Sportability
(this is a closed league - please view Related Leagues)

Washington High School Boys Lacrosse  >   2008 WHSBLA Division II  >   Schedule

Schedule Filter
Show

Schedule
Date Time   Teams   Location Official(s)
Fri 3/7/2008 7:00p   (Exh) Sammamish 1 at Eastlake 13 Eastlake HS Duplicate Game -
Duplicate Game -
8:00p   (Exh) Northshore 4 at Mercer Island 16 Mercer Island HS Duplicate Game -
Duplicate Game -
Mon 3/10/2008 5:00p   (Exh) Tacoma 4 at Eastlake 7 Eastlake Comm Field Duplicate Game -
Duplicate Game -
8:00p   (Exh) Snohomish 7 at Bellevue 18 Bellevue HS Duplicate Game -
Duplicate Game -
Wed 3/12/2008 5:00p   Franklin 3 at Blanchet 14 Blanchet HS David Reichgott
Gavin Molitor
5:00p   Port Angeles 5 at Klahowya 3 Central Kitsap JR High Mark Jacques
5:00p   Highline 3 at Eastside Catholic 13 Eastside Catholic HS Jim Franklin
Andrew Assante
5:00p   Whatcom 11 at Stanwood 5 Stanwood Middle School Mitchell Peebles
Michael Ellis
5:15p   (Exh) Mukilteo 9 at Garfield 15 Upper Genesee Duplicate Game -
Duplicate Game -
7:45p   Seattle Prep 8 at Nathan Hale 7 Jane Addams Fields Eddie Travers
Larry Baughman
Thu 3/13/2008 5:00p   Redmond 11 at Snohomish 6 Maple Ave Campus Edward Tharp
Mitchell Peebles
5:00p   Sammamish 3 at Overlake 14 Overlake School David Reichgott
6:30p   King's Way 6 at Lake Tapps 13 Game Farm Park John Ribary
Fri 3/14/2008 4:00p   San Juan 7 at North County 2 Bender Fields Casey Heinle
Rocky Goodhope
4:00p   (Exh) Overlake 8 at King's Way 3 WA School for Deaf Oregon Refs -
Oregon Refs -
4:30p   (Exh) Roosevelt 2 at Seattle Prep 12 Interbay Stadium Duplicate Game -
Duplicate Game -
5:00p   (Exh) Klahowya 3 at Lakeside 14 Lakeside HS Duplicate Game -
Duplicate Game -
5:00p   Tacoma 6 at Stadium 4 Pro Development Center Mitchell Peebles
Larry Baughman
7:45p   (Exh) Whatcom 4 at Nathan Hale 6 Jane Addams Fields Edward Tharp
Paul McKillop
Sat 3/15/2008 3:00p   (Exh) Lynnwood 12 at North County 5 Bender Fields Duplicate Game -
Duplicate Game -
7:30p   Northshore 16 at Mukilteo 7 Kamiak HS Mitchell Peebles
Mon 3/17/2008 5:00p   South Kitsap 3 at Port Angeles 16 Stevens Middle School Chris Hartman
John Ketchum III
7:00p   Redmond 11 at Mukilteo 5 Kamiak HS Jim Franklin
Tue 3/18/2008 5:00p   Stanwood 3 at North County 1 Bender Fields Casey Heinle
Rocky Goodhope
5:00p   King's Way 5 at Tacoma 6
(Overtime)
Hunt Middle School Mike James
John Ribary
5:00p   Overlake 5 at Seattle Prep 7 Overlake School Edward Tharp
Michael Ellis
5:00p   Lake Tapps 7 at Stadium 12 Pro Development Center Larry Baughman
Mitchell Peebles
5:30p   Nathan Hale 10 at Blanchet 9
(Overtime)
Blanchet HS Joel Siderius
Gavin Molitor
