Sportability
(this is a closed league - please view Related Leagues)

Washington High School Boys Lacrosse  >   2007 WHSBLA Division II  >   Schedule

Schedule Filter
Show

Schedule
Date Time   Teams   Location Official(s)
Fri 3/9/2007 8:00p   (Exh) Overlake 3 at Mercer Island 16 Mercer Island HS Duplicate Game -
Duplicate Game -
Sat 3/10/2007 4:00p   (Exh) Tacoma 9 at Skyline 11 Skyline HS Duplicate Game -
Duplicate Game -
Tue 3/13/2007 4:30p   South Kitsap 0 at Tacoma 18 Hunt Middle School Conrad Hughes
4:30p   Puyallup 16 at Stadium 5 Pro Development Center Keith MacFie
James Pillow
Wed 3/14/2007 4:30p   Snohomish 13 at Stanwood 1 Stanwood Middle School Stan Kosick
Michael Ellis
4:30p   Mukilteo 19 at Whatcom 6 Whatcom Middle School Erik Smith
Jesse Savage
Adam Williams
6:30p   Mt Rainier 2 at Lake Tapps 14 Bonney Lake HS Keith MacFie
Larry Baughman
7:30p   Overlake 10 at Nathan Hale 5 Jane Addams Fields Kindle Catalano
David Reichgott
Adam Smith
8:00p   Blanchet 13 at Sammamish 1 Starfire Sports Complex Victor Doperalski
Mason Smith
Thu 3/15/2007 5:00p   Stadium 4 at Tacoma 18 Hunt Middle School Jamie Yergler
Larry Baughman
5:00p   South Kitsap 2 at Klahowya 14 Klahowya Secondary Conrad Hughes
Ed Flowers
5:00p   Lake Tapps 5 at Overlake 3 Overlake School Edward Tharp
5:00p   North Kitsap 1 at Port Angeles 13 Roosevelt Middle School John Ketchum III
Fri 3/16/2007 7:30p   Franklin 9 at Nathan Hale 12 Jane Addams Fields Adam Smith
Erik Smith
Sat 3/17/2007 2:00p   San Juan 1 at Northshore 13 Bothell HS Gene O'Hara
4:00p   Puyallup 17 at Whatcom 4 Whatcom Middle School Casey Heinle
Mon 3/19/2007 5:00p   Mukilteo 4 at Snohomish 14 Maple Ave Campus Edward Tharp
Tue 3/20/2007 5:00p   Tacoma 8 at Puyallup 7 Emerald Ridge HS Keith MacFie
5:00p   Klahowya 12 at Mt Rainier 4 Klahowya Secondary Mike Keblbek
Ed Flowers
5:00p   Franklin 6 at Overlake 9 Overlake School Michael Ellis
Kindle Catalano
5:00p   Port Angeles 8 at Stadium 11 Pro Development Center Conrad Hughes
Peter Mafteiu
7:30p   Blanchet 6 at Nathan Hale 12 Jane Addams Fields Edward Tharp
Adam Smith
Wed 3/21/2007 4:15p   San Juan 6 at Mukilteo 9 Explorer Middle School Gavin Molitor
Kindle Catalano
5:00p   Whatcom 11 at North County 10
(Overtime)
Bender Fields Jesse Savage
Adam Williams
7:00p   Snohomish 12 at Northshore 6 Bothell HS Mitchell Peebles
Thu 3/22/2007 5:00p   Port Angeles 1 at Tacoma 14 Hunt Middle School John Ribary
Keith MacFie
5:00p   Klahowya 15 at Stadium 7 Pro Development Center Mike Keblbek
Conrad Hughes
6:30p   Franklin 7 at Lake Tapps 8
(Overtime)
Bonney Lake HS Larry Baughman
Mitchell Peebles
7:30p   Mt Rainier 3 at Nathan Hale 16 Jane Addams Fields Chris Long
