(this is a closed league - please view Related Leagues)
Help
Contact Sportability
Home
WBLA Home
League Home
Evaluations
Schedule
Standings
Head to Head
Playoffs
Rosters
Player Statistics
Goalie Statistics
Locations
Notices
FAQ
Washington High School Boys Lacrosse
>
2013 WHSBLA Division I
>
Schedule
Schedule Filter
Show
All Teams
Auburn Riverside
Bainbridge
Bellarmine Prep
Bellevue
Bothell-Inglemoor
Curtis
Eastlake
Eastside Catholic
Emerald Ridge-Puyallup
Issaquah
Kamiak
King's Way
Lake Washington
Lakeside
Mercer Island
Sammamish-Newport
Skyline
Snohomish
Tahoma
Woodinville
Centennial
Claremont
Concord-Carlisle
Couer d' Alene
Duxbury
Eagle
Grant
Henderson
Lake Oswego
Lakeridge
Liberty
Liberty (OR)
Lincoln
Long Beach
Lynden
Monroe
Mountain View
Mt. Si
Nathan Hale
New West
Oregon City
Oregon Episcopal
Palo Verde
Port Washington
Portland Jesuit
Scarborough
Seattle Prep
Smoky Hill
Stadium
Sunset
TBD
Terry Fox Academy
Tualatin
Wantagh
West Linn
West Salem
King East
King West
Metro
South Sound
Schedule
Date
Time
Teams
Location
Fri 3/8/2013
6:00p
(NL) Tahoma 6 at
Woodinville 7
Woodinville HS
7:15p
(NL)
Seattle Prep 6
at Sammamish-Newport 3
Newport HS
7:30p
(NL)
Bellevue 14
at Bainbridge 6
Bainbridge HS
Sat 3/9/2013
6:00p
King's Way 16
at Curtis 11
Curtis HS
6:00p
(NL)
Issaquah 15
at Liberty 1
Liberty HS
Mon 3/11/2013
5:30p
(NL)
Stadium 9
at Bellarmine Prep 5
First Creek Middle School
Tue 3/12/2013
7:00p
Eastlake 17
at Bothell-Inglemoor 11
Bothell HS
7:30p
Tahoma 2 at
Bainbridge 19
Bainbridge HS
8:00p
Woodinville 4 at
Bellevue 19
Bellevue HS
8:00p
Curtis 3 at
Eastside Catholic 14
Eastside Catholic HS
8:00p
Emerald Ridge-Puyallup 6 at
Kamiak 9
Kamiak HS
Wed 3/13/2013
5:30p
Auburn Riverside 18
at Bellarmine Prep 1
First Creek Middle School
8:00p
Lake Washington 5 at
Mercer Island 19
Mercer Island HS
8:00p
Snohomish 6 at
Sammamish-Newport 7
Sammamish HS
Thu 3/14/2013
5:00p
Eastlake 9
at Lakeside 7
Lakeside HS
8:00p
Woodinville 2 at
Eastside Catholic 14
Eastside Catholic HS
Fri 3/15/2013
7:30p
Skyline 6 at
Bainbridge 9
Bainbridge HS
8:00p
Sammamish-Newport 9 at
Curtis 12
Curtis HS
8:00p
(NL) Kamiak 7 at
Lake Washington 13
Kirkland Lacrosse Center
8:00p
Issaquah 17
at Bellarmine Prep 1
Mt. Tahoma HS
9:00p
Mercer Island 17
at Auburn Riverside 12
Sumner HS
Sat 3/16/2013
2:00p
King's Way 7
at Lakeside 4
Lakeside HS
7:00p
(NL) Couer d' Alene 2 at
Sammamish-Newport 8
Newport HS
7:00p
Bellevue 18
at Emerald Ridge-Puyallup 2
Sparks Stadium
Tue 3/19/2013
8:00p
Sammamish-Newport 3 at
Eastlake 13
Eastlake HS
8:00p
Bellevue 18
at Issaquah 10
Issaquah HS
8:00p
Lake Washington 12
at Snohomish 7
Lake Stevens HS
8:00p
Bellarmine Prep 11
at Emerald Ridge-Puyallup 10
Mt. Tahoma HS
8:00p
Lakeside 5
at Auburn Riverside 4
(Overtime)
