(this is a closed league - please view Related Leagues)
Help
Contact Sportability
Home
WBLA Home
League Home
Schedule
Standings
Head to Head
Playoffs
Rosters
Player Statistics
Goalie Statistics
Locations
Notices
FAQ
Washington High School Boys Lacrosse
>
2008 WHSBLA Division II
>
Schedule
Schedule Filter
Show
All Teams
Blanchet
Eastside Catholic
Franklin
Highline
King's Way
Klahowya
Lake Tapps
Mukilteo
Nathan Hale
North County
North Kitsap
Northshore
Overlake
Port Angeles
Redmond
Sammamish
San Juan
Seattle Prep
Snohomish
South Kitsap
Stadium
Stanwood
Tacoma
Whatcom
Bellevue
Claremont
Eastlake
Garfield
Hood River
Issaquah
Lakeside
Lynnwood
Maple Valley
Mercer Island
Pacific Rim
Puyallup
Redmond (Oregon)
Riverside
Roosevelt
Wenatchee
Cascade
Eastside
Evergreen
Metro
Olympic
Skagit
Schedule
Date
Time
Teams
Location
Official(s)
Fri 3/7/2008
7:00p
(Exh) Sammamish 1 at
Eastlake 13
Eastlake HS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
8:00p
(Exh) Northshore 4 at
Mercer Island 16
Mercer Island HS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
Mon 3/10/2008
5:00p
(Exh) Tacoma 4 at
Eastlake 7
Eastlake Comm Field
Duplicate Game -
Duplicate Game -
8:00p
(Exh) Snohomish 7 at
Bellevue 18
Bellevue HS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
Wed 3/12/2008
5:00p
Franklin 3 at
Blanchet 14
Blanchet HS
David Reichgott
Gavin Molitor
5:00p
Port Angeles 5
at Klahowya 3
Central Kitsap MS
Mark Jacques
5:00p
Highline 3 at
Eastside Catholic 13
Eastside Catholic HS
Jim Franklin
Andrew Assante
5:00p
Whatcom 11
at Stanwood 5
Stanwood Middle School
Mitchell Peebles
Michael Ellis
5:15p
(Exh) Mukilteo 9 at
Garfield 15
Genesee Park
Duplicate Game -
Duplicate Game -
7:45p
Seattle Prep 8
at Nathan Hale 7
Jane Addams MS
Eddie Travers
Larry Baughman
Thu 3/13/2008
5:00p
Redmond 11
at Snohomish 6
Maple Ave Campus
Edward Tharp
Mitchell Peebles
5:00p
Sammamish 3 at
Overlake 14
Overlake School
David Reichgott
6:30p
King's Way 6 at
Lake Tapps 13
Game Farm Park
John Ribary
Fri 3/14/2008
4:00p
San Juan 7
at North County 2
Bender Fields
Casey Heinle
Rocky Goodhope
4:00p
(Exh)
Overlake 8
at King's Way 3
WA School for Deaf
Oregon Refs -
Oregon Refs -
4:30p
(Exh) Roosevelt 2 at
Seattle Prep 12
Interbay Stadium
Duplicate Game -
Duplicate Game -
5:00p
(Exh) Klahowya 3 at
Lakeside 14
Lakeside HS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
5:00p
Tacoma 6
at Stadium 4
Pro Development Center
Mitchell Peebles
Larry Baughman
7:45p
(Exh) Whatcom 4 at
Nathan Hale 6
Jane Addams MS
Edward Tharp
Paul McKillop
Sat 3/15/2008
3:00p
(Exh)
Lynnwood 12
at North County 5
Bender Fields
Duplicate Game -
Duplicate Game -
7:30p
Northshore 16
at Mukilteo 7
Kamiak HS
Mitchell Peebles
Mon 3/17/2008
5:00p
South Kitsap 3 at
Port Angeles 16
