Sportability

Washington High School Boys Lacrosse  >   2018 WHSBLA Varsity  >   Schedule

Schedule Filter
Show

Schedule
Date Time   Teams   Location
Sat 5/5/2018 10:00a   (Pla) Archbishop Murphy 10 at Gonzaga Prep 19 Gonzaga Prep
11:00a   (Pla) Camas 5 at Richland 10 Carmichael Middle School
2:00p   (Pla) Gig Harbor 12 at Mt. Spokane 13 Mead Sports Complex
Tue 5/8/2018 5:00p   (Pla) Bothell 10 at Newport 7 Newport HS
5:15p   (Pla) Blanchet 5 at Seattle Academy 8 Upper Genesee
7:00p   (Pla) Rogers 15 at Auburn Riverside 8 Auburn Riverside HS
Wed 5/9/2018 6:00p   (Pla) Roosevelt 11 at Ballard 10
(Overtime)
Ballard HS
7:00p   (Pla) Juanita 10 at Lake Washington 11 Lake Washington HS
Thu 5/10/2018 5:15p   (Pla) Lakeside 14 at Seattle Academy 9 Upper Genesee
7:00p   (Pla) Bothell 17 at Monroe 6 Monroe HS
7:00p   (Pla) Rogers 18 at South Kitsap 2 South Kitsap HS
Fri 5/11/2018 6:00p   (Pla) Lewis & Clark 4 at Skyline 14 Pine Lake Middle School
7:00p   (Pla) Woodinville 14 at Glacier Peak 5 Glacier Peak HS
7:00p   (Pla) Jackson 7 at Tahoma 18 Maple View MS
7:00p   (Pla) Ballard 4 at Mercer Island 19 Mercer Island HS
7:00p   (Pla) Stanwood 15 at Stadium 5 Stadium Bowl
Sat 5/12/2018 11:00a   (Pla) Rogers 6 at Skyview 14 Ridgefield HS
1:00p   (Pla) Eastside Catholic 10 at Bellarmine Prep 7 Bellarmine Prep
1:30p   (Pla) Mt. Spokane 4 at Roosevelt 5 Eckstein Middle School
2:00p   (Pla) Selah 1 at West Valley 16 Valley Christian School
2:30p   (Pla) Sehome 4 at Liberty 16 Liberty HS
4:00p   (Pla) Bothell 0 at Curtis 1
(Forfeit)
Curtis HS
4:00p   (Pla) Overlake 3 at Columbia River 11 Seton HS
4:00p   (Pla) Sumner 18 at Central Valley 19 Valley Christian School
6:30p   (Pla) Lakeside 19 at Gonzaga Prep 4 Gonzaga Prep
7:00p   (Pla) Richland 5 at Eastlake 16 Eastlake HS
7:00p   (Pla) Lake Washington 19 at Southridge 7 Southridge HS
8:00p   (Pla) Issaquah 4 at Wenatchee 10 Apple Bowl
Fri 5/18/2018 6:00p   (Pla) Eastside Catholic 5 at O'Dea 15 Upper Genesee
7:00p   (Pla) Roosevelt 3 at Bellevue 19 Bellevue HS
7:00p   (Pla) Woodinville 10 at Curtis 5 Curtis HS
7:30p   (Pla) Lake Washington 6 at Bainbridge 15 Bainbridge HS
7:30p   (Pla) Liberty 7 at Vashon 3 Miller Playfield
8:00p   (Pla) Stanwood 10 at Peninsula 9 Peninsula HS
8:00p   (Pla) Skyline 17 at Skyview 9 Ridgefield HS
Sat 5/19/2018 12:00p   (Pla) Mercer Island 17 at Snohomish 4 Glacier Peak HS
1:00p   (Pla) West Valley 10 at Burlington-Edison 11 Sedro-Woolley HS
1:00p   (Pla) Columbia River 16 at Bellingham 3 Whatcom C.C.
5:00p   (Pla) North Kitsap 8 at White River 20 White River HS
7:00p   (Pla) Wenatchee 5 at Tahoma 9 Maple View MS
7:30p   (Pla) Lakeside 6 at Seattle Prep 14 Lower Woodland #7
7:30p   (Pla) Central Valley 8 at Eastlake 16 Redmond HS
Wed 5/23/2018 7:00p   (Pla) Skyline 16 at Tahoma 5 Maple View MS
7:00p   (Pla) White River 12 at Burlington-Edison 15 Sedro-Woolley HS
7:30p   (Pla) Mercer Island 15 at Bainbridge 7 Bainbridge HS
7:30p   (Pla) Columbia River 11 at Liberty 10
(Overtime)
Liberty HS
8:00p   (Pla) Stanwood 2 at Bellevue 14 Bellevue HS
8:00p   (Pla) Woodinville 6 at Eastlake 7 Eastlake HS
Sat 5/26/2018 10:30a   (Pla) Skyline 10 at Eastlake 15 Starfire Sports Complex
1:30p   (Pla) Columbia River 6 at Burlington-Edison 8 Starfire Sports Complex
4:30p   (Pla) O'Dea 14 at Seattle Prep 10 Starfire Sports Complex
7:30p   (Pla) Mercer Island 6 at Bellevue 8 Starfire Sports Complex