Sumner HS
Wed 3/20/2013
7:00p
Bothell-Inglemoor 4 at
Skyline 14
Skyline Community Fields
8:00p
Bainbridge 7 at
Curtis 8
Curtis HS
8:00p
Mercer Island 19
at Woodinville 3
Woodinville HS
Thu 3/21/2013
5:00p
Tahoma 5 at
Lakeside 13
Lakeside HS
8:00p
Snohomish 5 at
Kamiak 7
Kamiak HS
Fri 3/22/2013
4:00p
(Exh)
New West 10
at Sunset 9
Islander MS
4:00p
(Exh)
Claremont 12
at Lakeridge 6
Mercer Island HS
6:00p
(Exh)
Palo Verde 9
at Lincoln 6
Islander MS
6:00p
(NL)
Henderson 13
at Issaquah 9
Mercer Island HS
7:00p
Auburn Riverside 15
at Bothell-Inglemoor 12
Bothell HS
7:00p
Eastside Catholic 13 at
King's Way 14
(Overtime)
Kings Way Christian
8:00p
(Exh)
Centennial 12
at Portland Jesuit 9
Islander MS
8:00p
(NL) Lake Oswego 5 at
Mercer Island 14
Mercer Island HS
8:00p
Curtis 14
at Bellarmine Prep 5
Mt. Tahoma HS
8:00p
Woodinville 9
at Sammamish-Newport 6
Newport HS
Sat 3/23/2013
10:00a
(Exh)
Palo Verde 16
at Sunset 6
Islander MS
10:00a
(Exh) Centennial 19 at
New West 20
Mercer Island HS
12:00p
(Exh) Henderson 9 at
Claremont 20
Islander MS
12:00p
(NL) Lake Oswego 5 at
Lake Washington 11
Mercer Island HS
2:00p
(NL) Portland Jesuit 7 at
Skyline 11
Mercer Island HS
4:00p
(NL)
Palo Verde 5
at Issaquah 4
Mercer Island HS
6:00p
(NL) Lincoln 0 at
Bellevue 5
Bellevue HS
6:00p
(Exh) Centennial at Sunset
Islander MS
6:00p
(NL)
Claremont 13
at Bainbridge 8
Mercer Island HS
8:00p
(Exh) Henderson at New West
Islander MS
8:00p
(NL)
Lakeridge 12
at Mercer Island 8
Mercer Island HS
Sun 3/24/2013
10:00a
(Exh) Centennial 6 at
Lakeridge 12
Islander MS
10:00a
(NL) Palo Verde 2 at
Bellevue 9
Mercer Island HS
12:00p
(Exh)
Claremont 16
at Lincoln 6
Islander MS
12:00p
(NL)
Henderson 14
at Bainbridge 5
Mercer Island HS
2:00p
(Exh) New West 8 at
Lake Oswego 9
Islander MS
2:00p
(NL)
Sunset 8
at Skyline 6
Mercer Island HS
4:00p
(NL)
Portland Jesuit 11
at Lake Washington 7
Mercer Island HS
Tue 3/26/2013
7:00p
(NL) Monroe 2 at
Bothell-Inglemoor 15
Bothell HS
7:00p
Bellarmine Prep 3 at
Skyline 19
Eastlake Comm Field
8:00p
Eastside Catholic 10
at Eastlake 6
Eastlake HS
8:00p
Lakeside 2 at
Issaquah 11
Issaquah HS
8:00p
Bainbridge 20
at Snohomish 3
Lake Stevens HS
Wed 3/27/2013
8:00p
Tahoma 2 at
Bellevue 12
Bellevue HS
8:00p
Emerald Ridge-Puyallup 1 at
Mercer Island 16
Islander MS
8:00p
Curtis 5 at
Lake Washington 14
Lake Washington HS
8:00p
Kamiak 10
at Woodinville 4
Woodinville HS
Fri 3/29/2013
7:00p
Bothell-Inglemoor 11 at
King's Way 12
(Overtime)
Kings Way Christian
8:00p
Issaquah 12
at Lake Washington 3
Lake Washington HS
8:00p
Skyline 10 at
Mercer Island 11
Mercer Island HS
8:00p
(NL)
Auburn Riverside 13
at Woodinville 8
Woodinville HS
Sat 3/30/2013
11:00a
(NL) Nathan Hale 6 at
Lakeside 8
Lakeside HS
4:00p
King's Way 13
at Sammamish-Newport 8