Adam Smith
Fri 3/23/2007 5:00p   South Kitsap 0 at Puyallup 24 Emerald Ridge HS Larry Baughman
5:00p   Whatcom 3 at Snohomish 17 Maple Ave Campus Brad Clark
5:00p   Mukilteo 8 at North County 10 Western Washington University Jesse Savage
Zach Bergman
5:30p   Overlake 14 at Blanchet 5 Blanchet HS Kindle Catalano
Marcus Chen
7:00p   Mt Rainier 8 at Sammamish 13 Sammamish HS Gene O'Hara
Sat 3/24/2007 11:00a   North Kitsap 10 at Sammamish 9
(Overtime)
Marymoor Park #3 Gene O'Hara
1:30p   Stanwood 2 at San Juan 6 Friday Harbor HS Michael Bonoff
Mon 3/26/2007 5:00p   Mukilteo 5 at Stanwood 6
(Overtime)
Stanwood Middle School Edward Tharp
Tue 3/27/2007 4:00p   San Juan 0 at Snohomish 23 Maple Ave Campus Mitchell Peebles
5:00p   Klahowya 5 at Tacoma 19 Hunt Middle School Mike Keblbek
Conrad Hughes
5:00p   North County 4 at Stanwood 1 Stanwood Middle School Sean Upchurch
5:00p   Stadium 14 at North Kitsap 6 Strawberry Field John Ketchum III
Jesse Savage
5:30p   Northshore 12 at Whatcom 7 Western Washington University Robert Smith
Wed 3/28/2007 5:00p   Blanchet 6 at Franklin 9 Franklin HS Marcus Chen
Isaac Seidman
5:00p   Lake Tapps 15 at South Kitsap 1 Hidden Creek Elementary Mike Keblbek
Conrad Hughes
7:30p   Sammamish 1 at Nathan Hale 13 Jane Addams Fields Stan Kosick
Adam Smith
Thu 3/29/2007 5:00p   Tacoma 23 at North Kitsap 2 Strawberry Field Mark Jacques
John Ketchum III
5:00p   Stanwood 10 at Whatcom 9 Western Washington University Erik Smith
6:00p   Mukilteo 8 at Northshore 9 Bothell HS Stan Kosick
Mitchell Peebles
Fri 3/30/2007 5:00p   Klahowya 6 at Puyallup 11 Emerald Ridge HS Larry Baughman
Stephen Erb
5:00p   Mt Rainier 6 at Franklin 9 Franklin HS Victor Doperalski
Isaac Seidman
5:00p   South Kitsap 0 at Port Angeles 15 Roosevelt Middle School Chris Hartman
Casey Heinle
5:30p   Lake Tapps 3 at Blanchet 6 Blanchet HS Paul McKillop
Mitchell Peebles
7:30p   Snohomish 7 at Nathan Hale 9 Jane Addams Fields David Reichgott
Adam Smith
Sat 3/31/2007 6:00p   Port Angeles 6 at Northshore 17 Bothell HS David Reichgott
Kindle Catalano
Tue 4/3/2007 5:30p   Northshore 10 at North County 6 Bender Fields Jesse Savage
Casey Heinle
Wed 4/4/2007 4:00p   San Juan 6 at Whatcom 9 Whatcom Middle School Jesse Savage
5:00p   Sammamish 0 at Franklin 11 Franklin HS Marcus Chen
Kindle Catalano
6:00p   Lake Tapps 3 at Nathan Hale 12 Jane Addams Fields Stan Kosick
Mitchell Peebles
Thu 4/5/2007 5:00p   Snohomish 9 at North County 7 Bender Fields Casey Heinle
Jesse Savage
5:30p   Northshore 9 at Blanchet 8
(Overtime)
Blanchet HS Edward Tharp
Michael Ellis
6:30p   Sammamish 0 at Lake Tapps 15 Bonney Lake HS Keith MacFie