Stevens Middle School
Chris Hartman
John Ketchum III
7:00p
Redmond 11
at Mukilteo 5
Kamiak HS
Jim Franklin
Tue 3/18/2008
5:00p
Stanwood 3
at North County 1
Bender Fields
Casey Heinle
Rocky Goodhope
5:00p
King's Way 5 at
Tacoma 6
(Overtime)
Hunt Middle School
Mike James
John Ribary
5:00p
Overlake 5 at
Seattle Prep 7
Overlake School
Edward Tharp
Michael Ellis
5:00p
Lake Tapps 7 at
Stadium 12
Pro Development Center
Larry Baughman
Mitchell Peebles
5:30p
Nathan Hale 10
at Blanchet 9
(Overtime)
Blanchet HS
Joel Siderius
Gavin Molitor
Wed 3/19/2008
5:00p
North Kitsap 0 at
Klahowya 1
(Forfeit)
Central Kitsap MS
5:00p
Seattle Prep 18
at Franklin 1
Franklin HS
Marcus Chen
David Reichgott
5:00p
Whatcom 5
at San Juan 4
Friday Harbor HS
Jim Franklin
7:00p
Snohomish 8 at
Northshore 11
Bothell HS
Stan Kosick
Mitchell Peebles
8:00p
Sammamish 10
at Highline 2
Moshier Park
Justin Jones
Chris Long
Thu 3/20/2008
5:00p
South Kitsap 1 at
Tacoma 14
Hunt Middle School
Mike James
Robert Hodge
5:00p
Eastside Catholic 7 at
Overlake 12
Overlake School
Michael Ellis
Jim Franklin
6:30p
Port Angeles 2 at
Lake Tapps 10
Game Farm Park
Mitchell Peebles
Larry Baughman
7:30p
Franklin 2 at
Nathan Hale 16
Jane Addams MS
Sean Upchurch
Edward Tharp
Fri 3/21/2008
4:00p
San Juan 8 at
Mukilteo 9
Explorer Middle School
Gavin Molitor
Jim Obrien
5:00p
North County 1 at
Snohomish 11
Maple Ave Campus
Mitchell Peebles
5:00p
(Exh)
Hood River 13
at Overlake 2
Overlake School
Andrew Assante
7:00p
Northshore 4 at
Redmond 7
Redmond HS
Edward Tharp
Elliott Thompson
7:00p
Stadium 12
at King's Way 11
Ridgefield HS
Oregon Refs -
Oregon Refs -
Tue 3/25/2008
5:00p
Overlake 16
at Franklin 6
Franklin HS
Nick Panza
Gavin Molitor
5:00p
Stadium 18
at South Kitsap 2
Hidden Creek Elementary
Eddie Travers
John Ketchum III
5:00p
Lake Tapps 1
at North Kitsap 0
(Forfeit)
Strawberry Fields
5:30p
Eastside Catholic 6
at Sammamish 3
(Short Game)
Robinswood Park
Andrew Assante
6:30p
North County 6 at
Mukilteo 14
Kamiak HS
Peter Bonoff
Stan Kosick
7:30p
Highline 2 at
Nathan Hale 17
Jane Addams MS
Elliott Thompson
Adam Smith
Wed 3/26/2008
5:00p
Tacoma 9 at
Klahowya 10
Central Kitsap MS
Mark Jacques
5:00p
Snohomish 14
at San Juan 2
Friday Harbor HS
5:00p
Northshore 14
at Whatcom 7
Whatcom Middle School
Casey Heinle
Rocky Goodhope
7:00p
Stanwood 0 at
Redmond 11
Redmond HS
Chris Long
Thu 3/27/2008
5:00p
Nathan Hale 11
at Overlake 9
Overlake School
Edward Tharp
5:00p
Port Angeles 0 at
Stadium 13
Pro Development Center
Mike James
John Ribary
Fri 3/28/2008
5:00p
(Exh) Redmond (Oregon) 1 at
Tacoma 17
Hunt Middle School
Peter Mafteiu
John Ribary
Mike Benjamin
5:00p
Mukilteo 15
at Stanwood 2
Stanwood Middle School
Paul McKillop
Erik Smith
6:00p
Franklin 10
at Sammamish 7
Sammamish HS
Edward Tharp
