(this is a closed league - please view Related Leagues)
Help
Contact Sportability
Home
WBLA Home
League Home
Schedule
Standings
Head to Head
Playoffs
Rosters
Player Statistics
Goalie Statistics
Locations
Team Contacts
Notices
FAQ
Washington High School Boys Lacrosse
>
2006 WHSBLA Division II
>
Schedule
Schedule Filter
Show
All Teams
Eastlake
Franklin
Klahowya
Lake Tapps
Lynnwood
Mt. Rainier
Mukilteo
N. Kitsap
North County
Overlake
Port Angeles
Puyallup
S. Kitsap
Skyline
Snohomish
Stanwood
Tacoma
Whatcom
Bainbridge F/S
Bainbridge JV
Bellevue JV
Coeur d'Alene
Curtis
Curtis JV
Eastside
Hood River
Issaquah
Mercer Island
San Juan
Sandpoint
Evergreen
Olympic
Skagit
Schedule
Date
Time
Teams
Location
Official(s)
Tue 3/14/2006
4:30p
Lake Tapps 2 at
Franklin 11
Franklin HS
Kindle McCann
7:00p
Mt. Rainier 0 at
Eastlake 16
Eastlake HS
Mike Ellis
Conrad Hughes
7:00p
Overlake 5 at
Skyline 6
Skyline HS
Edward Tharp
Gene O'Hara
Wed 3/15/2006
4:00p
Puyallup 5
at S. Kitsap 4
Hidden Creek Elementary
Mike James
Conrad Hughes
4:00p
North County 6
at Stanwood 3
Stanwood Middle School
Johnathan Ashley
Gene O'Hara
4:00p
Mukilteo 4 at
Snohomish 12
Stocker Fields
Jim Franklin
Matt Martin
4:00p
Klahowya 9
at N. Kitsap 6
Strawberry Fields
Erik Smith
Ed Flowers
Thu 3/16/2006
4:00p
Tacoma 10
at Port Angeles 1
Roosevelt Middle School
Casey Heinle
Nick Ross
4:15p
Whatcom 0 at
Lynnwood 17
Alderwood Middle School
Erik Smith
David Reichgott
Fri 3/17/2006
8:30p
Puyallup 9
at Lake Tapps 3
White River HS
Mike James
Sat 3/18/2006
1:00p
Klahowya 13
at Whatcom 7
Whatcom Middle School
Johnathan Ashley
Trevor Kale
3:00p
Tacoma 10
at Mukilteo 1
Harbour Pointe MS
Erik Smith
3:00p
S. Kitsap 1 at
Stanwood 6
Stanwood Middle School
Mark Jacques
6:00p
N. Kitsap 4 at
Skyline 13
Skyline HS
Marcus Chen
Jim Pillow
7:00p
Port Angeles 0 at
Eastlake 15
Eastlake HS
Mitch Peebles
Casey Heinle
Tue 3/21/2006
4:00p
Stanwood 4 at
Lynnwood 19
Alderwood Middle School
Stan Kosick
Victor Doperalski
4:00p
Snohomish 8
at North County 3
Bender Fields
Johnathan Ashley
4:00p
Whatcom 12
at Mukilteo 5
Harbour Pointe MS
Tom Challinor
4:00p
Overlake 7
at Mt. Rainier 2
Moshier Park
Erik Smith
Eddie Travers
Wed 3/22/2006
4:00p
Port Angeles 2 at
Puyallup 6
Emerald Ridge HS
Jim Franklin
Casey Heinle
4:00p
Skyline 12
at Franklin 9
Franklin HS
Marcus Chen
Gene O'Hara
4:00p
S. Kitsap 3 at
N. Kitsap 5
Strawberry Fields
Erik Smith
David Reichgott
4:30p
Lake Tapps 5 at
Overlake 12
Overlake School
Stan Kosick
Rick Wells
4:30p
Klahowya 2 at
Tacoma 13
Pro Development Center
Keith MacFie
Richard Felser
Thu 3/23/2006
4:00p
Lynnwood 14
at North County 2
Bender Fields
Johnathan Ashley
4:00p
Stanwood 11
at Mukilteo 4
Harbour Pointe MS
Jim O'Brien
Ron Buxton
4:00p
Whatcom 3 at
Snohomish 18
Stocker Fields
Jim Franklin
Bill Delaney
Fri 3/24/2006
4:00p