Wed 3/19/2008 5:00p   North Kitsap 0 at Klahowya 1
(Forfeit)
Central Kitsap JR High
5:00p   Seattle Prep 18 at Franklin 1 Franklin HS Marcus Chen
David Reichgott
5:00p   Whatcom 5 at San Juan 4 Friday Harbor HS Jim Franklin
7:00p   Snohomish 8 at Northshore 11 Bothell HS Stan Kosick
Mitchell Peebles
8:00p   Sammamish 10 at Highline 2 Moshier Park Justin Jones
Chris Long
Thu 3/20/2008 5:00p   South Kitsap 1 at Tacoma 14 Hunt Middle School Mike James
Robert Hodge
5:00p   Eastside Catholic 7 at Overlake 12 Overlake School Michael Ellis
Jim Franklin
6:30p   Port Angeles 2 at Lake Tapps 10 Game Farm Park Mitchell Peebles
Larry Baughman
7:30p   Franklin 2 at Nathan Hale 16 Jane Addams Fields Sean Upchurch
Edward Tharp
Fri 3/21/2008 4:00p   San Juan 8 at Mukilteo 9 Explorer Middle School Gavin Molitor
Jim Obrien
5:00p   North County 1 at Snohomish 11 Maple Ave Campus Mitchell Peebles
5:00p   (Exh) Hood River 13 at Overlake 2 Overlake School Andrew Assante
7:00p   Northshore 4 at Redmond 7 Redmond HS Edward Tharp
Elliott Thompson
7:00p   Stadium 12 at King's Way 11 Ridgefield HS Oregon Refs -
Oregon Refs -
Tue 3/25/2008 5:00p   Overlake 16 at Franklin 6 Franklin HS Nick Panza
Gavin Molitor
5:00p   Stadium 18 at South Kitsap 2 Hidden Creek Elementary Eddie Travers
John Ketchum III
5:00p   Lake Tapps 1 at North Kitsap 0
(Forfeit)
Strawberry Field
5:30p   Eastside Catholic 6 at Sammamish 3
(Short Game)
Robinswood Park Andrew Assante
6:30p   North County 6 at Mukilteo 14 Kamiak HS Peter Bonoff
Stan Kosick
7:30p   Highline 2 at Nathan Hale 17 Jane Addams Fields Elliott Thompson
Adam Smith
Wed 3/26/2008 5:00p   Tacoma 9 at Klahowya 10 Central Kitsap JR High Mark Jacques
5:00p   Snohomish 14 at San Juan 2 Friday Harbor HS
5:00p   Northshore 14 at Whatcom 7 Whatcom Middle School Casey Heinle
Rocky Goodhope
7:00p   Stanwood 0 at Redmond 11 Redmond HS Chris Long
Thu 3/27/2008 5:00p   Nathan Hale 11 at Overlake 9 Overlake School Edward Tharp
5:00p   Port Angeles 0 at Stadium 13 Pro Development Center Mike James
John Ribary
Fri 3/28/2008 5:00p   (Exh) Redmond (Oregon) 1 at Tacoma 17 Hunt Middle School Peter Mafteiu
John Ribary
Mike Benjamin
5:00p   Mukilteo 15 at Stanwood 2 Stanwood Middle School Paul McKillop
Erik Smith
6:00p   Franklin 10 at Sammamish 7 Sammamish HS Edward Tharp
Marcus Chen
7:00p   North Kitsap 0 at King's Way 1
(Forfeit)
Ridgefield HS
7:00p   (Exh) Seattle Prep 10 at Riverside 9 TBD Out of League -
Sat 3/29/2008 1:00p   San Juan 1 at Northshore 16 Bothell HS Mitchell Peebles
Sean Girgus
1:00p   (Exh) Seattle Prep 1 at Claremont 11 TBD Out of League -
Sun 3/30/2008 12:00p   (Exh) Seattle Prep 6 at Pacific Rim 10 TBD Out of League -