Marcus Chen
7:00p
North Kitsap 0 at
King's Way 1
(Forfeit)
Ridgefield HS
7:00p
(Exh)
Seattle Prep 10
at Riverside 9
TBD
Out of League -
Sat 3/29/2008
1:00p
San Juan 1 at
Northshore 16
Bothell HS
Mitchell Peebles
Sean Girgus
1:00p
(Exh) Seattle Prep 1 at
Claremont 11
TBD
Out of League -
Sun 3/30/2008
12:00p
(Exh) Seattle Prep 6 at
Pacific Rim 10
TBD
Out of League -
Tue 4/1/2008
4:00p
San Juan 5
at Stanwood 4
Stanwood Middle School
Mitchell Peebles
Joel Siderius
5:00p
Blanchet 9
at Eastside Catholic 7
Eastside Catholic HS
Michael Ellis
5:00p
Mukilteo 10
at Snohomish 9
Harvey Field
Jim Obrien
Edward Tharp
5:00p
North County 3 at
Whatcom 15
Whatcom Middle School
Casey Heinle
Rocky Goodhope
8:00p
Overlake 19
at Highline 0
Moshier Park
Justin Jones
Wed 4/2/2008
6:00p
Seattle Prep 17
at Sammamish 5
Marymoor Park #3
Nick Panza
8:00p
(Exh) Northshore 5 at
Issaquah 20
Issaquah HS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
Thu 4/3/2008
5:00p
Blanchet 6 at
Overlake 14
Overlake School
Michael Ellis
6:30p
Tacoma 8
at Lake Tapps 4
Game Farm Park
Keith MacFie
John Ribary
7:00p
Stanwood 1 at
Northshore 18
Bothell HS
Edward Tharp
Sean Upchurch
Fri 4/4/2008
6:00p
Eastside Catholic 2 at
Seattle Prep 15
Van Asselt Playfield
Nick Panza
7:00p
(Exh)
Mukilteo 15
at Tacoma 8
Curtis HS
John Ribary
Mitchell Peebles
Mon 4/7/2008
5:30p
(Exh) Klahowya 3 at
Seattle Prep 18
Magnuson Park
Nick Panza
Paul McKillop
Tue 4/8/2008
5:30p
North Kitsap 0 at
Port Angeles 1
(Forfeit)
Stevens Middle School
7:30p
(Exh) Mukilteo 6 at
Maple Valley 15
Maple View MS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
Wed 4/9/2008
5:30p
Seattle Prep 18
at Blanchet 2
Blanchet HS
David Reichgott
5:30p
Klahowya 19
at South Kitsap 7
Hidden Creek Elementary
Larry Baughman
Fri 4/11/2008
4:30p
(Exh) Eastlake 7 at
Seattle Prep 17
Van Asselt Playfield
Duplicate Game -
Duplicate Game -
5:30p
Klahowya 7 at
Stadium 8
Stadium HS
Larry Baughman
John Ribary
Sat 4/12/2008
1:00p
(Exh)
Northshore 18
at Wenatchee 2
Wenatchee HS
Out of League -
Out of League -
2:00p
King's Way 7
at Port Angeles 3
Stevens Middle School
Chris Hartman
Jeffrey Thayer
Mon 4/14/2008
7:00p
(Exh)
Puyallup 19
at Lake Tapps 1
Game Farm Park
Duplicate Game -
Duplicate Game -
Tue 4/15/2008
5:30p
Highline 0 at
Blanchet 16
Blanchet HS
Matt McCarthy
Edward Tharp
5:30p
Eastside Catholic 12
at Franklin 2
Franklin HS
Mitchell Peebles
5:30p
(Exh) Northshore 9 at
Seattle Prep 17
Queen Anne Bowl
Harlan Worden
Elliott Thompson
5:30p
Stadium 1
at North Kitsap 0
(Forfeit)
Strawberry Fields
5:30p
Mukilteo 9
at Whatcom 5
Whatcom Middle School
Rocky Goodhope
6:00p
King's Way 4 at
Klahowya 8
Klahowya Secondary
John Ketchum III
Wed 4/16/2008
5:30p
Snohomish 15
at Stanwood 2
Stanwood Middle School