Franklin 14
at Mt. Rainier 8
Moshier Park
Paul McKillop
Eddie Travers
4:00p
S. Kitsap 2 at
Tacoma 17
Pro Development Center
Mike James
4:00p
Puyallup 13
at N. Kitsap 1
Strawberry Fields
David Reichgott
4:30p
Klahowya 7
at Port Angeles 6
Roosevelt Middle School
Nick Ross
Casey Heinle
7:00p
Overlake 2 at
Eastlake 6
Eastlake HS
Rick Wells
Marcus Chen
Sat 3/25/2006
3:00p
(Exh)
Hood River 12
at Overlake 2
Overlake School
Jim Franklin
Matt Martin
7:00p
Lake Tapps 6 at
Skyline 16
Skyline HS
Larry Baughman
Rick Wells
Neil Warf
Tue 3/28/2006
4:00p
Snohomish 3 at
Lynnwood 9
Alderwood Middle School
Rick Wells
Brad Clark
4:00p
Tacoma 15
at Puyallup 6
Emerald Ridge HS
Mike James
4:00p
North County 11
at Mukilteo 2
Harbour Pointe MS
Jim O'Brien
4:00p
Lake Tapps 7
at Mt. Rainier 6
Moshier Park
Mitch Peebles
Richard Felser
4:00p
N. Kitsap 3 at
Port Angeles 12
Roosevelt Middle School
Casey Heinle
Nick Ross
4:00p
Whatcom 8
at Stanwood 7
(Overtime)
Stanwood Middle School
Bill Delaney
Matt Martin
Wed 3/29/2006
4:00p
Klahowya 13
at S. Kitsap 7
Hidden Creek Elementary
Erik Smith
Paul McKillop
7:00p
Skyline 5 at
Eastlake 7
Eastlake HS
Rick Wells
Marcus Chen
Thu 3/30/2006
4:00p
Overlake 5
at Franklin 1
Franklin HS
Marcus Chen
Jim Pillow
4:00p
Lynnwood 22
at Mukilteo 9
Harbour Pointe MS
Gene O'Hara
Jim O'Brien
4:00p
Stanwood 3 at
Snohomish 20
Stocker Fields
Jim Franklin
Brad Clark
4:00p
North County 13
at Whatcom 2
Whatcom Middle School
Edward Tharp
Johnathan Ashley
Fri 3/31/2006
4:00p
Skyline 5
at Mt. Rainier 2
Moshier Park
Mitch Peebles
Jim Pillow
4:00p
S. Kitsap 8
at Port Angeles 3
Roosevelt Middle School
Casey Heinle
Nick Ross
Sat 4/1/2006
2:00p
(Exh) San Juan 4 at
Whatcom 15
Bender Fields
Non-WALOA Game
4:00p
(Exh) San Juan 1 at
North County 15
Bender Fields
Non-WALOA Game
5:00p
(Exh)
Issaquah 14
at Skyline 1
Skyline HS
Duplicate Game -
Tue 4/4/2006
5:00p
Mukilteo 4 at
Mt. Rainier 8
Moshier Park
Keith MacFie
Wed 4/5/2006
7:00p
Franklin 4 at
Skyline 9
Skyline HS
Stan Kosick
Marcus Chen
Sat 4/8/2006
4:00p
Lake Tapps 2 at
North County 12
Bender Fields
Larry Baughman
Bob Smith
Mon 4/10/2006
7:00p
(Exh)
Puyallup 8
at
Curtis JV 8
Curtis HS
Non-WALOA Game
7:00p
(Exh)
Tacoma 8
at Skyline 7
Skyline HS
Stan Kosick
Conrad Hughes
Jim Pillow
Tue 4/11/2006
5:00p
Eastlake 9
at Snohomish 6
Maple Ave Campus
Matt Martin
Stan Kosick
Wed 4/12/2006
5:00p
S. Kitsap 7 at
Puyallup 10
Emerald Ridge HS
Mitch Peebles
5:00p
N. Kitsap 5 at
Klahowya 11
Klahowya Secondary
Gene O'Hara
Ed Flowers
5:00p
Port Angeles 1 at
Tacoma 16
Pro Development Center
Conrad Hughes
Thu 4/13/2006
5:00p
(Exh) Bainbridge F/S at Klahowya
Klahowya Secondary
Gene O'Hara
Ed Flowers
Fri 4/14/2006
5:00p
Lynnwood 20
at Stanwood 3
Stanwood Middle School
Matt Martin
Gene O'Hara
7:15p
(Exh) Tacoma at Curtis
Curtis HS
Non-WALOA Game
Non-WALOA Game