John Ribary
Sat 4/7/2007 4:00p   Whatcom 14 at Franklin 9 Franklin HS Mitchell Peebles
Marcus Chen
5:00p   Sammamish 0 at San Juan 1
(Forfeit)
Friday Harbor HS Jesse Savage
Joel Siderius
Wed 4/11/2007 5:00p   North Kitsap 2 at Puyallup 20 Emerald Ridge HS Mike Keblbek
Larry Baughman
5:00p   Port Angeles 8 at Klahowya 15 Klahowya Secondary Mark Jacques
Ed Flowers
6:30p   South Kitsap 5 at Stadium 15 Stadium Bowl Conrad Hughes
Robert Hodge
Thu 4/12/2007 7:00p   (Exh) Puyallup 5 at Maple Valley 11 Maple View MS Duplicate Game -
Duplicate Game -
Fri 4/13/2007 5:30p   (Exh) North Kitsap at Bainbridge JV Bainbridge HS Duplicate Game -
Duplicate Game -
Sat 4/14/2007 2:00p   Stanwood 5 at Klahowya 12 Klahowya Secondary Ed Flowers
Elliott Thompson
3:00p   Puyallup 14 at Port Angeles 4 Roosevelt Middle School Chris Hartman
John Ketchum III
Tue 4/17/2007 5:00p   Franklin 1 at Puyallup 16 Emerald Ridge HS Stephen Erb
Larry Baughman
5:00p   North County 4 at Snohomish 16 Valley View MS Gavin Molitor
5:30p   Nathan Hale 6 at Overlake 5 Overlake School Edward Tharp
Michael Ellis
6:00p   Stanwood 8 at Mukilteo 9
(Overtime)
Explorer Middle School David Reichgott
Jim Obrien
6:30p   Tacoma 14 at Stadium 3 Stadium Bowl Mike Keblbek
John Ribary
8:00p   Lake Tapps 9 at Mt Rainier 2 Moshier Park Mitchell Peebles
Wed 4/18/2007 5:00p   Klahowya 18 at South Kitsap 5 Hidden Creek Elementary Conrad Hughes
Ed Flowers
5:00p   Port Angeles 16 at North Kitsap 3 Strawberry Field Elliott Thompson
Mark Jacques
5:30p   Sammamish 2 at Blanchet 15 Blanchet HS Adam Smith
Stan Kosick
Thu 4/19/2007 5:00p   Mukilteo 8 at San Juan 4 Friday Harbor HS Michael Bonoff
Jesse Savage
5:00p   Northshore 2 at Snohomish 17 Maple Ave Campus Mitchell Peebles
6:00p   Puyallup 7 at Tacoma 8
(Overtime)
Bellarmine Prep Robert Hodge
8:00p   Overlake 18 at Mt Rainier 2 Moshier Park Mike Keblbek
Adam Smith
Fri 4/20/2007 5:00p   North Kitsap 10 at South Kitsap 6 Hidden Creek Elementary Adam Williams
Mike Keblbek
5:00p   Stadium 9 at Port Angeles 8 Roosevelt Middle School John Ketchum III
Chris Hartman
5:30p   Nathan Hale 10 at Blanchet 7 Blanchet HS Stan Kosick
Paul McKillop
5:30p   North County 9 at Whatcom 10 Whatcom Middle School Jesse Savage
Casey Heinle
7:00p   Lake Tapps 10 at Sammamish 2 Sammamish HS Larry Baughman
Conrad Hughes
Sat 4/21/2007 12:00p   Klahowya 21 at North Kitsap 4 Strawberry Field Ed Flowers
Mark Jacques
1:00p   Northshore 8 at San Juan 7
(Overtime)
Friday Harbor HS Jesse Savage
Zach Bergman
5:00p   Overlake 9 at Franklin 8
(Overtime)
Franklin HS Nick Panza
Elliott Thompson
5:00p   North County 1 at San Juan 0
(Forfeit)
Friday Harbor HS Zach Bergman