Mitchell Peebles
Joel Siderius
5:30p
Tacoma 5
at Port Angeles 4
Stevens Middle School
Chris Hartman
John Ketchum III
Thu 4/17/2008
5:30p
Northshore 13
at North County 1
Bender Fields
Casey Heinle
Rocky Goodhope
6:30p
Klahowya 3 at
Lake Tapps 4
Game Farm Park
Mitchell Peebles
John Ribary
Fri 4/18/2008
4:30p
Seattle Prep 14
at Highline 3
Van Asselt Playfield
Nick Panza
5:30p
Sammamish 5 at
Blanchet 11
Blanchet HS
Adam Smith
Erik Smith
5:30p
Nathan Hale 8
at Eastside Catholic 3
Eastside Catholic HS
Chris Long
Paul McKillop
5:30p
North Kitsap 0 at
Tacoma 1
(Forfeit)
Hunt Middle School
7:00p
South Kitsap 0 at
King's Way 1
(Forfeit)
Ridgefield HS
Oregon Refs -
Oregon Refs -
7:30p
Whatcom 6 at
Redmond 17
Marymoor Park #3
Mitchell Peebles
Michael Ellis
Sat 4/19/2008
12:00p
Redmond 9
at San Juan 3
Friday Harbor HS
Mike Bonoff
Peter Bonoff
Mon 4/21/2008
5:30p
South Kitsap 1
at North Kitsap 0
(Forfeit)
Strawberry Fields
6:00p
(Exh) Klahowya 3 at
Nathan Hale 17
Jane Addams MS
Marcus Chen
Harlan Worden
6:30p
(Exh)
Seattle Prep 13
at Tacoma 4
Bellarmine Prep
Keith MacFie
Tue 4/22/2008
5:30p
Northshore 14
at Snohomish 9
Harvey Field
Mitchell Peebles
Chris Long
5:30p
King's Way 5 at
Stadium 7
Pro Development Center
Larry Baughman
8:00p
Franklin 5 at
Highline 6
Moshier Park
Matt McCarthy
Wed 4/23/2008
4:15p
San Juan 10
at Whatcom 9
Whatcom Middle School
Rocky Goodhope
5:30p
Blanchet 7 at
Seattle Prep 9
Blanchet HS
Nick Panza
Peter Bonoff
5:30p
Sammamish 4 at
Eastside Catholic 15
Eastside Catholic HS
Justin Jones
5:30p
(Exh) Klahowya 1 at
Puyallup 20
Emerald Ridge HS
Duplicate Game -
Duplicate Game -
5:30p
Lake Tapps 2 at
Tacoma 16
Hunt Middle School
John Ribary
5:30p
North County 2 at
Stanwood 8
Stanwood Middle School
Michael Ellis
Mitchell Peebles
Thu 4/24/2008
5:30p
Nathan Hale 13
at Franklin 3
Franklin HS
Nick Panza
Gavin Molitor
5:30p
North Kitsap 0 at
South Kitsap 1
(Forfeit)
Hidden Creek Elementary
5:30p
Highline 1 at
Overlake 11
Overlake School
6:00p
Whatcom 6 at
Snohomish 14
Harvey Field
Will Odell
Stan Kosick
7:30p
Mukilteo 4 at
Redmond 6
Redmond HS
Michael Ellis
Adam Smith
Fri 4/25/2008
5:30p
(Exh) Sammamish 3 at
North County 4
(Overtime)
Bender Fields
Rocky Goodhope
Casey Heinle
6:00p
Stanwood 2 at
San Juan 12
Friday Harbor HS
Peter Bonoff
7:00p
Tacoma 7 at
King's Way 8
Ridgefield HS
Oregon Refs -
Oregon Refs -
Sat 4/26/2008
12:00p
Redmond 9
at North County 0
Bender Fields
Casey Heinle
Rocky Goodhope
12:00p
(Exh) Whatcom 4 at
Overlake 7
Overlake School
Stan Kosick
6:30p
Stadium 12
at Lake Tapps 11
Bonney Lake HS
Mitchell Peebles
Mon 4/28/2008
5:30p
Klahowya 13
at Port Angeles 6
Stevens Middle School
John Ketchum III
Chris Hartman
6:00p
Lake Tapps 21
at South Kitsap 7
Hidden Creek Elementary
Peter Mafteiu
Larry Baughman