Tue 4/1/2008 4:00p   San Juan 5 at Stanwood 4 Stanwood Middle School Mitchell Peebles
Joel Siderius
5:00p   Blanchet 9 at Eastside Catholic 7 Eastside Catholic HS Michael Ellis
5:00p   Mukilteo 10 at Snohomish 9 Harvey Field Jim Obrien
Edward Tharp
5:00p   North County 3 at Whatcom 15 Whatcom Middle School Casey Heinle
Rocky Goodhope
8:00p   Overlake 19 at Highline 0 Moshier Park Justin Jones
Wed 4/2/2008 6:00p   Seattle Prep 17 at Sammamish 5 Marymoor Park Nick Panza
8:00p   (Exh) Northshore 5 at Issaquah 20 Issaquah HS Duplicate Game -
Duplicate Game -
Thu 4/3/2008 5:00p   Blanchet 6 at Overlake 14 Overlake School Michael Ellis
6:30p   Tacoma 8 at Lake Tapps 4 Game Farm Park Keith MacFie
John Ribary
7:00p   Stanwood 1 at Northshore 18 Bothell HS Edward Tharp
Sean Upchurch
Fri 4/4/2008 6:00p   Eastside Catholic 2 at Seattle Prep 15 Van Asselt Playfield Nick Panza
7:00p   (Exh) Mukilteo 15 at Tacoma 8 Curtis HS John Ribary
Mitchell Peebles
Mon 4/7/2008 5:30p   (Exh) Klahowya 3 at Seattle Prep 18 Magnuson Park Nick Panza
Paul McKillop
Tue 4/8/2008 5:30p   North Kitsap 0 at Port Angeles 1
(Forfeit)
Stevens Middle School
7:30p   (Exh) Mukilteo 6 at Maple Valley 15 Tahoma HS Duplicate Game -
Duplicate Game -
Wed 4/9/2008 5:30p   Seattle Prep 18 at Blanchet 2 Blanchet HS David Reichgott
5:30p   Klahowya 19 at South Kitsap 7 Hidden Creek Elementary Larry Baughman
Fri 4/11/2008 4:30p   (Exh) Eastlake 7 at Seattle Prep 17 Van Asselt Playfield Duplicate Game -
Duplicate Game -
5:30p   Klahowya 7 at Stadium 8 Stadium Bowl Larry Baughman
John Ribary
Sat 4/12/2008 1:00p   (Exh) Northshore 18 at Wenatchee 2 Wenatchee HS Out of League -
Out of League -
2:00p   King's Way 7 at Port Angeles 3 Stevens Middle School Chris Hartman
Jeffrey Thayer
Mon 4/14/2008 7:00p   (Exh) Puyallup 19 at Lake Tapps 1 Game Farm Park Duplicate Game -
Duplicate Game -
Tue 4/15/2008 5:30p   Highline 0 at Blanchet 16 Blanchet HS Matt McCarthy
Edward Tharp
5:30p   Eastside Catholic 12 at Franklin 2 Franklin HS Mitchell Peebles
5:30p   (Exh) Northshore 9 at Seattle Prep 17 Queen Anne Bowl Harlan Worden
Elliott Thompson
5:30p   Stadium 1 at North Kitsap 0
(Forfeit)
Strawberry Field
5:30p   Mukilteo 9 at Whatcom 5 Whatcom Middle School Rocky Goodhope
6:00p   King's Way 4 at Klahowya 8 Klahowya Secondary John Ketchum III
Wed 4/16/2008 5:30p   Snohomish 15 at Stanwood 2 Stanwood Middle School Mitchell Peebles
Joel Siderius
5:30p   Tacoma 5 at Port Angeles 4 Stevens Middle School Chris Hartman
John Ketchum III
Thu 4/17/2008 5:30p   Northshore 13 at North County 1 Bender Fields Casey Heinle
Rocky Goodhope
6:30p   Klahowya 3 at Lake Tapps 4 Game Farm Park Mitchell Peebles
