Sportability

Washington High School Boys Lacrosse  >   2017 WHSBLA VARSITY  >   Schedule

Schedule Filter
Show

Schedule
Date Time   Teams   Location
Sat 5/6/2017 5:00p   (Pla) Camas 4 at Richland 11 Carmichael Middle School
7:00p   (Pla) Montesano 1 at Columbia River 21 Delta Park
Tue 5/9/2017 5:15p   (Pla) Kamiak 2 at Glacier Peak 11 Valley View MS
7:00p   (Pla) Rogers 6 at Emerald Ridge 13 Emerald Ridge HS
7:00p   (Pla) Bothell 17 at Mount Si 8 Mount Si HS
Wed 5/10/2017 5:30p   (Pla) Roosevelt 3 at Southridge 14 Columbia HS
8:00p   (Pla) Juanita 16 at Sammamish-Interlake 4 Sammamish HS
Thu 5/11/2017 5:15p   (Pla) Bothell 11 at Glacier Peak 6 Valley View MS
7:30p   (Pla) Gig Harbor 6 at Bethel 12 Bethel HS
7:30p   (Pla) Emerald Ridge 16 at South Kitsap 6 South Kitsap HS
Fri 5/12/2017 2:00p   (Pla) Seattle Prep 19 at Gonzaga Prep 1 Gonzaga Prep
6:00p   (Pla) Meadowdale 13 at Bonney Lake 18 Bonney Lake HS
6:30p   (Pla) Kennedy Catholic 4 at Bellarmine Prep 21 Foss HS
7:00p   (Pla) Woodinville 13 at Jackson 2 Kasch Park
7:00p   (Pla) Issaquah 15 at Tahoma 14
(Overtime)
Tahoma HS
7:30p   (Pla) Southridge 7 at Juanita 16 Kirkland Lacrosse Center
7:30p   (Pla) West Seattle 5 at Peninsula 18 Peninsula HS
Sat 5/13/2017 9:00a   (Pla) Bothell 5 at Sumner 12 Bonney Lake HS
12:00p   (Pla) Emerald Ridge 4 at Union 16 Camas HS
12:00p   (Pla) Richland 7 at Skyline 18 Skyline HS
1:00p   (Pla) Bethel 3 at Ballard 17 Ballard HS
1:00p   (Pla) Ferris 1 at Eastlake 19 Eastlake HS
1:00p   (Pla) West Valley 0 at Liberty 1
(Forfeit)
Liberty HS
1:00p   (Pla) Selah 0 at Bellingham 13 Whatcom C.C.
2:00p   (Pla) Curtis 20 at Central Valley 10 Central Valley HS
2:00p   (Pla) Sehome 9 at Overlake 8
(Overtime)
Overlake School
3:00p   (Pla) Columbia River 15 at North Kitsap 11 Strawberry Field
8:00p   (Pla) Monroe 6 at Wenatchee 7
(Overtime)
Apple Bowl
Fri 5/19/2017 7:00p   (Pla) Bonney Lake 3 at Bainbridge 12 Bainbridge HS
7:00p   (Pla) Ballard 2 at Bellevue 19 Bellevue HS
7:00p   (Pla) Peninsula 4 at Mercer Island 16 Mercer Island HS
7:00p   (Pla) Curtis 4 at Skyline 14 Skyline HS
7:00p   (Pla) Juanita 11 at Stanwood 10 Stanwood HS
8:15p   (Pla) Woodinville 13 at Sumner 6 Sumner HS
Sat 5/20/2017 12:00p   (Pla) Eastlake 9 at Union 5 Camas HS
12:00p   (Pla) Sehome 4 at Vashon 10 Vashon HS
1:00p   (Pla) Issaquah 10 at Wenatchee 8 Apple Bowl
1:00p   (Pla) Seattle Prep 8 at Eastside Catholic 14 Eastside Catholic HS
1:00p   (Pla) Bellingham 18 at White River 11 Petes Pool Stadium
2:00p   (Pla) Liberty 14 at Archbishop Murphy 0 Archbishop Murphy HS
2:00p   (Pla) Bellarmine Prep 7 at O'Dea 17 Eckstein Middle School
6:30p   (Pla) Columbia River 5 at Seattle Academy 12 Washington Park
Wed 5/24/2017 6:00p   (Pla) Bellingham at Vashon Vashon HS
7:00p   (Pla) Juanita at Bellevue Bellevue HS
7:00p   (Pla) Seattle Academy at Liberty Liberty HS
7:00p   (Pla) Bainbridge at Mercer Island Mercer Island HS
7:00p   (Pla) Woodinville at Skyline Skyline HS
7:30p   (Pla) Issaquah at Eastlake Eastlake HS
Sat 5/27/2017 1:30p   (Pla) O'Dea at Eastside Catholic Starfire Sports Complex