6:00p
Sammamish 5 at
Nathan Hale 11
Jane Addams MS
Adam Smith
Chris Long
6:00p
(Exh)
Mercer Island 16
at Overlake 2
Overlake School
Duplicate Game -
Duplicate Game -
Tue 4/29/2008
5:00p
North County 2 at
San Juan 10
Friday Harbor HS
Mike Bonoff
5:30p
Blanchet 5 at
Nathan Hale 12
Jane Addams MS
Stan Kosick
Peter Bonoff
5:30p
Port Angeles 1
at North Kitsap 0
(Forfeit)
Strawberry Fields
7:00p
Mukilteo 11 at
Northshore 15
Bothell HS
Edward Tharp
7:00p
Snohomish 4 at
Redmond 10
Redmond HS
Michael Ellis
Chris Long
Wed 4/30/2008
5:30p
Overlake 7
at Eastside Catholic 5
Eastside Catholic HS
Larry Baughman
Mitchell Peebles
5:30p
Franklin 2 at
Seattle Prep 21
Franklin HS
Nick Panza
5:30p
South Kitsap 0 at
Klahowya 18
Klahowya Secondary
Mark Jacques
5:30p
Stanwood 5 at
Whatcom 6
Whatcom Middle School
Robert Smith
6:00p
Highline 3 at
Sammamish 10
Marymoor Park #3
Michael Ellis
Paul McKillop
Thu 5/1/2008
5:30p
Blanchet 8
at Franklin 2
Franklin HS
Nick Panza
Gavin Molitor
5:30p
Port Angeles 17
at South Kitsap 4
Hidden Creek Elementary
Mark Jacques
John Ketchum III
6:00p
Stadium 10
at Tacoma 9
(Overtime)
Bellarmine Prep
Peter Mafteiu
Fri 5/2/2008
4:30p
Nathan Hale 12 at
Seattle Prep 14
Van Asselt Playfield
Nick Panza
5:30p
Whatcom 13
at North County 4
Bender Fields
Rocky Goodhope
Casey Heinle
5:30p
Klahowya 1
at North Kitsap 0
(Forfeit)
Strawberry Fields
6:00p
Overlake 7
at Sammamish 6
Sammamish HS
Andrew Assante
7:00p
Redmond 6 at
Northshore 7
Bothell HS
David Reichgott
Mitchell Peebles
7:00p
Lake Tapps 5 at
King's Way 9
Ridgefield HS
Oregon Refs -
Oregon Refs -
8:00p
Eastside Catholic 9
at Highline 5
Moshier Park
Will Odell
Matt McCarthy
8:30p
Snohomish 8
at Mukilteo 7
Kamiak HS
Stan Kosick
Tue 5/6/2008
3:00p
(Pla) San Juan 6 at
Klahowya 10
Central Kitsap MS
Keith MacFie
John Ketchum III
7:00p
(Pla)
Eastside Catholic 11
at Tacoma 7
Curtis HS
Conrad Hughes
John Ketchum III
Wed 5/7/2008
6:00p
(Pla) Port Angeles 7 at
Whatcom 14
Stanwood Middle School
David Reichgott
Rocky Goodhope
7:00p
(Pla) Nathan Hale 9 at
Northshore 12
Bothell HS
Justin Jones
Adam Smith
Fri 5/9/2008
5:30p
(Pla) Klahowya 7 at
Seattle Prep 11
Magnuson Park
Gavin Molitor
5:30p
(Pla)
Northshore 9
at Stadium 6
Mason Middle School
Keith MacFie
John Ketchum III
6:00p
(Pla) Whatcom 5 at
Overlake 8
Overlake School
Andrew Assante
7:00p
(Pla) Eastside Catholic 1 at
Redmond 2
Redmond HS
Michael Ellis
Paul McKillop
Wed 5/14/2008
5:30p
(Pla) Redmond 4 at
Seattle Prep 7
Magnuson Park
Chris Long
Adam Smith
Erik Smith
5:30p
(Pla) Overlake 7 at
Northshore 14
Overlake School
Marcus Chen
Andrew Assante
Sat 5/17/2008
10:30a
(Pla)
Northshore 12
at Seattle Prep 11
Memorial Stadium
The playoff tournament is online
WBLA website
Contact WBLA
narrow
|
wide
Printable page