John Ribary
Fri 4/18/2008 4:30p   Seattle Prep 14 at Highline 3 Van Asselt Playfield Nick Panza
5:30p   Sammamish 5 at Blanchet 11 Blanchet HS Adam Smith
Erik Smith
5:30p   Nathan Hale 8 at Eastside Catholic 3 Eastside Catholic HS Chris Long
Paul McKillop
5:30p   North Kitsap 0 at Tacoma 1
(Forfeit)
Hunt Middle School
7:00p   South Kitsap 0 at King's Way 1
(Forfeit)
Ridgefield HS Oregon Refs -
Oregon Refs -
7:30p   Whatcom 6 at Redmond 17 Marymoor Park Mitchell Peebles
Michael Ellis
Sat 4/19/2008 12:00p   Redmond 9 at San Juan 3 Friday Harbor HS Mike Bonoff
Peter Bonoff
Mon 4/21/2008 5:30p   South Kitsap 1 at North Kitsap 0
(Forfeit)
Strawberry Field
6:00p   (Exh) Klahowya 3 at Nathan Hale 17 Jane Addams Fields Marcus Chen
Harlan Worden
6:30p   (Exh) Seattle Prep 13 at Tacoma 4 Bellarmine Prep Keith MacFie
Tue 4/22/2008 5:30p   Northshore 14 at Snohomish 9 Harvey Field Mitchell Peebles
Chris Long
5:30p   King's Way 5 at Stadium 7 Pro Development Center Larry Baughman
8:00p   Franklin 5 at Highline 6 Moshier Park Matt McCarthy
Wed 4/23/2008 4:15p   San Juan 10 at Whatcom 9 Whatcom Middle School Rocky Goodhope
5:30p   Blanchet 7 at Seattle Prep 9 Blanchet HS Nick Panza
Peter Bonoff
5:30p   Sammamish 4 at Eastside Catholic 15 Eastside Catholic HS Justin Jones
5:30p   (Exh) Klahowya 1 at Puyallup 20 Emerald Ridge HS Duplicate Game -
Duplicate Game -
5:30p   Lake Tapps 2 at Tacoma 16 Hunt Middle School John Ribary
5:30p   North County 2 at Stanwood 8 Stanwood Middle School Michael Ellis
Mitchell Peebles
Thu 4/24/2008 5:30p   Nathan Hale 13 at Franklin 3 Franklin HS Nick Panza
Gavin Molitor
5:30p   North Kitsap 0 at South Kitsap 1
(Forfeit)
Hidden Creek Elementary
5:30p   Highline 1 at Overlake 11 Overlake School
6:00p   Whatcom 6 at Snohomish 14 Harvey Field Will Odell
Stan Kosick
7:30p   Mukilteo 4 at Redmond 6 Redmond HS Michael Ellis
Adam Smith
Fri 4/25/2008 5:30p   (Exh) Sammamish 3 at North County 4
(Overtime)
Bender Fields Rocky Goodhope
Casey Heinle
6:00p   Stanwood 2 at San Juan 12 Friday Harbor HS Peter Bonoff
7:00p   Tacoma 7 at King's Way 8 Ridgefield HS Oregon Refs -
Oregon Refs -
Sat 4/26/2008 12:00p   Redmond 9 at North County 0 Bender Fields Casey Heinle
Rocky Goodhope
12:00p   (Exh) Whatcom 4 at Overlake 7 Overlake School Stan Kosick
6:30p   Stadium 12 at Lake Tapps 11 Bonney Lake HS Mitchell Peebles
Mon 4/28/2008 5:30p   Klahowya 13 at Port Angeles 6 Stevens Middle School John Ketchum III
Chris Hartman
6:00p   Lake Tapps 21 at South Kitsap 7 Hidden Creek Elementary Peter Mafteiu
Larry Baughman
6:00p   Sammamish 5 at Nathan Hale 11 Jane Addams Fields Adam Smith
Chris Long
