(this is a closed league - please view Related Leagues)
Help
Contact Sportability
Home
WBLA Home
League Home
Schedule
Standings
Head to Head
Playoffs
Rosters
Player Statistics
Goalie Statistics
Locations
Notices
FAQ
Washington High School Boys Lacrosse
>
2012 WHSBLA Division II
>
Schedule
Schedule Filter
Show
All Teams
Ballard
Blanchet
Edmonds
Everett
Garfield
Gig Harbor
Highline
Kennedy
Klahowya
Liberty
Monroe
Mt. Si
Nathan Hale
North County
North Kitsap
Overlake
Port Angeles
Providence
Redmond
Roosevelt
San Juan
Seattle Prep
Selah
Shoreline
Skagit Valley
Snohomish
South Kitsap
Stanwood
Three Rivers
Vashon
Wenatchee
Whatcom
Aloha
Grant
Hermiston
Issaquah
Lake Washington
Mountain View
Mukilteo
Northshore
Sammamish
Tahoma
Woodinville
Cascade Conference
Evergreen Conference
Metro - North
Metro - South
Olympic Conference
Skagit Conference
Schedule
Date
Time
Teams
Location
Official(s)
Tue 3/20/2012
7:00p
Providence 11
at Edmonds 1
Edmonds Woodway HS
Jim OBrien
Bruce Shaw
Thu 3/22/2012
6:15p
Skagit Valley 1 at
Providence 16
Lynnwood HS
Edward Tharp
Jesse Savage
Tue 3/27/2012
7:30p
Wenatchee 13
at Providence 12
(Overtime)
Woodinville Sports Fields
Bruce Shaw
Justin Vanness
Thu 3/29/2012
5:00p
Providence 8 at
Everett 9
Walter Hall Park
Nathan Wirtz
Tue 4/3/2012
6:00p
(NL) Providence 4 at
Woodinville 11
Woodinville HS
Thu 4/5/2012
5:00p
Providence 17
at Monroe 0
Monroe HS
Jesse Savage
Sat 4/7/2012
2:00p
Providence 18
at San Juan 1
Friday Harbor HS
Jimmy Twining
Edmund Springgate
Mon 4/16/2012
6:00p
Whatcom 2 at
Providence 11
Woodinville Sports Fields
Peter Sandford
Will Odell
Wed 4/18/2012
7:00p
Providence 7 at
Snohomish 8
Lake Stevens HS
Stan Kosick
Peter Sandford
Fri 4/20/2012
7:30p
Stanwood 4 at
Providence 16
Shoreline Stadium
Adrian Shaproski
Justin Vanness
Tue 4/24/2012
7:30p
Everett 7 at
Providence 15
Shoreline Stadium
David Reichgott
Kurt Zumdiek
Fri 4/27/2012
7:30p
Snohomish 10
at Providence 7
Glacier Peak HS
Nathan Wirtz
Edward Tharp
Sat 4/28/2012
4:15p
Edmonds 4 at
Providence 13
Lynnwood HS
Nathan Wirtz
Stan Kosick
Tue 5/1/2012
6:00p
Providence 8
at North County 4
Bender Fields
Casey Heinle
John Hammond
Thu 5/3/2012
8:00p
Monroe 0 at
Providence 16
Woodinville Sports Fields
Edward Tharp
Adrian Shaproski
Sat 5/5/2012
2:00p
Providence 10
at Wenatchee 5
Wenatchee Valley College
Ron Wright
Fri 5/11/2012
5:45p
(Pla) Providence 9 at
Nathan Hale 10
Jane Addams MS
Justin Vanness
Edmund Springgate
The playoff tournament is online
Export schedule (iCal or vCal)
WBLA website
Contact WBLA
narrow
|
wide
Printable page