Adam Williams
6:30p   Mukilteo 5 at Lake Tapps 9 Bonney Lake HS Peter Mafteiu
Mike Keblbek
Mon 4/23/2007 8:00p   Franklin 16 at Mt Rainier 1 Moshier Park Nick Panza
Mike Keblbek
Tue 4/24/2007 3:00p   (Exh) Tacoma 3 at Curtis 11 Curtis HS Duplicate Game -
Duplicate Game -
5:00p   Stadium 13 at South Kitsap 1 Hidden Creek Elementary Mark Jacques
Mike Keblbek
5:30p   Snohomish 23 at Whatcom 7 Whatcom Middle School Zach Bergman
Casey Heinle
6:00p   Overlake 12 at Sammamish 2 Overlake School Michael Ellis
Stan Kosick
7:15p   North County 7 at Mukilteo 8 Kamiak HS Jim Obrien
Mitchell Peebles
Wed 4/25/2007 3:00p   San Juan 4 at Stanwood 5 Heritage Park
5:00p   Klahowya 11 at Port Angeles 5 Roosevelt Middle School Ed Flowers
Chris Hartman
5:00p   Puyallup 24 at North Kitsap 1 Strawberry Field Erik Smith
Mark Jacques
Thu 4/26/2007 5:00p   Tacoma 22 at South Kitsap 0 Hidden Creek Elementary Mike Keblbek
Robert Hodge
6:30p   Blanchet 6 at Lake Tapps 9 Bonney Lake HS Larry Baughman
Stephen Erb
7:15p   Snohomish 16 at Mukilteo 7 Kamiak HS Casey Heinle
Mitchell Peebles
Fri 4/27/2007 5:00p   North Kitsap 2 at Klahowya 19 Klahowya Secondary Ed Flowers
Casey Heinle
5:00p   Tacoma 11 at Overlake 5 Overlake School Kindle Catalano
Mitchell Peebles
5:30p   Mt Rainier 1 at Blanchet 15 Blanchet HS Paul McKillop
6:00p   Stanwood 0 at Northshore 13 Bothell HS Edward Tharp
Stan Kosick
6:30p   Nathan Hale 8 at Lake Tapps 9 Bonney Lake HS Keith MacFie
7:00p   Franklin 14 at Sammamish 3 Sammamish HS Nick Panza
Mitchell Peebles
Sat 4/28/2007 12:00p   Overlake 5 at North County 6
(Overtime)
Bender Fields Mitchell Peebles
1:00p   Blanchet 12 at Port Angeles 4 Roosevelt Middle School John Ketchum III
Casey Heinle
2:00p   San Juan 13 at North Kitsap 8 Strawberry Field Erik Smith
5:00p   Mt Rainier 3 at Stanwood 12 Stanwood Middle School
7:00p   Stadium 3 at Puyallup 13 Sparks Stadium Robert Hodge
Mon 4/30/2007 5:00p   Stadium 0 at Snohomish 14 Maple Ave Campus Mitchell Peebles
8:00p   (Exh) Puyallup 8 at Mercer Island 18 Mercer Island HS Duplicate Game -
Duplicate Game -
8:00p   Blanchet 20 at Mt Rainier 14 Moshier Park Mike Keblbek
Tue 5/1/2007 4:00p   San Juan 7 at North County 8
(Overtime)
Bender Fields Jesse Savage
4:30p   Sammamish 7 at Mt Rainier 5 Starfire Sports Complex Kindle Catalano
Mitchell Peebles
5:00p   Nathan Hale 9 at Franklin 6 Franklin HS Marcus Chen
5:00p   Whatcom 9 at Stanwood 12 Stanwood Middle School Robert Smith
6:30p   Overlake 7 at Lake Tapps 6 Bonney Lake HS Mike Keblbek
Larry Baughman
7:15p   Northshore 14 at Mukilteo 4 Kamiak HS Edward Tharp
Paul McKillop
Wed 5/2/2007 5:00p   Snohomish 14 at San Juan 3 Friday Harbor HS Paul McKillop