Newport HS
7:00p
Curtis 3 at
Emerald Ridge-Puyallup 11
Sparks Stadium
7:30p
Kamiak 9 at
Tahoma 13
Maple View MS
Mon 4/1/2013
8:00p
(NL)
Smoky Hill 13
at Lake Washington 10
Kirkland Lacrosse Center
Tue 4/2/2013
4:00p
(NL) Mercer Island 4 at
Duxbury 8
Massachusetts
7:00p
(Exh) Smoky Hill 5 at
Sammamish-Newport 11
Sammamish HS
8:00p
Eastlake 5 at
Bellevue 18
Bellevue HS
8:00p
Auburn Riverside 11
at Curtis 4
Curtis HS
Wed 4/3/2013
8:00p
Skyline 13
at Woodinville 11
Woodinville HS
Thu 4/4/2013
4:00p
(NL)
Mercer Island 15
at Scarborough 2
Maine
8:00p
Lake Washington 9
at Tahoma 8
Maple View MS
Fri 4/5/2013
8:00p
Bothell-Inglemoor 16
at Sammamish-Newport 13
Newport HS
8:00p
(NL)
Skyline 15
at Tualatin 9
Oregon
8:00p
(NL)
Issaquah 11
at Auburn Riverside 4
Petes Pool Stadium
Sat 4/6/2013
TBD
(NL)
Mercer Island 7
at Concord-Carlisle 2
Massachusetts
TBD
(NL)
Bellevue 7
at Port Washington 6
New York
3:00p
(NL)
Sammamish-Newport 9
at Liberty (OR) 3
Oregon
7:00p
Tahoma 10
at Emerald Ridge-Puyallup 4
Sparks Stadium
7:30p
(NL) Skyline 12 at
Oregon Episcopal 13
Oregon
Sun 4/7/2013
11:00a
(NL)
Sammamish-Newport 17
at West Salem 8
Oregon
Mon 4/8/2013
7:00p
(NL) Skyline 9 at
Tahoma 12
Maple View MS
Tue 4/9/2013
TBD
(NL) Bellevue 5 at
Long Beach 10
New York
3:00p
(NL) Eastlake 8 at
Terry Fox Academy 14
Canada
6:45p
(NL)
Sammamish-Newport 14
at Oregon City 2
Oregon
7:00p
Mercer Island 15
at Bothell-Inglemoor 9
Bothell HS
8:00p
(NL)
Woodinville 8
at Curtis 4
Curtis HS
Wed 4/10/2013
TBD
(NL) Bellevue 6 at
Wantagh 8
New York
Thu 4/11/2013
8:00p
(NL) Bothell-Inglemoor 8 at
Kamiak 10
Kamiak HS
8:00p
(NL)
Issaquah 11
at Oregon Episcopal 2
Oregon
Fri 4/12/2013
7:00p
Mercer Island 12
at King's Way 7
Kings Way Christian
7:15p
(NL)
Issaquah 11
at Lake Oswego 2
Oregon
8:00p
Bainbridge 21
at Bellarmine Prep 1
Lincoln Bowl
Sat 4/13/2013
7:00p
Emerald Ridge-Puyallup 1 at
King's Way 9
Kings Way Christian
Mon 4/15/2013
7:00p
(NL) Mt. Si 3 at
Tahoma 8
Maple View MS
7:30p
Eastside Catholic 9
at Bainbridge 8
(Overtime)
Bainbridge HS
8:00p
Kamiak 12
at Bellarmine Prep 4
Mt. Tahoma HS
Tue 4/16/2013
6:00p
Eastlake 12
at Snohomish 5
Centennial Middle School
8:00p
Lake Washington 1 at
Bellevue 15
Bellevue HS
8:00p
Issaquah 12
at Skyline 5
Skyline HS
Wed 4/17/2013
8:00p
Tahoma 6 at
Auburn Riverside 13
Petes Pool Stadium
Thu 4/18/2013
7:00p
(Exh) Woodinville at Bothell-Inglemoor
Bothell HS
8:00p
Skyline 6 at
Eastlake 17
Eastlake HS
8:00p
Kamiak 10 at
Eastside Catholic 11
Eastside Catholic HS
Fri 4/19/2013
7:00p
Bainbridge 9
at King's Way 8
Kings Way Christian
8:00p
Snohomish 4 at
Issaquah 14
Issaquah HS
8:00p
Sammamish-Newport 5 at
Mercer Island 11
Mercer Island HS
Sat 4/20/2013
2:00p
(NL)
Bainbridge 12
at Lakeridge 4
Oregon
2:00p
(NL) Curtis 6 at