6:00p   (Exh) Mercer Island 16 at Overlake 2 Overlake School Duplicate Game -
Duplicate Game -
Tue 4/29/2008 5:00p   North County 2 at San Juan 10 Friday Harbor HS Mike Bonoff
5:30p   Blanchet 5 at Nathan Hale 12 Jane Addams Fields Stan Kosick
Peter Bonoff
5:30p   Port Angeles 1 at North Kitsap 0
(Forfeit)
Strawberry Field
7:00p   Mukilteo 11 at Northshore 15 Bothell HS Edward Tharp
7:00p   Snohomish 4 at Redmond 10 Redmond HS Michael Ellis
Chris Long
Wed 4/30/2008 5:30p   Overlake 7 at Eastside Catholic 5 Eastside Catholic HS Larry Baughman
Mitchell Peebles
5:30p   Franklin 2 at Seattle Prep 21 Franklin HS Nick Panza
5:30p   South Kitsap 0 at Klahowya 18 Klahowya Secondary Mark Jacques
5:30p   Stanwood 5 at Whatcom 6 Whatcom Middle School Robert Smith
6:00p   Highline 3 at Sammamish 10 Marymoor Park Michael Ellis
Paul McKillop
Thu 5/1/2008 5:30p   Blanchet 8 at Franklin 2 Franklin HS Nick Panza
Gavin Molitor
5:30p   Port Angeles 17 at South Kitsap 4 Hidden Creek Elementary Mark Jacques
John Ketchum III
6:00p   Stadium 10 at Tacoma 9
(Overtime)
Bellarmine Prep Peter Mafteiu
Fri 5/2/2008 4:30p   Nathan Hale 12 at Seattle Prep 14 Van Asselt Playfield Nick Panza
5:30p   Whatcom 13 at North County 4 Bender Fields Rocky Goodhope
Casey Heinle
5:30p   Klahowya 1 at North Kitsap 0
(Forfeit)
Strawberry Field
6:00p   Overlake 7 at Sammamish 6 Sammamish HS Andrew Assante
7:00p   Redmond 6 at Northshore 7 Bothell HS David Reichgott
Mitchell Peebles
7:00p   Lake Tapps 5 at King's Way 9 Ridgefield HS Oregon Refs -
Oregon Refs -
8:00p   Eastside Catholic 9 at Highline 5 Moshier Park Will Odell
Matt McCarthy
8:30p   Snohomish 8 at Mukilteo 7 Kamiak HS Stan Kosick
Tue 5/6/2008 3:00p   (Pla) San Juan 6 at Klahowya 10 Central Kitsap JR High Keith MacFie
John Ketchum III
7:00p   (Pla) Eastside Catholic 11 at Tacoma 7 Curtis HS Conrad Hughes
John Ketchum III
Wed 5/7/2008 6:00p   (Pla) Port Angeles 7 at Whatcom 14 Stanwood Middle School David Reichgott
Rocky Goodhope
7:00p   (Pla) Nathan Hale 9 at Northshore 12 Bothell HS Justin Jones
Adam Smith
Fri 5/9/2008 5:30p   (Pla) Klahowya 7 at Seattle Prep 11 Magnuson Park Gavin Molitor
5:30p   (Pla) Northshore 9 at Stadium 6 Mason Middle School Keith MacFie
John Ketchum III
6:00p   (Pla) Whatcom 5 at Overlake 8 Overlake School Andrew Assante
7:00p   (Pla) Eastside Catholic 1 at Redmond 2 Redmond HS Michael Ellis
Paul McKillop
Wed 5/14/2008 5:30p   (Pla) Redmond 4 at Seattle Prep 7 Magnuson Park Chris Long
Adam Smith
Erik Smith
5:30p   (Pla) Overlake 7 at Northshore 14 Overlake School Marcus Chen
Andrew Assante
Sat 5/17/2008 10:30a   (Pla) Northshore 12 at Seattle Prep 11 Memorial Stadium
The playoff tournament is online