5:00p   Tacoma 15 at Klahowya 5 Klahowya Secondary Ed Flowers
Elliott Thompson
Thu 5/3/2007 4:30p   Nathan Hale 11 at Mt Rainier 6 Starfire Sports Complex Keith MacFie
Erik Smith
5:00p   Stanwood 5 at North County 8 Bender Fields Casey Heinle
5:00p   Port Angeles at South Kitsap Hidden Creek Elementary Conrad Hughes
Mark Jacques
6:00p   Whatcom 6 at Northshore 18 Bothell HS Edward Tharp
Mitchell Peebles
6:00p   Blanchet 8 at Overlake 13 Overlake School Michael Ellis
Nic Wells
6:30p   North Kitsap 2 at Stadium 19 Stadium Bowl Robert Hodge
Stephen Erb
Fri 5/4/2007 5:00p   North Kitsap 3 at Tacoma 18 Hunt Middle School Mike Keblbek
Keith MacFie
5:00p   Puyallup 13 at Klahowya 3 Klahowya Secondary Ed Flowers
Elliott Thompson
5:00p   Sammamish 0 at Overlake 13 Overlake School Mitchell Peebles
Edward Tharp
6:00p   Lake Tapps 7 at Franklin 14 Franklin HS Kindle Catalano
Michael Bonoff
Sat 5/5/2007 12:00p   Whatcom 13 at San Juan 11 Friday Harbor HS
3:00p   Port Angeles 1 at Puyallup 13 Emerald Ridge HS Gene O'Hara
Erik Smith
3:00p   South Kitsap 0 at Mukilteo 17 Kamiak HS Mitchell Peebles
David Reichgott
3:30p   North County 3 at Tacoma 14 Hunt Middle School Mike Keblbek
5:00p   Nathan Hale 13 at Stadium 4 Pro Development Center Mike Keblbek
Erik Smith
5:00p   Northshore 9 at Stanwood 3 Stanwood Middle School Paul McKillop
Tue 5/8/2007 5:00p   Puyallup 23 at South Kitsap 1 Hidden Creek Elementary Mike Keblbek
Larry Baughman
5:00p   Stadium 9 at Klahowya 12 Klahowya Secondary Mark Jacques
Elliott Thompson
5:00p   Stanwood 3 at Snohomish 22 Maple Ave Campus Gene O'Hara
5:00p   Tacoma 19 at Port Angeles 5 Roosevelt Middle School Chris Hartman
Adam Logan
5:30p   Franklin 7 at Blanchet 8 Blanchet HS Michael Bonoff
Gavin Molitor
6:00p   Nathan Hale 15 at Sammamish 3 Marymoor Park #3 Edward Tharp
Marcus Chen
6:30p   North County 4 at Northshore 12 Bothell HS Sean Upchurch
Mitchell Peebles
7:00p   Mt Rainier 0 at Overlake 11 Overlake School Kindle Catalano
Andrew Assante
7:10p   Whatcom 9 at Mukilteo 10 Kamiak HS Jim Obrien
Chris Long
Thu 5/10/2007 5:30p   South Kitsap 8 at North Kitsap 9 Strawberry Field Elliott Thompson
Conrad Hughes
Fri 5/11/2007 6:00p   (Pla) Klahowya 8 at Nathan Hale 21 Jane Addams Fields
7:00p   (Pla) Lake Tapps 7 at Tacoma 17 Curtis HS
Sat 5/12/2007 3:00p   (Pla) Overlake 0 at Northshore 13 Bothell HS
3:00p   (Pla) Puyallup 7 at Snohomish 6 Maple Ave Campus
Wed 5/16/2007 6:00p   (Pla) Puyallup 10 at Nathan Hale 7 Jane Addams Fields
6:30p   (Pla) Northshore 9 at Tacoma 15 Curtis HS
Sat 5/19/2007 5:00p   (Pla) Puyallup 7 at Tacoma 13 Memorial Stadium
The playoff tournament is online