at Grant 5 Oregon
Tue 4/23/2013 5:00p   Bellarmine Prep 6 at Lakeside 12 Lakeside HS
7:00p   Bellevue 17 at Bothell-Inglemoor 4 Bothell HS
8:00p   Woodinville 3 at Issaquah 9 Issaquah HS
8:00p   Bainbridge 18 at Kamiak 2 Mariner HS
8:00p   Eastside Catholic 9 at Auburn Riverside 10 Petes Pool Stadium
8:00p   Snohomish 7 at Skyline 13 Skyline HS
Wed 4/24/2013 5:30p   (NL) Tahoma 12 at Liberty 2 Maywood Middle School
6:00p   Curtis 3 at Mercer Island 13 Mercer Island HS
8:00p   Sammamish-Newport 7 at Lake Washington 9 Lake Washington HS
Thu 4/25/2013 8:00p   Bellarmine Prep 4 at Eastside Catholic 19 Eastside Catholic HS
8:00p   Woodinville 8 at Snohomish 7
(Overtime)
Glacier Peak HS
8:00p   Lakeside 9 at Kamiak 5 Kamiak HS
Fri 4/26/2013 7:00p   Auburn Riverside 12 at King's Way 11 Kings Way Christian
7:15p   (NL) Lynden 3 at Skyline 17 Skyline Community Fields
8:00p   Issaquah 6 at Eastlake 9 Eastlake HS
8:00p   Bothell-Inglemoor 9 at Lake Washington 7 Kirkland Lacrosse Center
8:00p   Bellevue 16 at Sammamish-Newport 6 Newport HS
Sat 4/27/2013 7:30p   Curtis 9 at Tahoma 7 Maple View MS
8:00p   (NL) Bainbridge 6 at Mercer Island 9 Mercer Island HS
Mon 4/29/2013 8:00p   Eastlake 11 at Woodinville 9 Woodinville HS
Tue 4/30/2013 7:00p   Issaquah 15 at Bothell-Inglemoor 2 Bothell HS
8:00p   Emerald Ridge-Puyallup 4 at Eastside Catholic 13 Eastside Catholic HS
8:00p   Skyline 9 at Lake Washington 8
(Overtime)
Lake Washington HS
8:00p   Snohomish 3 at Mercer Island 12 Mercer Island HS
8:00p   Bellevue 16 at Auburn Riverside 6 Petes Pool Stadium
Wed 5/1/2013 6:00p   Lakeside 8 at Bainbridge 11 Battle Point Park
7:30p   Sammamish-Newport 10 at Tahoma 12 Maple View MS
Thu 5/2/2013 8:00p   Bothell-Inglemoor 12 at Curtis 8 Curtis HS
8:00p   Eastside Catholic 12 at Snohomish 7 Lake Stevens HS
8:00p   Lakeside 8 at Woodinville 13 Woodinville HS
Fri 5/3/2013 6:00p   King's Way 5 at Tahoma 8 Maple View MS
7:00p   Kamiak 8 at Skyline 10 Marymoor Park #3
8:00p   Mercer Island 8 at Bellevue 9 Bellevue HS
8:00p   Bellarmine Prep 5 at Eastlake 18 Eastlake HS
8:00p   Lake Washington 6 at Emerald Ridge-Puyallup 6
(Overtime)
Kirkland Lacrosse Center
Sat 5/4/2013 8:00p   Bainbridge 8 at Issaquah 9 Issaquah HS
Tue 5/7/2013 5:00p   Skyline 9 at Lakeside 8 Lakeside HS
7:00p   Tahoma 11 at Bothell-Inglemoor 13 Bothell HS
7:30p   Woodinville 4 at Bainbridge 17 Bainbridge HS
8:00p   Issaquah 7 at Eastside Catholic 13 Eastside Catholic HS
8:00p   Eastlake 7 at Kamiak 8 Kamiak HS
8:00p   Auburn Riverside 6 at Lake Washington 8 Lake Washington HS
8:00p   Snohomish 13 at Bellarmine Prep 6 Mt. Tahoma HS
Wed 5/8/2013 8:00p   Emerald Ridge-Puyallup 16 at Sammamish-Newport 7 Newport HS
Thu 5/9/2013 5:00p   Curtis 3 at Lakeside 10 Lakeside HS