Non-WALOA Game
8:00p
(Exh) Eastlake 0 at
Issaquah 10
Issaquah HS
Duplicate Game -
Sat 4/15/2006
6:00p
(Exh) Eastlake 2 at
Mercer Island 14
Mercer Island HS
Duplicate Game -
Mon 4/17/2006
5:00p
(Exh) Bainbridge JV at Klahowya
Klahowya Secondary
Keith MacFie
Ed Flowers
7:15p
(Exh) Skyline at Curtis
Curtis HS
Non-WALOA Game
Non-WALOA Game
Non-WALOA Game
Tue 4/18/2006
5:00p
North County 1 at
Snohomish 12
Maple Ave Campus
Brad Clark
Edward Tharp
5:00p
Mt. Rainier 0 at
Overlake 8
Overlake School
Conrad Hughes
Russ Caspe
5:00p
Mukilteo 5
at Whatcom 3
Whatcom Middle School
Johnathan Ashley
Trevor Kale
Wed 4/19/2006
4:00p
(Exh)
Skyline 11
at Eastside 5
Marymoor Park #3
Duplicate Game -
5:00p
Klahowya 8
at Puyallup 5
Emerald Ridge HS
Ed Flowers
5:00p
Port Angeles 4 at
S. Kitsap 10
Hidden Creek Elementary
Casey Heinle
5:00p
N. Kitsap 2 at
Tacoma 16
Pro Development Center
Keith MacFie
Mitch Peebles
5:15p
Lake Tapps 0 at
Eastlake 14
Eastlake HS
Mike Ellis
Jim Franklin
Thu 4/20/2006
5:00p
Mukilteo 2 at
Lynnwood 20
Alderwood Middle School
Matt Martin
Sean Upchurch
5:00p
Snohomish 13
at Stanwood 2
Stanwood Middle School
Stan Kosick
Johnathan Ashley
Fri 4/21/2006
5:00p
Eastlake 11
at Franklin 4
Franklin HS
Stan Kosick
Marcus Chen
5:00p
N. Kitsap 3 at
S. Kitsap 4
Hidden Creek Elementary
Conrad Hughes
5:00p
Tacoma 15
at Klahowya 4
Klahowya Secondary
Mark Jacques
Ed Flowers
6:45p
Overlake 10
at Lake Tapps 0
White River Middle School
Mitch Peebles
Larry Baughman
7:00p
Mt. Rainier 4 at
Skyline 13
Skyline HS
Gene O'Hara
Gavin Molitor
Sat 4/22/2006
TBD
(Exh)
Lynnwood 8
at Coeur d'Alene 4
Tri-Cities
Out of League -
4:00p
Puyallup 4
at Port Angeles 3
Roosevelt Middle School
Casey Heinle
Sun 4/23/2006
TBD
(Exh)
Lynnwood 12
at Sandpoint 6
Tri-Cities
Out of League -
Mon 4/24/2006
5:00p
Overlake 5
at Klahowya 2
Klahowya Secondary
Jim Franklin
Ed Flowers
Tue 4/25/2006
5:00p
Stanwood 0 at
Franklin 13
Franklin HS
Sean Cappello
Gene O'Hara
Wed 4/26/2006
5:00p
Puyallup 10
at Klahowya 6
Klahowya Secondary
Ed Flowers
Mark Jacques
6:00p
Mt. Rainier 4 at
Tacoma 14
Pro Development Center
Thu 4/27/2006
5:00p
Snohomish 20
at Mukilteo 2
Harbour Pointe MS
Matt Martin
Kindle McCann
5:00p
(Exh) San Juan 2 at
Stanwood 10
Stanwood Middle School
Stan Kosick
5:30p
Skyline 3 at
Lynnwood 6
Alderwood Middle School
Jim Franklin
Brad Clark
7:00p
Franklin 1 at
Eastlake 12
Eastlake HS
Rick Wells
Edward Tharp
Fri 4/28/2006
5:00p
Lynnwood 15
at N. Kitsap 1
Strawberry Fields
Jim Franklin
Paul McKillop
6:45p
Eastlake 17
at Lake Tapps 1
Lakeridge Middle School
Mike James
Mitch Peebles
Sat 4/29/2006
11:00a
North County 8
at Puyallup 5
Emerald Ridge HS
11:00a
Whatcom 5 at
Overlake 15
Overlake School
Stan Kosick
Scott Thacker
12:00p
Snohomish 17
at Port Angeles 2
Roosevelt Middle School
Mitch Peebles
Rick Wells
5:00p
