(this is a closed league - please view Related Leagues)
Help
Contact Sportability
Home
WBLA Home
League Home
Evaluations
Schedule
Standings
Head to Head
Playoffs
Rosters
Player Statistics
Goalie Statistics
Locations
Notices
FAQ
Washington High School Boys Lacrosse
>
2009 WHSBLA Division II
>
Schedule
Schedule Filter
Show
All Teams
Blanchet
Eastside Catholic
Franklin
Highline
King's Way
Klahowya
Lake Tapps
Lynnwood
Mukilteo
Nathan Hale
North County
North Kitsap
Overlake
Port Angeles
Redmond
Roosevelt
Sammamish
San Juan
Selah
Skagit Valley
Snohomish
South Kitsap
Stadium
Stanwood
Tacoma
Three Rivers
Wenatchee
Whatcom
Bainbridge
Bainbridge JV
Bishop Kelly
Clackamas
Coeur d'Alene
Eastlake
Gonzaga Prep
Grant
Hermiston
Issaquah
Lake City
Northshore
Portland Jesuit
Providence JV
Seattle Prep
Sheldon
Sisters
Skyline
Skyline JV
Tahoma
Tualitin
Wilsonville
Cascade Conference
Evergreen Conference
Olympic Conference
Skagit Conference
Schedule
Date
Time
Teams
Location
Official(s)
Fri 3/13/2009
9:00p
(Exh)
Portland Jesuit 11
at Tacoma 2
Eastside Catholic HS
Mike Benjamin
Robert Hodge
Sat 3/14/2009
12:00p
(Exh)
Bishop Kelly 6
at Tacoma 3
(Short Game)
Eastside Catholic HS
Keith MacFie
Justin Jones
6:00p
(Exh) Gonzaga Prep 3 at
Tacoma 7
(Short Game)
Eastside Catholic HS
Andrew Assante
Sun 3/15/2009
2:00p
(Exh) Tacoma 4 at
Seattle Prep 10
Eastside Catholic HS
Duplicate Game -
Wed 3/18/2009
5:00p
Tacoma 19
at North Kitsap 0
Strawberry Fields
Mark Jacques
Bob Darling
Fri 3/20/2009
5:00p
Tacoma 20
at South Kitsap 0
Hidden Creek Elementary
Peter Mafteiu
Larry Baughman
Thu 3/26/2009
5:00p
Klahowya 6 at
Tacoma 9
Cirque-Bridgeport Park
Johnathan Ashley
John Wherry
Sat 3/28/2009
1:00p
King's Way 9
at Tacoma 8
Bellarmine Prep
Keith MacFie
Larry Baughman
Sat 4/4/2009
3:00p
Tacoma 12
at Port Angeles 4
Roosevelt Elementary
Jeff Thayer
Bob Darling
Tue 4/7/2009
5:45p
Port Angeles 2 at
Tacoma 18
Bellarmine Prep
Jeff Thayer
Bob Darling
Thu 4/9/2009
6:00p
Stadium 2 at
Tacoma 3
Bellarmine Prep
Joseph DiChiaro III
John Wherry
Wed 4/22/2009
5:00p
South Kitsap 1 at
Tacoma 18
Cirque-Bridgeport Park
Mike James
John Ribary
Fri 4/24/2009
5:00p
North Kitsap 0 at
Tacoma 24
Cirque-Bridgeport Park
Jeff Thayer
Bob Darling
Tue 4/28/2009
5:30p
Tacoma 10 at
Klahowya 11
Klahowya Secondary
Jeff Thayer
Larry Baughman
Fri 5/1/2009
7:00p
Tacoma 7 at
King's Way 8
(Overtime)
Ridgefield HS
Oregon Refs -
Mon 5/4/2009
6:00p
(NL) Nathan Hale 1 at
Tacoma 14
Cirque-Bridgeport Park
Rob Quello
Wed 5/6/2009
5:00p
Tacoma 6 at
Stadium 8
Pro Development Center
Keith MacFie
Fri 5/8/2009
8:00p
(NL) Tacoma 5 at
Lake Tapps 9
(No Referees)
Bonney Lake HS
Out of League -
Larry Baughman
Sat 5/16/2009
5:00p
(Pla)
Tacoma 10
at Lynnwood 9
Edmonds Woodway HS
Elliott Thompson
Adam Smith
Thu 5/21/2009
7:00p
(Pla) Tacoma 1 at
Redmond 9
Redmond HS
Michael Ellis
Marcus Chen
The playoff tournament is online
Export schedule (iCal or vCal)
WBLA website
Contact WBLA
narrow
|
wide
Printable page