(this is a closed league - please view Related Leagues)
Help
Contact Sportability
Home
WBLA Home
League Home
Evaluations
Schedule
Standings
Head to Head
Playoffs
Rosters
Player Statistics
Goalie Statistics
Locations
Notices
FAQ
Washington High School Boys Lacrosse
>
2009 WHSBLA Division II
>
Schedule
Schedule Filter
Show
All Teams
Blanchet
Eastside Catholic
Franklin
Highline
King's Way
Klahowya
Lake Tapps
Lynnwood
Mukilteo
Nathan Hale
North County
North Kitsap
Overlake
Port Angeles
Redmond
Roosevelt
Sammamish
San Juan
Selah
Skagit Valley
Snohomish
South Kitsap
Stadium
Stanwood
Tacoma
Three Rivers
Wenatchee
Whatcom
Bainbridge
Bainbridge JV
Bishop Kelly
Clackamas
Coeur d'Alene
Eastlake
Gonzaga Prep
Grant
Hermiston
Issaquah
Lake City
Northshore
Portland Jesuit
Providence JV
Seattle Prep
Sheldon
Sisters
Skyline
Skyline JV
Tahoma
Tualitin
Wilsonville
Cascade Conference
Evergreen Conference
Olympic Conference
Skagit Conference
Schedule
Date
Time
Teams
Location
Official(s)
Sat 3/14/2009
10:30a
(Exh) Lynnwood 5 at
Sheldon 8
(Short Game)
Oregon
Oregon Refs -
1:30p
(Exh)
Lynnwood 11
at Tualitin 3
(Short Game)
Oregon
Oregon Refs -
3:30p
(Exh)
Lynnwood 8
at Sisters 4
(Short Game)
Oregon
Oregon Refs -
Sun 3/15/2009
4:30p
(NL) Lynnwood 3 at
Roosevelt 4
Montlake Playfield
Jim Franklin
Rob Quello
Wed 3/18/2009
4:00p
San Juan 5 at
Lynnwood 12
Shoreline Stadium
Gene OHara
Jim Franklin
Sat 3/21/2009
7:00p
(NL) Lake City 3 at
Lynnwood 12
Shoreline Stadium
Jim Franklin
Keith MacFie
Sun 3/22/2009
12:00p
(NL) Coeur d'Alene 6 at
Lynnwood 9
Edmonds Woodway HS
Mitchell Peebles
Stan Kosick
Wed 3/25/2009
7:30p
Mukilteo 15
at Lynnwood 6
Edmonds Woodway HS
Adam Smith
Sean Upchurch
Fri 3/27/2009
5:00p
Lynnwood 8 at
Whatcom 9
Roosevelt Park
Elliott Thompson
Rocky Goodhope
Sat 3/28/2009
5:30p
(NL) Port Angeles 8 at
Lynnwood 15
Shoreline Stadium
Christopher Sherman
Thu 4/2/2009
6:30p
(Pra) Lynnwood 13 and
Lake Tapps 17
(No Referees)
Game Farm Park
Out of League -
Out of League -
Tue 4/7/2009
7:00p
Skagit Valley 1 at
Lynnwood 21
Meadowdale HS
Sean Upchurch
Wed 4/15/2009
7:00p
Lynnwood 6 at
Mukilteo 9
Kamiak HS
Jim OBrien
David Reichgott
Fri 4/17/2009
5:00p
Lynnwood 16
at North County 2
Bender Fields
John Hammond
Rocky Goodhope
Tue 4/21/2009
5:00p
Lynnwood 9
at Stanwood 8
(Overtime)
Stanwood Middle School
Peter Mafteiu
Thu 4/23/2009
7:00p
Whatcom 8 at
Lynnwood 14
Meadowdale HS
Adam Smith
Elliott Thompson
Sat 4/25/2009
2:00p
Lynnwood 9 at
San Juan 10
Friday Harbor HS
Jesse Savage
Wed 4/29/2009
5:00p
Lynnwood 12
at Skagit Valley 0
Skagit River Park
Jeff Thayer
Bob Darling
Wed 5/6/2009
7:00p
Stanwood 7 at
Lynnwood 16
Meadowdale HS
Adam Smith
Joseph DiChiaro III
Tue 5/12/2009
7:00p
North County 3 at
Lynnwood 15
Meadowdale HS
Keith MacFie
David Reichgott
Sat 5/16/2009
5:00p
(Pla)
Tacoma 10
at Lynnwood 9
Edmonds Woodway HS
Elliott Thompson
Adam Smith
The playoff tournament is online
Export schedule (iCal or vCal)
WBLA website
Contact WBLA
narrow
|
normal
Printable page