Franklin 19
at S. Kitsap 5
Hidden Creek Elementary
Ed Flowers
Mark Jacques
Sun 4/30/2006
3:00p
(Exh) San Juan 7 at
Lake Tapps 8
White River Middle School
Mitch Peebles
Larry Baughman
Tue 5/2/2006
6:00p
North County 2 at
Lynnwood 10
Alderwood Middle School
Brad Clark
Matt Martin
6:00p
Eastlake 10
at Overlake 3
Overlake School
Edward Tharp
Kindle McCann
6:00p
Mukilteo 5 at
Stanwood 10
Stanwood Middle School
Jim Franklin
6:00p
Snohomish 17
at Whatcom 3
Whatcom Middle School
Bob Smith
Wed 5/3/2006
5:00p
Mt. Rainier 3 at
Franklin 10
Franklin HS
Marcus Chen
6:00p
S. Kitsap 1 at
Klahowya 13
Klahowya Secondary
Harlan Worden
Mark Jacques
6:00p
Puyallup 1 at
Tacoma 7
Pro Development Center
Mike James
6:00p
Port Angeles 2 at
N. Kitsap 5
Strawberry Fields
Casey Heinle
David Reichgott
7:30p
Skyline 8
at Lake Tapps 0
Bonney Lake HS
Mitch Peebles
Larry Baughman
Thu 5/4/2006
6:00p
Mukilteo 2 at
North County 14
Bender Fields
6:00p
Lynnwood 8
at Snohomish 7
Maple Ave Campus
Edward Tharp
Sean Upchurch
6:00p
Stanwood 7 at
Whatcom 11
Whatcom Middle School
Bob Smith
Fri 5/5/2006
5:00p
Port Angeles 4 at
Klahowya 10
Klahowya Secondary
Casey Heinle
Ed Flowers
6:00p
N. Kitsap 3 at
Puyallup 14
Emerald Ridge HS
6:00p
Tacoma 18
at S. Kitsap 2
Hidden Creek Elementary
Mark Jacques
Gene O'Hara
6:00p
Eastlake 14
at Mt. Rainier 6
Moshier Park
Harlan Worden
Gavin Molitor
6:00p
Skyline 3
at Overlake 1
Overlake School
Mike Ellis
Kindle McCann
7:30p
Franklin 10
at Lake Tapps 5
Bonney Lake HS
Jim Pillow
Mitch Peebles
Sat 5/6/2006
5:00p
Whatcom 10
at North County 9
Bender Fields
Jim Franklin
Bob Smith
Mon 5/8/2006
5:00p
Tacoma 15
at N. Kitsap 2
Strawberry Fields
Keith MacFie
Erik Smith
8:00p
Eastlake 4
at Skyline 1
Skyline HS
Jim Pillow
Marcus Chen
Tue 5/9/2006
6:00p
Stanwood 1 at
North County 8
Bender Fields
Trevor Kale
6:00p
Franklin 5 at
Overlake 7
Overlake School
Victor Doperalski
Rick Wells
6:00p
Lynnwood 21
at Whatcom 4
Whatcom Middle School
Bob Smith
7:30p
Mt. Rainier 9
at Lake Tapps 6
Bonney Lake HS
Jim Pillow
Mitch Peebles
Fri 5/12/2006
5:00p
(Pla)
Overlake 8
at Tacoma 7
(Overtime)
Pro Development Center
Keith MacFie
Rick Wells
6:00p
(Pla) Puyallup 3 at
Lynnwood 16
Alderwood Middle School
Harlan Worden
Stan Kosick
Sat 5/13/2006
12:00p
(Pla) Klahowya 2 at
Eastlake 19
Eastlake HS
Harlan Worden
Marcus Chen
7:00p
(Pla) Snohomish 5 at
Skyline 13
Skyline HS
Harlan Worden
Gavin Molitor
Wed 5/17/2006
5:30p
(Pla) Overlake 3 at
Lynnwood 11
Alderwood Middle School
David Reichgott
Conrad Hughes
Stan Kosick
Thu 5/18/2006
7:00p
(Pla) Skyline 3 at
Eastlake 5
Eastlake HS
Harlan Worden
Sean Upchurch
Sat 5/20/2006
12:00p
(Pla) Lynnwood 5 at
Eastlake 8
Memorial Stadium
The playoff tournament is online
This game has been postponed
This is a makeup game
WBLA website
Contact WBLA
narrow
|
wide
Printable page