West Linn 11
Oregon
6:00p
King's Way 3 at
Bellevue 16
Wilburton Hill Park
8:00p
Emerald Ridge-Puyallup 8 at
Auburn Riverside 15
Petes Pool Stadium
Sun 4/21/2013
12:00p
(NL)
Curtis 16
at Grant 5
Oregon
Tue 4/23/2013
5:00p
Bellarmine Prep 6 at
Lakeside 12
Lakeside HS
7:00p
Bellevue 17
at Bothell-Inglemoor 4
Bothell HS
8:00p
Woodinville 3 at
Issaquah 9
Issaquah HS
8:00p
Bainbridge 18
at Kamiak 2
Mariner HS
8:00p
Eastside Catholic 9 at
Auburn Riverside 10
Petes Pool Stadium
8:00p
Snohomish 7 at
Skyline 13
Skyline HS
Wed 4/24/2013
5:30p
(NL)
Tahoma 12
at Liberty 2
Maywood MS
6:00p
Curtis 3 at
Mercer Island 13
Mercer Island HS
8:00p
Sammamish-Newport 7 at
Lake Washington 9
Lake Washington HS
Thu 4/25/2013
8:00p
Bellarmine Prep 4 at
Eastside Catholic 19
Eastside Catholic HS
8:00p
Woodinville 8
at Snohomish 7
(Overtime)
Glacier Peak HS
8:00p
Lakeside 9
at Kamiak 5
Kamiak HS
Fri 4/26/2013
7:00p
Auburn Riverside 12
at King's Way 11
Kings Way Christian
7:15p
(NL) Lynden 3 at
Skyline 17
Skyline Community Fields
8:00p
Issaquah 6 at
Eastlake 9
Eastlake HS
8:00p
Bothell-Inglemoor 9
at Lake Washington 7
Kirkland Lacrosse Center
8:00p
Bellevue 16
at Sammamish-Newport 6
Newport HS
Sat 4/27/2013
7:30p
Curtis 9
at Tahoma 7
Maple View MS
8:00p
(NL) Bainbridge 6 at
Mercer Island 9
Mercer Island HS
Mon 4/29/2013
8:00p
Eastlake 11
at Woodinville 9
Woodinville HS
Tue 4/30/2013
7:00p
Issaquah 15
at Bothell-Inglemoor 2
Bothell HS
8:00p
Emerald Ridge-Puyallup 4 at
Eastside Catholic 13
Eastside Catholic HS
8:00p
Skyline 9
at Lake Washington 8
(Overtime)
Lake Washington HS
8:00p
Snohomish 3 at
Mercer Island 12
Mercer Island HS
8:00p
Bellevue 16
at Auburn Riverside 6
Petes Pool Stadium
Wed 5/1/2013
6:00p
Lakeside 8 at
Bainbridge 11
Battle Point Park
7:30p
Sammamish-Newport 10 at
Tahoma 12
Maple View MS
Thu 5/2/2013
8:00p
Bothell-Inglemoor 12
at Curtis 8
Curtis HS
8:00p
Eastside Catholic 12
at Snohomish 7
Lake Stevens HS
8:00p
Lakeside 8 at
Woodinville 13
Woodinville HS
Fri 5/3/2013
6:00p
King's Way 5 at
Tahoma 8
Maple View MS
7:00p
Kamiak 8 at
Skyline 10
Marymoor Park #3
8:00p
Mercer Island 8 at
Bellevue 9
Bellevue HS
8:00p
Bellarmine Prep 5 at
Eastlake 18
Eastlake HS
8:00p
Lake Washington 6
at
Emerald Ridge-Puyallup 6
(Overtime)
Kirkland Lacrosse Center
Sat 5/4/2013
8:00p
Bainbridge 8 at
Issaquah 9
Issaquah HS
Tue 5/7/2013
5:00p
Skyline 9
at Lakeside 8
Lakeside HS
7:00p
Tahoma 11 at
Bothell-Inglemoor 13
Bothell HS
7:30p
Woodinville 4 at
Bainbridge 17
Bainbridge HS
8:00p
Issaquah 7 at
Eastside Catholic 13
Eastside Catholic HS
8:00p
Eastlake 7 at
Kamiak 8
Kamiak HS
8:00p
Auburn Riverside 6 at
Lake Washington 8
Lake Washington HS
8:00p
Snohomish 13
at Bellarmine Prep 6
Mt. Tahoma HS
Wed 5/8/2013
8:00p
Emerald Ridge-Puyallup 16
at Sammamish-Newport 7