8:00p   Tahoma 4 at Eastside Catholic 10 Eastside Catholic HS
8:00p   Auburn Riverside 17 at Kamiak 6 Kamiak HS
Fri 5/10/2013 7:30p   Emerald Ridge-Puyallup 2 at Bainbridge 17 Bainbridge HS
8:00p   King's Way 16 at Bellarmine Prep 3 Bellarmine Prep
8:00p   Snohomish 3 at Bellevue 17 Bellevue HS
8:00p   Eastlake 10 at Lake Washington 8 Lake Washington HS
8:00p   Issaquah 4 at Mercer Island 11 Mercer Island HS
8:00p   Skyline 11 at Sammamish-Newport 6 Newport HS
8:00p   Woodinville 11 at Bothell-Inglemoor 16 Pop Keeney Stadium
Sat 5/11/2013 5:00p   (NL) West Linn 12 at Bainbridge 5 Bainbridge HS
7:00p   King's Way 18 at Kamiak 15 Kamiak HS
Tue 5/14/2013 8:00p   Bellevue 7 at Curtis 4 Curtis HS
8:00p   Bainbridge 12 at Eastlake 5 Eastlake HS
8:00p   Lakeside 8 at Snohomish 5 Glacier Peak HS
8:00p   Kamiak 4 at Issaquah 11 Issaquah HS
8:00p   Bothell-Inglemoor 13 at Emerald Ridge-Puyallup 5 Orting HS
8:00p   Sammamish-Newport 8 at Auburn Riverside 12 Petes Pool Stadium
8:00p   Eastside Catholic 12 at Skyline 4 Skyline HS
8:00p   Bellarmine Prep 3 at Woodinville 18 Woodinville HS
Wed 5/15/2013 7:30p   Mercer Island 10 at Tahoma 3 Maple View MS
Thu 5/16/2013 5:00p   Eastside Catholic 8 at Lakeside 7
(Overtime)
Lakeside HS
8:00p   Kamiak 8 at Curtis 10 Curtis HS
8:00p   Bothell-Inglemoor 9 at Snohomish 7 Glacier Peak HS
8:00p   Lake Washington 13 at Woodinville 5 Woodinville HS
Fri 5/17/2013 7:30p   Auburn Riverside 7 at Bainbridge 14 Bainbridge HS
8:00p   Mercer Island 13 at Eastlake 4 Eastlake HS
8:00p   Bellevue 19 at Skyline 3 Skyline HS
Sat 5/18/2013 7:00p   Lakeside 10 at Emerald Ridge-Puyallup 3 Bonney Lake HS
7:00p   Sammamish-Newport 4 at Issaquah 12 Issaquah HS
7:00p   Lake Washington 11 at King's Way 17 Kings Way Christian
8:00p   Bellarmine Prep 8 at Tahoma 20 Maple View MS
Tue 5/21/2013 TBD   (Pla) (bye) at Bellevue  
TBD   (Pla) (bye) at Eastside Catholic  
TBD   (Pla) (bye) at Issaquah  
TBD   (Pla) (bye) at Auburn Riverside  
7:00p   (Pla) Curtis 9 at Eastlake 19 Eastlake HS
7:00p   (Pla) Skyline 11 at King's Way 13 Kings Way Christian
7:00p   (Pla) Lakeside 4 at Mercer Island 9 Mercer Island HS
7:00p   (Pla) Bothell-Inglemoor 6 at Bainbridge 16 Bainbridge HS
Thu 5/23/2013 7:00p   (Pla) Eastlake 5 at Bellevue 15 Bellevue HS
7:00p   (Pla) King's Way 10 at Eastside Catholic 14 Eastside Catholic HS
7:00p   (Pla) Bainbridge 10 at Auburn Riverside 9 Petes Pool Stadium
7:30p   (Pla) Mercer Island 6 at Issaquah 5 Issaquah HS
Wed 5/29/2013 7:00p   (Pla) Eastside Catholic 6 at Bellevue 12 Bellevue HS
7:00p   (Pla) Bainbridge 6 at Mercer Island 7
(Overtime)
Mercer Island HS
Sat 6/1/2013 6:00p   (Pla) Mercer Island 11 at Bellevue 14 Memorial Stadium
The playoff tournament is online