Sportability

Washington High School Boys Lacrosse  >   2019 WHSBLA Varsity  >   Schedule

Schedule Filter
Show

Schedule
Date Time   Teams   Location
Sat 5/4/2019 2:00p   (Pla) West Valley 12 at Selah 10 SOZO Sports Complex
2:00p   (Pla) Mt. Spokane 9 at Squalicum 12 Whatcom C.C.
5:30p   (Pla) Columbia River 12 at Overlake 7 Overlake School
Tue 5/7/2019 7:00p   (Pla) Kamiak 15 at Monroe 12 Monroe HS
7:30p   (Pla) Rogers 7 at Emerald Ridge 11 Emerald Ridge HS
8:00p   (Pla) Mount Si 9 at Redmond 5 Redmond HS
Wed 5/8/2019 5:15p   (Pla) Eastside Catholic 3 at Seattle Academy 7 Upper Genesee
6:00p   (Pla) Shorecrest 4 at Snohomish 12 Valley View MS
6:15p   (Pla) Juanita 15 at Roosevelt 2 Eckstein Middle School
Thu 5/9/2019 6:00p   (Pla) Mount Si 8 at Wenatchee 14 Wenatchee Valley College
7:00p   (Pla) Auburn Riverside 6 at South Kitsap 18 South Kitsap HS
7:30p   (Pla) Emerald Ridge 6 at Camas 13 Camas HS
7:30p   (Pla) Mountain View 0 at Gig Harbor 15 Peninsula HS
Fri 5/10/2019 6:30p   (Pla) Kamiak 3 at Skyline 12 Skyline HS
7:00p   (Pla) Sumner 11 at Glacier Peak 10
(Overtime)
Glacier Peak HS
7:00p   (Pla) Juanita 17 at Stadium 2 Stadium Bowl
7:15p   (Pla) Snohomish 5 at Ballard 7 Ballard HS
Sat 5/11/2019 10:00a   (Pla) Eastside Catholic 10 at Gonzaga Prep 19 Gonzaga Prep
10:00a   (Pla) Columbia River 18 at West Valley 14 Valley Christian School
11:15a   (Pla) Mead 0 at Curtis 18 Curtis HS
12:00p   (Pla) South Kitsap 3 at Skyview 27 Skyview HS
12:00p   (Pla) Woodinville 13 at Central Valley 9 Valley Christian School
1:00p   (Pla) Gig Harbor 12 at Hermiston 11 Armand Larive MS
4:00p   (Pla) Issaquah 16 at Richland 8 Carmichael Middle School
5:00p   (Pla) Squalicum 0 at Bellevue 19 Bellevue HS
5:00p   (Pla) Wenatchee 3 at Tahoma 13 Maple View MS
6:00p   (Pla) Bellarmine Prep 23 at Archbishop Murphy 2 Archbishop Murphy HS
6:00p   (Pla) Camas 3 at Eastlake 15 Eastlake HS
Fri 5/17/2019 6:00p   (Pla) Bellevue 12 at Stanwood 6 Stanwood Middle School
7:00p   (Pla) Sumner 4 at Eastlake 19 Eastlake HS
7:30p   (Pla) Skyline 13 at Skyview 11 Skyview HS
8:00p   (Pla) Juanita 8 at Peninsula 4 Peninsula HS
Sat 5/18/2019 10:30a   (Pla) Woodinville 8 at Tahoma 11 Maple View MS
1:00p   (Pla) Issaquah 12 at Curtis 13
(Overtime)
Curtis HS
2:00p   (Pla) Ballard 4 at Mercer Island 19 Mercer Island HS
2:00p   (Pla) Sehome 8 at Vashon 16 Vashon HS
2:30p   (Pla) Seattle Academy 4 at Bellarmine Prep 5
(Overtime)
Bellarmine Prep
3:00p   (Pla) Montesano 3 at Orting 23 Orting HS
4:00p   (Pla) North Kitsap 7 at Burlington-Edison 15 Sedro-Woolley HS
5:00p   (Pla) Columbia River 7 at Liberty 8 Liberty HS
7:00p   (Pla) Gig Harbor 5 at Bainbridge 18 Bainbridge HS
7:00p   (Pla) Gonzaga Prep 3 at Seattle Prep 14 Lower Woodland #7
Tue 5/21/2019 5:30p   (Pla) Seattle Prep 11 at Lakeside 4 Lakeside HS
6:00p   (Pla) Bellarmine Prep 1 at O'Dea 17 Eckstein Middle School
Wed 5/22/2019 6:30p   (Pla) Orting 6 at Vashon 18 Vashon HS
7:00p   (Pla) Bellevue 16 at Bainbridge 12 Bainbridge HS
7:00p   (Pla) Curtis 7 at Eastlake 13 Eastlake HS
7:00p   (Pla) Skyline 11 at Tahoma 9 Maple View MS
7:00p   (Pla) Juanita 5 at Mercer Island 13 Mercer Island HS
7:00p   (Pla) Liberty 6 at Burlington-Edison 5
(Overtime)
Sedro-Woolley HS
Sat 5/25/2019 10:30a   (Pla) Bellevue 6 at Mercer Island 14 Starfire Sports Complex
1:30p   (Pla) Skyline 12 at Eastlake 13 Starfire Sports Complex
4:30p   (Pla) Liberty 3 at Vashon 4 Starfire Sports Complex
7:30p   (Pla) Seattle Prep 7 at O'Dea 11 Starfire Sports Complex