Newport HS
Thu 5/9/2013
5:00p
Curtis 3 at
Lakeside 10
Lakeside HS
8:00p
Tahoma 4 at
Eastside Catholic 10
Eastside Catholic HS
8:00p
Auburn Riverside 17
at Kamiak 6
Kamiak HS
Fri 5/10/2013
7:30p
Emerald Ridge-Puyallup 2 at
Bainbridge 17
Bainbridge HS
8:00p
King's Way 16
at Bellarmine Prep 3
Bellarmine Prep
8:00p
Snohomish 3 at
Bellevue 17
Bellevue HS
8:00p
Eastlake 10
at Lake Washington 8
Lake Washington HS
8:00p
Issaquah 4 at
Mercer Island 11
Mercer Island HS
8:00p
Skyline 11
at Sammamish-Newport 6
Newport HS
8:00p
Woodinville 11 at
Bothell-Inglemoor 16
Pop Keeney
Sat 5/11/2013
5:00p
(NL)
West Linn 12
at Bainbridge 5
Bainbridge HS
7:00p
King's Way 18
at Kamiak 15
Kamiak HS
Tue 5/14/2013
8:00p
Bellevue 7
at Curtis 4
Curtis HS
8:00p
Bainbridge 12
at Eastlake 5
Eastlake HS
8:00p
Lakeside 8
at Snohomish 5
Glacier Peak HS
8:00p
Kamiak 4 at
Issaquah 11
Issaquah HS
8:00p
Bothell-Inglemoor 13
at Emerald Ridge-Puyallup 5
Orting HS
8:00p
Sammamish-Newport 8 at
Auburn Riverside 12
Petes Pool Stadium
8:00p
Eastside Catholic 12
at Skyline 4
Skyline HS
8:00p
Bellarmine Prep 3 at
Woodinville 18
Woodinville HS
Wed 5/15/2013
7:30p
Mercer Island 10
at Tahoma 3
Maple View MS
Thu 5/16/2013
5:00p
Eastside Catholic 8
at Lakeside 7
(Overtime)
Lakeside HS
8:00p
Kamiak 8 at
Curtis 10
Curtis HS
8:00p
Bothell-Inglemoor 9
at Snohomish 7
Glacier Peak HS
8:00p
Lake Washington 13
at Woodinville 5
Woodinville HS
Fri 5/17/2013
7:30p
Auburn Riverside 7 at
Bainbridge 14
Bainbridge HS
8:00p
Mercer Island 13
at Eastlake 4
Eastlake HS
8:00p
Bellevue 19
at Skyline 3
Skyline HS
Sat 5/18/2013
7:00p
Lakeside 10
at Emerald Ridge-Puyallup 3
Bonney Lake HS
7:00p
Sammamish-Newport 4 at
Issaquah 12
Issaquah HS
7:00p
Lake Washington 11 at
King's Way 17
Kings Way Christian
8:00p
Bellarmine Prep 8 at
Tahoma 20
Maple View MS
Tue 5/21/2013
TBD
(Pla) (bye) at Bellevue
TBD
(Pla) (bye) at Eastside Catholic
TBD
(Pla) (bye) at Issaquah
TBD
(Pla) (bye) at Auburn Riverside
7:00p
(Pla) Curtis 9 at
Eastlake 19
Eastlake HS
7:00p
(Pla) Skyline 11 at
King's Way 13
Kings Way Christian
7:00p
(Pla) Lakeside 4 at
Mercer Island 9
Mercer Island HS
7:00p
(Pla) Bothell-Inglemoor 6 at
Bainbridge 16
Bainbridge HS
Thu 5/23/2013
7:00p
(Pla) Eastlake 5 at
Bellevue 15
Bellevue HS
7:00p
(Pla) King's Way 10 at
Eastside Catholic 14
Eastside Catholic HS
7:00p
(Pla)
Bainbridge 10
at Auburn Riverside 9
Petes Pool Stadium
7:30p
(Pla)
Mercer Island 6
at Issaquah 5
Issaquah HS
Wed 5/29/2013
7:00p
(Pla) Eastside Catholic 6 at
Bellevue 12
Bellevue HS
7:00p
(Pla) Bainbridge 6 at
Mercer Island 7
(Overtime)
Mercer Island HS
Sat 6/1/2013
6:00p
(Pla) Mercer Island 11 at
Bellevue 14
Memorial Stadium
The playoff tournament is online
WBLA website
Contact WBLA
normal
|
wide
Printable page